IPV6 vs IPV4: jakie są, jaka jest różnica, która jest najbezpieczniejsza?

IPV6 vs IPV4


IP, skrót od Internet Protocol, to sposób, w jaki urządzenia podłączone do Internetu lokalizują się i komunikują ze sobą. Każde urządzenie podłączone do Internetu - komputery, smartfony, serwery, samochody, inteligentne lodówki itp. - ma przypisany co najmniej jeden adres IP. Adres IP identyfikuje urządzenie i jego lokalizację w dowolnym miejscu na świecie. IPv6 to najnowsza wersja tej technologii.

Możesz myśleć o adresie IP jak o numerze telefonu. Ma numer kierunkowy wskazujący ogólną lokalizację. Numery telefonów są zwykle kojarzone z konkretnymi osobami lub firmami, więc są niezawodnym, ale niedoskonałym sposobem identyfikacji kogoś.

IPv4 został utworzony w 1983 roku, zanim internet stał się globalny, a jednak nadal jest podstawowym sposobem kierowania ruchu internetowego między urządzeniami. Publiczny adres IPv4, taki jak ten przypisany do dowolnego urządzenia, na którym czytasz ten artykuł, składa się z cyfr i cyfr. Wygląda to mniej więcej tak:

123,45.67.89

Adres IPv4 może być dowolną kombinacją czterech pojedynczych liczb od 0 do 254. To cztery bajty, z całkowitym zakresem 4,3 miliarda możliwych adresów.

Brzmi dużo, prawda?

Ale ogromny wzrost liczby urządzeń wchodzących w interakcje online zaczyna wyczerpywać system. Kończy nam się liczba. W końcu przekroczymy limit, który może sparaliżować Internet i uniemożliwić podłączenie nowych urządzeń do Internetu.

Właśnie tutaj wchodzi IPv6. Robi to zasadniczo to samo co IPv4, z tym wyjątkiem, że dostępnych jest o wiele więcej adresów. Publiczny adres IPv6 wygląda następująco:

2001: db8 :: ff00: 42: 8329

Adresy IPv6 zawierają 128 bitów i używają cyfr szesnastkowych. Oznacza to, że zamiast od zera do 10 (podstawa 10), mogą używać od zera do 10 plus od „a” do „f” (podstawa 16). Daje nam to całkowity zakres 340 niedokładności (3,4 x 10 ^ 28) możliwych kombinacji.

W najbliższym czasie nie będziemy musieli się martwić, że zabraknie adresów IPv6.

Dlaczego więc nie przestawimy się już na IPv6?

Proces przejścia przebiegał powoli. Wąskie gardło dotyczy przede wszystkim dostawców usług internetowych, ale także centrów danych i użytkowników końcowych.

Adresami IP zarządza pięć rejestrów globalnych - po jednym dla każdego kontynentu / regionu - które rozdają 16,8 miliona adresów IPv4 jednocześnie. W latach 2011–2015 wszystkie oprócz jednego z pięciu rejestrów wyczerpały swoje adresy najwyższego poziomu.

Aby poradzić sobie z tym problemem, większość dostawców usług internetowych przypisuje użytkownikom dynamiczne adresy IP. Oznacza to, że Twój adres IP prawdopodobnie zmienia się okresowo - prawdopodobnie za każdym razem, gdy łączysz się z inną siecią. Urządzenia przechodzące w tryb offline zrzekają się swoich adresów IP, aby mogły być używane przez inne osoby. Zasadniczo wynajmujesz, ale nie jesteś właścicielem swojego adresu IP. To znacznie spowalnia wyczerpywanie adresów IPv4.

Trwa przejście, ale na razie IPv4 i IPv6 działają jednocześnie. Google informuje, że około 14 procent użytkowników ma do niego dostęp przez IPv6, w porównaniu z mniej niż 10 procentami rok temu. Postęp wdrażania różni się w zależności od kraju. Według Comcast około połowa użytkowników w USA korzysta obecnie z IPv6.

Największym czynnikiem hamującym wdrożenie IPv6 są koszty. Uaktualnienie wszystkich serwerów, routerów i przełączników kosztuje tyle czasu i pieniędzy, które od tak dawna zależały wyłącznie od IPv4. Chociaż większość z tych urządzeń infrastruktury można hipotetycznie zaktualizować, wiele firm woli czekać na ich wymianę. Ten proces ścierania spowolnił sytuację.

Czy IPv6 jest bezpieczniejszy niż IPv4?

Po uruchomieniu IPv6 wymagało od firm szyfrowania ruchu internetowego IPSec, dość powszechny (ale nie tak często jak SSL) standard szyfrowania. Szyfrowanie szyfruje zawartość ruchu internetowego, więc nikt, kto go przechwyci, nie może go odczytać.

Jednak w celu zwiększenia liczby firm na pokładzie wymóg ten przekształcił się w silną sugestię. Szyfrowanie i deszyfrowanie danych wymaga zasobów obliczeniowych, co wymaga więcej pieniędzy. IPSec można również zaimplementować na IPv4, co teoretycznie oznacza, że ​​IPv6 jest równie bezpieczny jak IPv4. Prawdopodobnie zauważymy wzrost ogólnego wykorzystania IPSec podczas przejścia, ale nie jest to wymagane od wszystkich.

