Przewodnik dla cenzury online dla początkujących

cenzura


Cenzura ma na celu powstrzymanie swobodnej wymiany pomysłów i informacji uznanych przez partię u władzy za niedopuszczalną lub stanowiącą zagrożenie. Internet stał się największą na świecie platformą wolności słowa. Nieograniczony dostęp do informacji umożliwia osobom niespotykanym wcześniej pokolenie, dając głos tym, którzy inaczej nie mogliby zostać usłyszani, i wzrokiem tym, którzy inaczej nie mogliby widzieć.

Ale cenzura zagraża otwartemu charakterowi Internetu, hamując wolny światowy rynek pomysłów. Rządy i korporacje mogą uciszyć wolność słowa, ograniczyć dostęp do informacji i ograniczyć korzystanie z narzędzi komunikacji. Takie działania służą interesom rządzących i podważają wolności obywatelskie wszystkich innych.

Z tego powodu ważne jest, aby każdy był czujny i działał szybko, gdy grozi mu cenzura.

Spis treści

 1. Kto cenzuruje?
  1. Rządy
  2. Korporacje
  3. Neutralność sieci
  4. Osoby fizyczne
 2. Co jest cenzurowane?
  1. Witryny i aplikacje
  2. Ludzie, wydarzenia i organizacje
  3. Narzędzia komunikacyjne
  4. Głęboka sieć
 3. Jak cenzura sieci?
  1. Blokowanie adresów IP
  2. Filtrowanie słów kluczowych
  3. Zatrucie DNS
  4. Ręczne egzekwowanie
 4. Jakie rodzaje treści powinny być cenzurowane?
 5. Jak dzieci biorą udział w debacie cenzury?
 6. Jak mogę walczyć z cenzurą online??
  1. Wspieraj organizacje działające na rzecz wolności słowa
  2. Poznaj swoje prawa
  3. Sprawy sądowe w USA
  4. Użyj narzędzi do szyfrowania i anonimowości
 7. Które kraje najbardziej cenzurują?
 8. Wolna mowa i IP

Kto cenzuruje?

Rządy

Najbardziej oczywiste przypadki cenzury to te wprowadzone przez prawo, zwłaszcza rządy krajowe. Rządy reżimów autokratycznych często cenzurują sieć, aby stłumić sprzeciw.

Być może najbardziej znanym przykładem są Chiny, gdzie rządząca Partia Komunistyczna ustanowiła złożony, ogólnopolski system cenzury i dobrze wyposażoną internetową policję. Google sławnie opuścił chiński rynek, ponieważ odmówił przestrzegania rządowych wymogów cenzury dla wyników wyszukiwania.

Setki, jeśli nie tysiące, stron internetowych, sieci społecznościowych i aplikacji są blokowane przez system czarnej listy, zwany zwykle Wielką Zaporą. Wielka zapora sieciowa w szczególności blokuje dostęp do zachodnich sieci społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, źródeł wiadomości, aplikacji do przesyłania wiadomości, a nawet Comparitech.

W przypadku Chin powód tego rodzaju cenzury jest dwojaki: tłumi sprzeciw wobec mediów nie będących pod kontrolą rządu i chroni krajowe firmy internetowe przed międzynarodową konkurencją. Na przykład pustka, którą Google pozostawił w Chinach, spowodowała powstanie Baidu, największej wyszukiwarki w kraju.

Cenzura wykracza jednak poza zwykłe blokowanie treści. Ci, którzy zabierają głos nawet na krajowych forach publicznych, mogą zostać uwięzieni lub gorzej. Niektóre kluczowe słowa i frazy nie mogą być wysyłane do znajomych ani obserwujących w chińskich mediach społecznościowych.

Mechanizmy cenzury wprowadzone przez rządy często służą nie tylko zapobieganiu dyskursowi, ale także identyfikowaniu i karaniu tych, którzy angażują się w to, co władze postrzegają jako niewłaściwy dyskurs.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zakaz książki w szkole, czy więzienie dysydenta, rządy często twierdzą, że jest to w interesie publicznym.

Należy pamiętać, że w Chinach i innych krajach duża część cenzury jest faktycznie wykonywana przez dostawców usług internetowych i firmy internetowe na żądanie rządu.

