SOCKS5 Proxy vs VPN – Jaka jest różnica? Którego powinieneś użyć?

SOCKS5
Większość z nas zna zagrożenia dla prywatności, które istnieją w Internecie. Biorąc pod uwagę ogromnie rosnącą liczbę użytkowników Internetu (3,4 miliarda i rosnącą według statystyk Live Live), a także wzrost publicznych hotspotów Wi-Fi (423 milionów według FierceWireless), nie powinno dziwić, że bezpieczeństwo internetowe jest coraz większym problemem.


Wystarczy spojrzeć na to, jak ważne stało się bezpieczeństwo internetowe w cyklu wyborów prezydenckich w 2016 r. Niezabezpieczone serwery e-mail. Wyciekły dokumenty. Prywatne rozmowy udostępnione publicznie do zobaczenia dla całego świata. Prosta prawda jest taka, że ​​dopóki korzystasz z Internetu, jesteś narażony. O ile oczywiście nie korzystasz z wysoce zabezpieczonego dostępu do sieci lub uzyskujesz dostęp do stron internetowych i danych online za pomocą bezpiecznych metod szyfrowania.

Metody szyfrowania: HTTPS jest świetny, z wyjątkiem sytuacji, gdy tak nie jest

Dbamy o niektóre aspekty szyfrowania online i bezpieczeństwa danych. Dzieje się tak, ponieważ większość stron internetowych jest szczególnie zainteresowana zapobieganiem przechwytywaniu danych przez hakerów. Naruszenie danych stanowi coraz większy problem, a przy tym niezwykle kosztowny. Yahoo jest obecnie w trakcie grania w grę kontroli szkód po kradzieży 500 milionów kont. Przy średnim koszcie naruszenia danych wynoszącym obecnie 4 miliony USD, czyli około 154 do 158 USD na konto, Yahoo może patrzeć na naruszenie danych z potencjalnym kosztem dla firmy w miliardach dolarów. Auć. Mamy nadzieję, że kupili dobrą polisę ubezpieczeniową od cyberbezpieczeństwa.

Większość stron internetowych nie jest bezpieczna. W rzeczywistości tylko około 25 procent korzysta ze standardowego szyfrowania HTTPS na poziomie witryny. Strony internetowe z szyfrowaniem HTTPS zwykle wykorzystują szyfrowanie Secure Sockets Layer (SSL). Tworzy to bezpieczne połączenie między komputerem a serwerami hostingowymi witryny. Po połączeniu transfery danych między komputerem a serwerami witryny są szyfrowane. Informacje są szyfrowane, jak to jest typowe dla metod szyfrowania, a dane są nieszyfrowane przy użyciu bezpiecznych kluczy na obu końcach. Łatwo jest również określić, kiedy witryna korzysta z HTTPS. Wystarczy spojrzeć na adres strony:

Google https

Nawet Google używa metod szyfrowania w swojej wyszukiwarce. Ale nie daj się zwieść. Chociaż szyfrowanie HTTPS jest znacznie bezpieczniejsze niż protokół HTTP bez szyfrowania, jest daleki od ostatecznej metody zabezpieczeń. Każdy, kto wkradnie się w Twoją aktywność online lub serwery witryny, może nadal zobaczyć to, co przeglądasz, i ukraść dane lub Twoją tożsamość. Podobnie, choć szyfrowanie HTTPS jest tak wspaniałe, że nie ukrywa Twojej lokalizacji. Ktoś nadal może zidentyfikować Twoją tożsamość za pomocą adresu IP i połączyć ją z publicznie dostępnymi informacjami. HTTPS to dobra, bezpieczna metoda, która pomaga upewnić się, że dane nie zostaną skradzione podczas procesu przesyłania, ale nie zabezpiecza Twojej tożsamości w Internecie i nie chroni twoich danych w pełni prywatnie.

Sprawdzona i prawdziwa wirtualna sieć prywatna (VPN)

Wirtualne sieci prywatne (VPN) są prawdopodobnie najczęstszą metodą bezpiecznego łączenia, pobierania i surfowania w Internecie. Wszystkie komputery korzystające z połączeń internetowych są częścią większej, wspólnej sieci. Jeśli łączysz się z Internetem za pośrednictwem dostawcy usług internetowych, dostawca Internetu przypisuje Twojemu komputerowi unikalny adres IP i wysyła Cię w wesołej drodze przez ich sieć, łącząc Cię z resztą sieci. Monitorowanie Twojej aktywności jest bardzo prostą sprawą zarówno dla ISP, jak i dla rządów lub organizacji rządowych, które mają dostęp do danych ISP. Wirtualne sieci prywatne tworzą jednak bezpieczny tunel między tobą a prywatnym serwerem. Łączysz się online za pośrednictwem swojego usługodawcy internetowego, jak zwykle, ale następnie łączysz się bezpiecznie i bezpośrednio z określonym serwerem.

IPVanish, jedna z największych dostępnych usług VPN, zapewnia pomocną grafikę do wizualizacji tego, co mamy na myśli:

jak VPN chroni twoje dane

Bezpieczny tunel utworzony przez VPN oznacza bezpośrednie połączenie między tobą a witrynami, do których próbujesz uzyskać dostęp. Hakerzy, rządy, a nawet twój ISP, nie mogą przyjrzeć się temu, co robisz.

