Jaka jest różnica między VPN, VPS i VPC?

vps vpc VPN
Chociaż VPN (Virtual Private Network), VPS (Virtual Private Server) i VPC (Virtual Private Cloud) mogą brzmieć podobnie, w rzeczywistości są zupełnie inne. Te trzy są często zdezorientowane, ponieważ mają pewne kluczowe cechy, a nawet mogą być używane razem. VPN może być hostowany na przykład na VPS lub VPC. W tym artykule wyjaśnimy różnice.


Po pierwsze zauważmy jednak podobieństwa. Rozbijając akronimy, możemy zobaczyć, jakie cechy mają wspólne.

 • „V” oznacza wirtualny. Oznacza to, że sieć, serwer lub chmura odpowiednio w VPN, VPS lub VPC są tworzone za pomocą wirtualizacji. Sprzęt, na którym polegają, jest wirtualny i oddzielony od podstawowych fizycznych zasobów sprzętowych. Zasadniczo sprzęt, systemy operacyjne, urządzenia pamięci i zasoby sieciowe są naśladowane.
 • „P” oznacza „prywatny”. Oznacza to, że dostęp do tych zasobów mają tylko uprawnieni użytkownicy. Użytkownicy są zwykle identyfikowani za pomocą certyfikatu kryptograficznego, nazwy użytkownika i hasła lub obu.

Co to jest VPN?

VPN umożliwia dostęp do prywatnej sieci (takiej jak sieć firmowa) podmiotu za pośrednictwem infrastruktury publicznej, przede wszystkim Internetu. VPN może umożliwiać użytkownikom wydajną wymianę danych między sieciami współdzielonymi lub publicznymi, tak jakby były one bezpośrednio połączone z siecią prywatną.

Komercyjne sieci VPN zabezpieczają ruch w zaszyfrowanym tunelu, a następnie kierują ten ruch przez serwer w zdalnej lokalizacji wybranej przez użytkownika. To maskuje lokalizację, adres IP i aktywność online użytkownika.

Dzięki mechanizmom bezpieczeństwa VPN, takim jak szyfrowanie, użytkownicy mają zagwarantowane bezpieczeństwo i prywatność danych. Niezależnie od tego, czy torrentujesz anonimowo, uzyskujesz dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi, takich jak Netflix, czy przeglądasz prywatne rzeczy, zawsze możesz ukryć się za VPN.

Obecnie nacisk kładziony jest na kwestie bezpieczeństwa i prywatności, dlatego przemysł zalewany jest przez kilku dostawców VPN, którzy oferują bezpłatne lub płatne usługi.

Bezpłatne usługi VPN są często niepewne, powolne, zawodne lub mają ograniczenia danych. Z drugiej strony, płatne sieci VPN, takie jak te, które sprawdziliśmy na stronie Comparitech, wydają się być bardziej wydajne i zawierają wiele przydatnych funkcji. Większość z nich jest przystępna, co wymaga miesięcznej płatności w wysokości około 10 USD.

Jak działa VPN?

VPN jest ustanawiane przez generowanie wirtualnego połączenia peer-to-peer przy użyciu kombinacji dedykowanych połączeń i protokołów szyfrowania. Cały ruch internetowy z podłączonego przechodzi przez tunel VPN. Ponieważ protokół tunelowania tworzy tunel między odbiorcą a nadawcą i szyfruje cały przesyłany ruch, szpiedzy nie są w stanie wyprowadzić żadnych danych podczas tranzytu.

VPN prywatnie łączy się z siecią wirtualną, aby zapobiec nieautoryzowanemu przechwytywaniu ruchu i umożliwić efektywny przepływ danych bez ponoszenia wysokich kosztów budowy fizycznej sieci prywatnej lub infrastruktury intranetowej firmy.