Korporacje

Korporacja, taka jak dostawca usług internetowych lub firma internetowa, może cenzurować treści na żądanie organu rządowego. W Chinach dostawcy usług internetowych są odpowiedzialni za blokowanie stron internetowych, podczas gdy firmy mediów społecznościowych mają za zadanie filtrowanie wiadomości i postów zawierających poufne słowa kluczowe.

Korporacje czasami angażują się w cenzurę, aby utrudniać konkurencję lub w inny sposób chronić własne aktywa. Usunięcie negatywnych recenzji i komentarzy na temat ich produktu lub usługi jest tego przykładem. Innym przypadkiem jest rozmycie logo niektórych produktów z filmów, aby chronić reklamodawców konkurujących z tymi markami.

Cenzura korporacyjna często odnosi się do innej praktyki: grożenia pracownikom rozwiązaniem umowy, stratą pieniężną lub dostępem do rynku. Pracownik firmy, który jest świadkiem naruszenia zasad etyki, może zostać zwolniony, jeśli na przykład powiadomi kogoś spoza firmy.

Korporacje cenzurują treści, które ich zdaniem zaszkodzą ich wizerunkowi publicznemu. Raper Ice-T zmienił tekst Cop Killer, gdy został zmuszony do tego przez Time Warner. Odcinek South Park został ocenzurowany przez Comedy Central - kanał telewizyjny pod parasolem Viacom - ponieważ przedstawiał muzułmańskiego proroka Mahometa. Youtube rutynowo przeszukuje wyniki wyszukiwania filmów zawierających treści pornograficzne, obraźliwe i nawołujące do nienawiści.

Neutralność sieci

Być może najbardziej kontrowersyjną debatą wokół cenzury jest obecnie neutralność sieci. Neutralność sieci twierdzi, że internet należy traktować jak narzędzie: wszystkie strony internetowe i aplikacje są traktowane jednakowo pod względem dostępu. Ale korporacje telekomunikacyjne, które kupują firmy zajmujące się tworzeniem treści, chcą nakierować ludzi na treści, które przynoszą im pieniądze. W tym celu ograniczają ruch do konkurentów, takich jak Netflix, a połączenia z ich własnymi ofertami rozrywkowymi są nieograniczone.

Praktyka ta została zakazana na mocy rozkazu FCC w Stanach Zjednoczonych, ale republikanie, którzy niedawno przejęli prezydencję i utrzymali większość w Izbie Reprezentantów i Senatu, mogą wkrótce ją unieważnić.

Korporacje mogą również cenzurować własne treści w celu ochrony interesów biznesowych. Ponowne użycie Netflix jako przykładu nie pozwala użytkownikom przeglądać katalogów innych krajów. Subskrybent Netflix w Wielkiej Brytanii nie może oglądać programów wyłącznie dla subskrybentów na przykład w Stanach Zjednoczonych, chyba że użyje VPN do sfałszowania swojej lokalizacji. Wynika to z faktu, że właściciele praw autorskich zobowiązują się do korzystania z serwisu Netflix, aby przestrzegać ograniczeń licencyjnych dotyczących treści obowiązujących w poszczególnych krajach.

Osoby fizyczne

Cenzura może odbywać się nawet na poziomie indywidualnym. Sieci społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter, pozwalają użytkownikom blokować treści od niektórych użytkowników i źródeł. Cenzura jest kwestią wolności jednostki, więc nie ma w tym nic złego, jeśli chodzi o prawa obywatelskie. Ale wyeliminowanie przeciwnych poglądów i zobaczenie tylko potwierdzających się postów, które potwierdzają to, co dana osoba już myśli, prawdopodobnie nie jest zdrową praktyką.

Co jest cenzurowane?

Witryny i aplikacje

Reżimy autokratyczne często cenzurują strony internetowe, które publikują przeciwne poglądy, które zagrażają ich władzy lub wizerunkowi publicznemu. W szczególności media społecznościowe i źródła wiadomości często padają ofiarą cenzury internetowej sponsorowanej przez państwo. W Turcji główne serwisy społecznościowe, w tym Facebook i Twitter, zostały zablokowane przed opinią publiczną po tym, jak prezydent aresztował kilkunastu przeciwników politycznych.