Podczas gdy jesteśmy w fazie przejściowej, niektórzy eksperci twierdzą, że użytkownicy IPv6 są w rzeczywistości bardziej narażeni na ryzyko niż ci, którzy trzymają się IPv4. Niektórzy dostawcy usług internetowych używają technologii przejściowych–Tunele IPv6, w szczególności - które zwiększają podatność użytkowników na ataki. ZA broker tunelowy jest zwykle używany przez dostawców usług internetowych w celu zapewnienia użytkownikom ich sieci IPv4 dostępu do treści IPv6. Hakerzy mogą atakować użytkowników tunelu IPv6 za pomocą ataków wstrzykiwania i odbijania pakietów. Pamiętaj, że niektórzy brokerzy tuneli oferują lepsze bezpieczeństwo niż inni.

Oczekuje się, że przejście potrwa jeszcze kilka lat, więc te metody przejścia pozostaną na miejscu przez pewien czas.

Kolejnym potencjalnym problemem bezpieczeństwa jest nowa funkcja IPv6: autokonfiguracja. Pozwala to urządzeniom na przydzielanie sobie adresów IP bez potrzeby korzystania z serwera. Te adresy są generowane przy użyciu unikalnego adresu MAC urządzenia, który ma każdy telefon, komputer i router. Tworzy to unikalny identyfikator, który strony trzecie mogłyby wykorzystać do śledzenia określonych użytkowników i identyfikacji ich sprzętu. Urządzenia z systemem Windows, Mac OSX i iOS mają już zainstalowane i włączone rozszerzenia prywatności, więc nie będzie to problemem dla większości ludzi.

Jest IPv6 szybszy niż IPv4?

IPv6 nie będzie miał znaczącego wpływu na prędkość Internetu w porównaniu do IPv4.

To powiedziawszy, niektóre metody przejścia, takie jak tunele IPv6, spowodują dodatkowe opóźnienie, gdy żądania zostaną przekonwertowane na IPv4 i odwrotnie.

Czy są jakieś inne główne różnice między IPv4 i IPv6?

Utworzenie większej przestrzeni adresowej jest głównym celem IPv6, ale zawiera także inne dzwonki i gwizdy, które odróżniają ją od IPv4. Większość tych aktualizacji nie będzie dla Ciebie interesująca, chyba że jesteś administratorem sieci, ale i tak je tutaj wymienimy.

  • Multiemisja umożliwia przesłanie pojedynczego pakietu do wielu miejsc docelowych w ramach jednej operacji wysyłania.
  • Automatyczna konfiguracja umożliwia urządzeniom automatyczne konfigurowanie adresu IP i innych parametrów bez potrzeby korzystania z serwera
  • Zabezpieczenia warstwy sieciowej dodają szyfrowanie IPSec do wszystkich węzłów, choć nie jest to już ścisły wymóg
  • IPv6 będzie działał lepiej na urządzeniach mobilnych poprzez wyeliminowanie routingu trójkątnego
  • Przetwarzanie wymagane przez routery obsługujące żądania jest znacznie wydajniejsze i uproszczone

Jak IPv6 wpływa na moją sieć VPN?

Niestety prawie wszystkie sieci VPN działają wyłącznie na IPv4. Jeśli prześlesz żądanie witryny domyślnej na adres IPv6, zostanie ona rozwiązana przy użyciu serwera DNS IPv6, który znajduje się poza siecią VPN. Nazywa się to wyciekiem IPv6 i może ujawnić Twoją prawdziwą lokalizację w witrynie lub aplikacji z blokadą geograficzną, takich jak Hulu i Netflix. Jeśli witryna jest skonfigurowana do wykrywania takich przecieków, może zablokować przeglądanie treści. Tutaj możesz przetestować pod kątem wycieków DNS IPv6 (testuje także wycieki IPv4).

Chociaż zachęcamy użytkowników do korzystania z protokołu IPv6, w takim przypadku należy go wyłączyć na komputerze, tablecie lub smartfonie. Zazwyczaj można to zrobić gdzieś w ustawieniach połączenia internetowego, w zależności od urządzenia.

Bardzo niewielu dostawców VPN w ogóle obsługuje IPv6 ze względu na dodatkowe koszty związane z uruchomieniem serwera DNS IPv6.

Jak przetestować łączność IPv6

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje urządzenie lub sieć VPN obsługuje protokół IPv6, przejdź do tej witryny, aby natychmiast uruchomić test.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy konkretna witryna jest dostępna za pośrednictwem protokołu IPv6, przejdź do tej strony i wprowadź adres URL. Pamiętaj, aby wybrać HTTP lub HTTPS z menu rozwijanego.

Jak mogę przejść na IPv6?

Możesz przełączyć się na IPv6, po prostu włączając go na komputerze i / lub smartfonie. Większość nowszych urządzeń będzie domyślnie włączona. Jeśli nie, możesz włączyć go w ustawieniach połączenia internetowego.

Jak włączyć lub wyłączyć IPv6 w systemie Windows:

Oto krótki samouczek dla systemu Windows 10:

Jak włączyć lub wyłączyć IPv6 w systemie Mac OS:

  1. Kliknij Ikona Apple, następnie idź do Preferencje systemu > Sieć.
  2. Kliknij zaawansowane i kliknij TCP / IP patka
  3. Kliknij menu obok Skonfiguruj IPv6 i wybierz preferowane ustawienie

Kiedy dostawcy usług internetowych, firmy internetowe i twórcy routerów Wi-Fi zauważą, że więcej klientów korzysta z IPv6, odpowiedzą w naturze.

Możesz także pomóc, rozpowszechniając informacje 6 czerwca, czyli corocznego Światowego Dnia IPv6.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 55 = 62