Aby rozpocząć korzystanie z VPN, możesz zainstalować klienta stacjonarnego lub wbudowaną obsługę VPN na urządzeniu. Niektóre z najbardziej popularnych usług VPN to:

 • ExpressVPN
 • NordVPN
 • IPVanish
 • VyprVPN
 • PureVPN

Kto potrzebuje VPN?

Jeśli chcesz bezpiecznie uzyskiwać dostęp do firmowego intranetu poza biurem, możesz skorzystać z VPN firmy. Przydają się w bezpiecznym łączeniu rozproszonych geograficznie biur infrastruktury informatycznej firmy, prowadząc do jednej zunifikowanej sieci.

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem hotspotów Wi-Fi, VPN zapobiegnie podsłuchiwaniu ruchu przez hakerów w tak zwanym ataku typu man-in-the-middle. Jest to szczególnie istotne dla osób, które dużo podróżują oraz tych, którzy regularnie korzystają z publicznych usług Wi-Fi, nawet jeśli są chronione hasłem, w restauracjach, na lotniskach lub w innym miejscu publicznym.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo online i uniemożliwić stronom trzecim śledzenie twoich działań, VPN uratuje ten dzień. Sieci VPN mogą maskować rzeczywisty adres IP urządzenia, komplikując pracę osoby próbującej cię szpiegować lub śledzić online.

Ponadto, jeśli chcesz ominąć ograniczenia geograficzne i cenzurę niektórych rodzajów treści online, VPN pomogą ci przechytrzyć te ograniczenia. Oczywiście może to być niezgodne z prawem, w zależności od przepisów twojego kraju. Ponadto niektóre strony internetowe, takie jak Hulu, zakazały znanych usług VPN, aby obejść ich ograniczenia.   

Jeśli chcesz prywatnie przeglądać Internet i utrzymywać bezpieczeństwo online, potrzebujesz technologii VPN. Warto wspomnieć, że VPN nie mogą zapewnić 100% anonimowości; dlatego kompetencje i staranność są nadal niezbędne.

Co to jest VPS?

VPS odnosi się do współdzielenia zasobów obliczeniowych głównego hosta w centrum danych. Ponieważ pojedynczy host jest podzielony na kilka wirtualnych przedziałów, w których każda jednostka może funkcjonować niezależnie, każde „wystąpienie” nazywane jest wirtualnym prywatnym serwerem.

Jeśli zalogowałeś się do VPS, będzie wyglądał podobnie jak domowy komputer z systemem Windows, oprócz kilku różnic estetycznych. Technologia VPS jest zwykle używana do różnych funkcji, w tym do hostowania stron internetowych i hostowania aplikacji zdalnych.

Oto niektóre z najpopularniejszych dostawców VPS na rynku.

 • Idź Tato
 • Hostgator
 • W ruchu
 • 1&1

Jak działa VPS?

VPS działa z wykorzystaniem koncepcji wirtualizacji. Ustanawia się, gdy gigantyczny serwer fizyczny jest podzielony, dzięki czemu kilka oddzielnych serwerów może na nim działać, nie zależąc od siebie.

Następnie tworzone są warstwy wirtualne, aby zapewnić, że każdy wirtualny przedział działa jako „prywatny” autonomiczny serwer, z możliwością uruchamiania własnej kopii systemu operacyjnego, który może być niezależnie obsługiwany jako instancja wirtualna.

Ponadto użytkownicy mają dostęp na poziomie administratora do tej instancji systemu operacyjnego, co pozwala im uruchamiać aplikacje i instalować niezbędne oprogramowanie.  

Ponieważ do każdego wirtualnego przedziału przydzielane są niezależne zasoby serwera (procesor, pamięć RAM, pamięć dyskowa, przepustowość itp.), Na wydajność każdej maszyny wirtualnej nie mają wpływu inne.

Technicznie, VPS działają na tym samym serwerze fizycznym i współużytkują jego zasoby obliczeniowe, użytkownicy mają pełny dostęp root do swoich serwerów, tak jakby działali serwery dedykowane. VPS doskonale nadaje się do czerpania korzyści z drogiego serwera dedykowanego bez ponoszenia dużych kosztów.