Wielka Zapora posunęła się o krok dalej, blokując strony internetowe, które instruują internautów, jak unikać cenzury. Tak jest w przypadku firmy Comparitech, która opublikowała tutoriale i rekomendacje VPN dotyczące obchodzenia Wielkiej Zapory. Bez VPN lub innego rodzaju serwera proxy tej strony nie można oglądać z Chin kontynentalnych.

Wskazówka: Tutaj możesz zobaczyć, które strony są zablokowane w Chinach.

Aplikacje mogą być również blokowane lub zabronione. WhatsApp został zablokowany na stałe lub tymczasowo w wielu krajach, w tym w Chinach, Turcji i Brazylii. Aplikacje randkowe w bardzo konserwatywnych krajach muzułmańskich również nie są dostępne.

Ludzie, wydarzenia i organizacje

Czasami cenzura jest ukierunkowana na określone osoby i organizacje uznane za zagrożenie dla osób dokonujących cenzury. W Chinach wszystkie strony internetowe, SMS-y, reklamy i posty w mediach społecznościowych, które wspominają nawet o duchowym ruchu Falun Gong, który władze prześladowały od lat 90., są usuwane z pola widzenia. Podobnie wszystko, co dotyczy masakry na placu Tiananmen z 4 czerwca 1989 r., Jest mocno cenzurowane.

Narzędzia komunikacyjne

Media społecznościowe i aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp, Facebook Messenger i Snapchat, stanowią zagrożenie dla autokratycznych rządów, ponieważ chociaż korespondencja jest stosunkowo prywatna, trudniej ją kontrolować. WhatsApp został trwale zablokowany w Chinach i tymczasowo w kilku innych krajach, w tym w Turcji i Brazylii.

Władze są szczególnie ostrożne wobec WhatsApp, ponieważ czaty są szyfrowane, co oznacza, że ​​tylko zamierzeni użytkownicy mogą przeglądać zawartość swoich wiadomości. Strony trzecie, które próbują przechwycić komunikację, zobaczą tylko pomieszany tekst z powodu szyfrowania. Z tego powodu władze w Brazylii twierdzą, że WhatsApp może być wykorzystywany w transakcjach narkotykowych i atakach terrorystycznych, co uzasadnia tymczasowe przerwy w świadczeniu usług.

Wygnanie przez Chiny zachodnich aplikacji do czatowania ustąpiło miejsca WeChat, największej w kraju aplikacji do czatów stworzonej przez krajowego giganta technologicznego Tencent. Tencent współpracuje z rządem, stosując wyrafinowane środki cenzury, takie jak filtrowanie słów kluczowych - blokowanie wiadomości lub linki zawierające wrażliwe treści, takie jak „falun gong”. Tymczasowe i stałe zakazy dotyczące kont są nakładane na powtarzających się przestępców.

Głęboka sieć

Większość ludzi znajduje to, czego szukają w Internecie za pomocą Google. Ale Google i większość innych popularnych wyszukiwarek indeksuje tylko niewielką część treści w Internecie. Jest ku temu dobry powód; większość innych rzeczy albo nie może być indeksowana, albo jest nieprzydatna. Zawiera stare strony internetowe, treści w mediach społecznościowych, prywatne pliki przechowywane w chmurze, zawartość aplikacji, akta sądowe i czasopisma naukowe, by wymienić tylko kilka.

To, co pozostało, jest znane jako „sieć powierzchniowa”, a eksperci szacują, że głęboka sieć jest około 500 razy większa niż to, co można znaleźć w wynikach wyszukiwania. Cała reszta jest cenzurowana, choć niekoniecznie z tych samych powodów, co cenzura państwowa lub korporacyjna.

Mały fragment głębokiej sieci jest znany jako DarkNet, który zawiera strony internetowe, do których można uzyskać dostęp tylko za pomocą Tora. Tor to oprogramowanie anonimowe, za pomocą którego można uzyskać dostęp do ukrytych stron .onion, które tworzą DarkNet - strony, których nie chce się znaleźć. Obejmują one rynki nielegalnych towarów i usług, tajne blogi, fora i pokoje rozmów oraz prywatne serwery gier.