Korzyści tutaj są również dość wyraźne, ale VPN jest ograniczony na wiele sposobów. Ponieważ dane muszą być dalej przesyłane, a następnie kilkakrotnie szyfrowane i odszyfrowywane, oryginalna prędkość Internetu znacznie się zmniejsza. Podobnie, jeśli łączysz się z serwerem VPN, który jest daleko od ciebie, na przykład doświadczysz Weź, co dzieje się, gdy jesteś w USA i łączysz się z serwerem VPN w Australii, w porównaniu z w ogóle nie są podłączone do serwera VPN:

Brak VPN:

brak prędkości VPN

Serwer VPN Australii:

Australijska prędkość VPN

Ping (czas potrzebny na pakiet danych do podróży tam iz powrotem między dwiema lokalizacjami) rośnie dramatycznie. Stało się tak również, gdy korzystaliśmy z bezpłatnej usługi VPN, TunnelBear:

Prędkość VPN Tunnelbear

Zwiększony ping nie powinien zbytnio zwiększać użytkowników, ponieważ wysoki ping nie zawsze oznacza wolniejszą prędkość pobierania. Jednak wyższy ping może również wskazywać na raczej zapakowany serwer, co często ma miejsce w przypadku bardziej popularnych usług VPN, aw szczególności bezpłatnych usług VPN. Zwykle usługi VPN omijają ten problem, zwiększając liczbę oferowanych serwerów.

Jeśli chodzi o prędkości pobierania, oto proste porównanie między prędkościami (w sekundach) jak pobieranie za pośrednictwem płatnej usługi VPN (IPVanish), bezpłatnej sieci VPN (TunnelBear) i braku sieci VPN:

Wyniki testów prędkości VPN

Jak pokazują wyniki, pobieranie bez VPN zapewnia najlepsze prędkości, podczas gdy VPN znacząco wpływają na prędkość pobierania. Jak zwykle płatna usługa VPN była szybsza niż usługa bezpłatna. Więcej informacji na temat prędkości VPN znajduje się w naszym artykule na temat najszybszych usług VPN i dlaczego pomiar prędkości VPN nie jest prosty.

Sieci VPN są również ograniczone środkami bezpieczeństwa wdrożonymi przez firmę hostingową VPN. Większość płatnych usług VPN zwiększa wysiłki związane z bezpieczeństwem, oferując wszystkie formy szyfrowania na wysokim poziomie, a także w większości przypadków zachowując surowe zasady bez logów. Oczywiście wielu użytkowników waha się wydać pieniądze na usługę VPN, gdy istnieje wiele usług VPN dostępnych online za darmo.

Jest dobry powód, dla którego wielu użytkowników decyduje, że lepiej jest zapłacić za usługę VPN niż korzystać z bezpłatnej. Darmowe VPN często ograniczają dane lub przepustowość, rejestrują aktywność i / lub wstrzykują reklamy do przeglądarki internetowej. Bezpłatne usługi mają nie tylko mniej zasobów na przepustowość i serwery, ale wielu z nich nie ma funkcji bezpieczeństwa.

Bezpłatne sieci VPN są często oparte na reklamach, wyświetlają reklamy we własnych aplikacjach, wstrzykują reklamy do przeglądarki lub oba. Jak wielu z nas może obecnie wiedzieć, hakerzy mogą wykorzystywać reklamy (zwane „złośliwymi”) do infekowania komputerów wirusami i różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Sieci VPN z reklamami nie są bezpieczne.

Pytanie do serwera proxy SOCKS5

Być może myślisz, że istnieje sposób na bezpieczne połączenie z VPN bez dodatkowego spowolnienia danych. I jest. Serwery proxy właśnie to robią. Rzeczywiście, serwer proxy działa jak VPN, ale bez dodatkowego szyfrowania. Serwer proxy przydziela ci nowy adres IP podczas łączenia się z serwerem, a następnie kieruje Cię do miejsca, w którym chcesz się udać. Jest w tym pewne bezpieczeństwo. Każdy, kto patrzy, inaczej postrzega Twoją lokalizację ze względu na nowy adres IP. Jednak brak szyfrowania oznacza, że ​​dane są zasadniczo niezabezpieczone. Jeden z najbezpieczniejszych rodzajów proxy, SOCKS5, działa w celu złagodzenia niektórych niepewności

Usługi IPVanish i VPN NordVPN i prywatny dostęp do Internetu zapewniają subskrybentom serwery proxy SOCKS5. NordVPN opisuje zalety SOCKS5 w następujący sposób:

„[Główną] zaletą SOCKS5 jest dodatkowa możliwość zapewnienia uwierzytelnienia, dzięki czemu tylko autoryzowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do serwera. Dzięki temu jest bardziej bezpieczny niż inne serwery proxy. ”

Rzeczywiście jest to problem, który rozwiązaliśmy wcześniej w naszej krótkiej dyskusji na temat HTTPS. Chociaż możesz być w stanie bezpiecznie połączyć się ze stroną internetową i przesyłać dane tam iz powrotem bez kradzieży lub szpiegowania na niej, jeśli ktoś ma dostęp do serwera, z którym łączysz się ze wszystkimi tymi zabezpieczeniami, jest bez znaczenia. Ponieważ serwery proxy SOCKS5 używają protokołu SSH (bezpieczna powłoka gniazda), dostęp do nich można uzyskać tylko poprzez weryfikację. Nie tylko każdy może się połączyć, a osoba próbująca uzyskać niewłaściwy dostęp ma do czynienia z dużą ilością szyfrowania.