Ostatecznie VPS można wyjaśnić za pomocą tej formuły:

VPS = hosting dzielony + niezależne środowisko + dostęp na poziomie administratora + dedykowane zasoby komputerowe

Kto potrzebuje VPS?

Jeśli Twoje potrzeby przekroczyły wspólny plan hostingowy, a posiadanie dedykowanego serwera jest nadal nieosiągalne, VPS może pasować do rachunku. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoimi usługami hostingowymi i wykonywać pewne zaawansowane działania, takie jak instalowanie oprogramowania innych firm lub rekonfiguracja ustawień serwera, wtedy potrzebujesz VPS.  

Aby skorzystać z szybkiego połączenia do zasilania stron internetowych i zdalnych aplikacji, VPS może zaspokoić te potrzeby.

W przypadku środowiska hostingowego, które jest prawie identyczne ze środowiskiem dedykowanego, przy jednoczesnym unikaniu poświęceń w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i wysokich kosztów, VPS może pomóc w zwiększeniu skali bez rozbijania banku.  

Co to jest VPC?

VPC lub wirtualna chmura prywatna jest podobna do VPS. Ale tam, gdzie VPS używa stałej części serwera ze stałymi zasobami, VPC może zarządzać dużą liczbą maszyn wirtualnych i nie jest ograniczony do pojedynczego serwera ze stałymi zasobami. Użytkownicy nie są związani ograniczeniami oprogramowania podstawowego.

Ponadto VPC pozwalają użytkownikom na zarządzanie własną usługą. Mogą w dowolnym momencie włączać i wyłączać serwery. Umożliwia to model wyceny godzinowej zamiast miesięcznej.

Niektóre z najpopularniejszych dostawców VPC obejmują:

 • Amazon Web Services Elastic Cloud 2 (EC2)
 • Google Cloud
 • Cyfrowy ocean
 • Rackspace

Kto potrzebuje VPC?

VPC są lepsze od VPS w dwóch scenariuszach. Po pierwsze, jeśli nie masz stosunkowo stałej ilości ruchu przychodzącego i wychodzącego. Jeśli na przykład prowadzisz witrynę internetową, a ta witryna nagle zyskuje ogromny wzrost ruchu, VPC może automatycznie zwiększyć ilość zasobów wirtualnych, aby sobie z tym poradzić. Jest to znane jako „elastyczność”.

VPC są również lepsze, gdy serwer jest potrzebny tylko przez kilka godzin lub kilka dni. Ponieważ VPC zwykle ładują się z godziny na godzinę, jest to znacznie tańsze niż płacenie za VPS, który pobiera opłaty z miesiąca.

Jaka jest różnica między VPN, VPC i VPS?

Chociaż VPN, VPC i VPS oferują opłacalne techniki zaspokajania aspektów potrzeb technologicznych firmy, odnoszą się one do zupełnie innych rzeczy, jak opisano powyżej.  

VPN to technologia, której można używać do bezpiecznego i prywatnego prowadzenia działań online.

VPS to technologia, za pomocą której można hostować swoją witrynę internetową i aplikacje, dzięki czemu zyskujesz dostęp do serwera na poziomie administratora, jednocześnie współużytkując zasoby komputerowe.

VPC to elastyczna usługa w chmurze, której można używać do hostowania stron internetowych i aplikacji. Można go dowolnie wyłączać lub włączać i szybko skalować, aby zaspokoić potrzeby zasobów.

Oprogramowanie VPN można skonfigurować i hostować na VPS lub VPC. Na przykład mamy samouczek konfiguracji OpenVPN w instancji Amazon Web Services EC2. Instancja EC2 jest przykładem VPC.

Japanexperterna.se na licencji CC BY-SA 2.0 „Nie widzę zła, nie mów zła, nie słyszę zła”

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

92 − = 90