Jeśli chcesz odkryć Deep Web i DarkNet, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat uzyskiwania dostępu do Deep Web i Darknet.

Jak cenzura sieci?

Istnieje wiele metod blokowania treści w Internecie dla osób posiadających taką możliwość. Najczęstszym wąskim gardłem, w którym władze mogą skutecznie cenzurować duże obszary populacji, jest poziom ISP. Dostawcy usług internetowych lub dostawcy usług internetowych pełnią rolę bramek dla wszystkich podłączonych do Internetu.

Blokowanie adresów IP

Rządy mogą nakazać dostawcom usług internetowych blokowanie adresów IP i nazw domen określonych witryn i aplikacji. Każde urządzenie w Internecie - czy to teraz, na którym czytasz ten artykuł, czy serwer obsługujący witrynę internetową lub aplikację - ma przypisany unikalny adres IP. Gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do strony internetowej, żądanie jest wysyłane do dostawcy usług internetowych, który rozwiązuje żądanie, znajdując odpowiedni adres IP. Następnie dostawca usług internetowych łączy dwa urządzenia, takie jak laptop i strona internetowa, aby ruch między nimi był swobodny. Dostawcy usług internetowych mogą selektywnie blokować takie żądania i ruch przy użyciu zapory.

Blokowanie adresów IP to domniemana metoda stosowana przez Netflix w celu uniemożliwienia użytkownikom dostępu do treści spoza ich kraju zamieszkania. Netflix rutynowo umieszcza na czarnej liście adresy IP serwerów proxy, takich jak VPN i dostawcy inteligentnych DNS.

Filtrowanie słów kluczowych

Jak wspomniano powyżej, filtrowanie słów kluczowych identyfikuje i blokuje treści zawierające słowa kluczowe uznane przez organ za nieodpowiednie. Odbywa się to na poziomie klienta, strony internetowej i aplikacji, a także na poziomie ISP. Jak wspomniano, WeChat zablokuje wiadomości zawierające poufne słowa kluczowe, które podważają zasady partii w Chinach. Wyszukiwarki mogą również ograniczać wyniki zwracane podczas wyszukiwania określonych słów kluczowych.

Dostawcy usług internetowych zaangażowani w cenzurę używają głębokiej inspekcji pakietów w celu wydobycia zawartości ruchu internetowego dla wrażliwych słów kluczowych. Na małą skalę można to zrobić, kierując cały ruch przez serwer proxy, który sprawdza ruch i blokuje wszystko, co zawiera słowa kluczowe z czarnej listy.

W skali całego kraju, na przykład w Chinach, wymaga to bardziej złożonego systemu wykrywania włamań (IDS). W takim systemie kopie pakietów są tworzone i przekazywane do urządzeń filtrujących, aby przepływ ruchu nie był przerywany. W przypadku wykrycia zablokowanej treści dostawca usług internetowych wysyła żądania resetowania połączenia do serwera, dopóki połączenie nie zostanie całkowicie zerwane.

Zatrucie DNS

Zatrucie DNS - znane również jako fałszowanie DNS, przejmowanie kontroli i manipulowanie - występuje, gdy uszkodzone dane DNS powodują przekierowanie ruchu na zły adres IP. Atakujący lub w niektórych przypadkach rząd i dostawca usług internetowych zatruwają pamięć podręczną programu rozpoznawania nazw na serwerze nazw, na który wysyłane są żądania stron internetowych.

W Chinach wpisy DNS dla Facebooka i innych stron zostały otrute, aby każdy, kto próbował wejść na te strony, został przekierowany do ślepej uliczki. Niektórzy eksperci twierdzą, że wnioski te zostały przesłane do innych stron, których władze nie zaakceptowały, co spowodowało atak rozproszonej odmowy usługi (DDoS).

Zmiana nazwy domeny nie jest tak prosta jak zmiana adresu IP, więc ta metoda może być bardziej skuteczna niż blokowanie adresów IP.

Czasami porwanie DNS i filtrowanie słów kluczowych są wdrażane zgodnie. Routery mogą zapobiegać niechcianej komunikacji, przejmując żądania DNS zawierające poufne słowa kluczowe i wstrzykując zmienione odpowiedzi DNS.