Zaletą usługi proxy SOCKS5 jest szybkość. Brak szyfrowania za pomocą serwera proxy, a nawet jeszcze bardziej bezpieczny SOCKS5, pomagają zapewnić większą prędkość. Należy pamiętać, że przeważnie dane przesyłane tam iz powrotem nie są tak naprawdę szyfrowane, a jedynie dostęp do serwera proxy SOCKS5. Większość usług udostępniających proxy SOCKS5 daje zaawansowane ostrzeżenie, że proxy są mniej bezpieczne. Weźmy ostrzeżenie z góry podane przez IPVanish, na przykład:

Socks5 vs VPN

Właśnie dlatego serwery proxy SOCKS5 są bardziej popularne w przypadku działań internetowych, które nie wymagają łączenia się z różnymi stronami internetowymi, w których można łatwo uzyskać dane. Poza mniejszym szyfrowaniem serwery proxy często rejestrują również aktywność. Oznacza to, że każdy, kto może uzyskać dostęp do tych dzienników, może dowiedzieć się, kim jesteś i co robiłeś podczas routowania danych przez serwer proxy. Ponadto zhakowane serwery proxy są bardziej narażone na wysyłanie złośliwego oprogramowania i wirusów na komputer.

Kiedy korzystać z serwerów proxy SOCKS5, VPN lub obu

Jak można się spodziewać, korzystanie z serwerów proxy SOCKS5 w sieci VPN ma wyraźne zalety i odwrotnie.

Najlepsze zastosowania dla serwerów proxy SOCKS5:

  • Wymagana większa przepustowość
  • Torrentowanie lub korzystanie z usług peer-to-peer (tylko w celach prędkości) *
  • Ukrywanie Twojej lokalizacji
  • Omijanie blokowania geograficznego lub treści
  • Poprawione bezpieczeństwo w stosunku do zwykłych serwerów proxy

Najlepsze zastosowania dla VPN:

  • Bezpieczne przeglądanie stron internetowych
  • Torrentowanie lub korzystanie z usług peer-to-peer (gdy potrzebne jest więcej szyfrowania i bezpieczeństwa)
  • Przechodzenie przez zapory ogniowe
  • Omijanie blokowania geograficznego lub treści
  • Lepsza ochrona prywatności niż SOCKS5

SOCKS5 proxy vs VPN do torrentowania i P2P

Jeśli Twoim celem jest torrent lub korzystanie z usługi P2P z największą prędkością, najlepszym rozwiązaniem może być użycie proxy SOCKS5. Jednak szybsza prędkość będzie kosztować znacznie mniej prywatności, z ryzykiem zwrócenia na siebie uwagi przez VPN. Jeśli jednak Twoim celem jest torrent z maksymalną ilością szyfrowania i prywatności, skorzystaj z VPN. Prędkość będzie zauważalnie wolniejsza, ale przy odpowiedniej usłudze VPN uszkodzenia można nieco zmniejszyć (więcej szczegółów w naszym artykule na temat najlepszych sieci VPN do torrentowania). Ponadto serwery proxy SOCKS5 łączą tylko wybrane aplikacje z Internetem, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie działania związane z Internetem na komputerze nie są ukryte, gdy są połączone z serwerem proxy SOCKS5.

Jeśli Twoim celem jest dużo surfowania po Internecie, omijanie zapór ogniowych lub po prostu ochrona całej swojej obecności online, niezależnie od aktywności online, lepiej korzystać z VPN. Przepustowość będzie gorsza, ale nie do zniesienia, więc jeśli korzystasz z płatnej usługi wyższej jakości, takiej jak IPVanish i NordVPN. Obie usługi mają w rzeczywistości zarówno serwery proxy SOCKS5, jak i serwery VPN.

Aby uzyskać lepszy pomysł na dodatkowe korzyści świadczone przez usługi VPN, możesz sprawdzić nasze recenzje dotyczące IPVanish, NordVPN i prywatnego dostępu do Internetu.

* Torrentowanie podczas połączenia z serwerem proxy nie jest całkowicie anonimowe. Twój dostawca usług internetowych może nadal widzieć, że przesyłasz i pobierasz duże ilości danych. Podstawową zaletą korzystania z serwera proxy SOCKS5 dla P2P jest lepsza prędkość wysyłania i pobierania, a także fakt, że organizacje monitorujące nie mogą połączyć nowo przypisanego adresu IP z powrotem do Ciebie. Daje to więcej prywatności niż całkowitą anonimowość.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 11 = 14