Ręczne egzekwowanie

Kiedy wszystkie powyższe zautomatyzowane metody zawiodą, są dobrzy staromodni ludzie, którzy wykonują brudną robotę. Szacuje się, że chińska policja internetowa liczy 50 000 osób. Nakazują podmiotom udostępniającym poufne treści usunięcie ich lub ukaranie.

Oprócz policji internetowej kraje takie jak Chiny i Rosja płacą komentatorom w mediach społecznościowych, aby wspierać partie rządzące i dyskredytować przeciwników online.

Jakie rodzaje treści powinny być cenzurowane?

Pierwsza poprawka Stanów Zjednoczonych nie chroni wszystkich form mowy i wypowiedzi. Wulgaryzmy, pornografia dziecięca, zniesławianie i mowa, które podżegają do „bezpośredniego i natychmiastowego” bezprawnego działania (krzyczy „ogień!” W zatłoczonym kinie, gdy go nie ma). Mowa nienawiści pokrywa się także z niektórymi z tych kategorii. Obsceniczne treści są definiowane jako coś, co przeciętny człowiek uznałby za niewłaściwe i bez poważnej wartości literackiej, artystycznej, politycznej lub naukowej.

Jak dzieci biorą udział w debacie cenzury?

Odpowiedzialność za ochronę dzieci przed nieprzyzwoitymi, wulgarnymi lub pornograficznymi treściami na ogół spoczywa na rodzicach. To powiedziawszy, rządy ustanowiły mechanizmy, takie jak systemy oceny filmów i gier wideo, aby pomóc rodzicom ocenić, czy materiał jest odpowiedni dla ich dzieci.

Chociaż jest to powszechna praktyka we współczesnym społeczeństwie, gdzie wciąż należy dyskutować o granicy między akceptowalnymi a nieakceptowalnymi dla dzieci.

Pod pozorem ochrony dzieci polityka przesadzania została zakwestionowana aż do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, na przykład w ACLU przeciwko Reno. W takim przypadku ustawa o przyzwoitości komunikacyjnej została uchylona, ​​potwierdzając, że mowa internetowa zasługuje na pełną ochronę pierwszej poprawki.

Jak mogę walczyć z cenzurą online??

Wspieraj organizacje działające na rzecz wolności słowa

Garstka wielkich organizacji walczy o bezpłatny i otwarty internet na całym świecie. Podnoszą świadomość, edukują społeczeństwo, organizują wydarzenia, lobbują organy ustawodawcze, angażują się w kampanie i nawołują do przeciwdziałania wolności słowa. Niektóre z ich kluczowych kwestii obejmują neutralność sieci, uwalnianie uwięzionych dziennikarzy, opowiadanie się za większą przejrzystością rządu, wspieranie szyfrowania oraz ogólnie utrzymanie wolnego i otwartego internetu.

Możesz wesprzeć te organizacje, zapisując się na ich biuletyny, wspierając je w mediach społecznościowych, przyłączając się do kampanii, kontaktując się z prawodawcami za pośrednictwem ich stron internetowych i, oczywiście, przekazując pieniądze.

Poniżej znajduje się lista organizacji.

Poznaj swoje prawa i organizacje, które zwalczają cenzurę

W Stanach Zjednoczonych wolność słowa jest objęta pierwszą poprawką. Ale każdy kraj jest inny. Dowiedz się o swoich prawach i bądź czujny. Jeśli uważasz, że naruszane są twoje prawa, oto kilka organizacji, które chronią demaskatorów, chronią wolność słowa i / lub aktywnie walczą z cenzurą:

 • Biuro Wolności Intelektualnej ALA
 • Amnesty International
 • American Civil Liberties Union
 • Artykuł 19
 • Berkman Center for Internet and Society na Harvard University
 • Centrum Demokracji i Technologii
 • Komitet Ochrony Dziennikarzy
 • Derechos Prawa Człowieka
 • Electronic Frontier Foundation (EFF)
 • Elektroniczne centrum informacji o prywatności
 • Globalna kampania na rzecz wolności Internetu
 • Internet dotyczący praw człowieka
 • Human Rights Watch
 • Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy
 • Międzynarodowa wymiana wolności wypowiedzi (IFEX)
 • Międzynarodowy PEN
 • Fundacja Edukacji Internetowej
 • Internet Free Expression Alliance
 • National Coalition Against Censorship (NCAC)
 • Reporterzy bez granic
 • Sociedad Interamericana de Prensa

Sprawy sądowe w USA

Oprócz pierwszej poprawki dziesiątki ważnych spraw sądowych wyznaczają granice wolności słowa i wypowiedzi w Stanach Zjednoczonych. Oto kilka, które dotyczą w szczególności technologii i cenzury:

 • American Civil Liberties Union i in. przeciwko Janet Reno
 • CompuServe Incorporated przeciwko Patterson
 • Stratton-Oakmont i Porush przeciwko Prodigy
 • Informacje dotyczące wybierania numerów, Thornburgh, 938 F.2d 1535
 • Koalicja dostawcy informacji przeciwko FCC
 • Miller przeciwko Kalifornii
 • U.S. przeciwko Thomasowi

Użyj narzędzi do szyfrowania i anonimowości

Najlepszym sposobem na uniknięcie sponsorowanej przez państwo cenzury i szpiegowania jest użycie oprogramowania do szyfrowania i / lub anonimowości. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Skonfiguruj zaszyfrowaną wiadomość e-mail
 • Użyj VPN do szyfrowania ruchu internetowego (zobacz nasze najlepsze listy VPN dla Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji)
 • Użyj Tora, aby zachować anonimowość w Internecie
 • Wybierz zaszyfrowane aplikacje czatu, takie jak Signal i Telegram
 • Szyfruj swoje pliki zarówno na dysku twardym, jak i w chmurze
 • Używaj publicznych serwerów DNS lub inteligentnych serwerów DNS zamiast domyślnych serwerów DNS usługodawcy internetowego

Szyfrowanie zapewnia, że ​​nikt nie będzie mógł węszyć twoich plików komunikacyjnych, z wyjątkiem tych, których chcesz je zobaczyć. Nowoczesne algorytmy szyfrowania nie mogą być jeszcze złamane przez brutalną siłę.

Narzędzia do szyfrowania i anonimowości są szczególnie ważne dla osób zgłaszających przypadki naruszenia. Ci, którzy są świadkami naruszenia wolności słowa, powinni mieć możliwość zabrania głosu bez nagany.

Które kraje najbardziej cenzurują?

Istnieje wiele indeksów, które uszeregowują kraje pod względem ich prawa do swobodnego wyrażania opinii. Należą do nich raport Freedom House Freedom of the Press, Indeks wolności prasy Reporterzy bez granic oraz Inicjatywa Open Net.

Chociaż ten artykuł często powołuje się na Chiny ze względu na ogrom i wyrafinowanie systemu cenzury, kraje Afryki, Bliskiego Wschodu i Korei Północnej są często wymieniane jako najbardziej cenzurowane. Kraje Europy Zachodniej zazwyczaj zajmują najwyższe miejsce pod względem wolności prasy i Internetu.

Darmowa mowa i adres IP

Swoboda wypowiedzi jest czasem sprzeczna z zasadą własności intelektualnej, w której twórca materiału kontroluje, w jaki sposób, kiedy i gdzie materiał ten może być wykorzystywany przez inne strony.

Prawa własności intelektualnej są ważne dla ochrony twórców treści, ale prawa te muszą być wyważone, aby nie naruszać najlepiej pojętego interesu publicznego. Na przykład cytowanie wypowiedzi polityka w eseju lub dołączanie fragmentów czasopism naukowych do raportu nie powinno być cenzurowane.

W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju mowa jest chroniona w ramach dozwolonego użytku. Dozwolony użytek to wytyczna prawna, która stwierdza, że ​​materiały chronione prawem autorskim mogą być wykorzystywane bez zgody właściciela praw autorskich do ograniczonych i „transformacyjnych” celów, takich jak komentowanie, krytykowanie i parodia.

„Cenzura” Billa Kerr na licencji CC BY-SA 2.0

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

39 − = 36