2/3 użytkowników Facebooka nie przypisało nikomu zarządzania kontem po śmierci. Powinieneś?

Co stałoby się z twoim kontem na Facebooku, gdybyś zmarł? W 2015 r. Facebook zaczął zezwalać użytkownikom na przypisywanie „starszych kontaktów” osób, które mogą zarządzać Twoim profilem na Facebooku po śmierci.


Jednak w niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez Comparitech ponad dwie trzecie użytkowników Facebooka nie nawiązało kontaktu z dotychczasową firmą. Co więcej, 66 procent respondentów stwierdziło, że nie wie, co to jest starszy kontakt z Facebooka.

Kiedy użytkownik Facebooka umiera, jego przypisane starsze kontakty mogą napisać przypięty post, który znajduje się u góry profilu zmarłego, odpowiadać na prośby znajomych, zarządzać postami w hołdzie, usuwać tagi w postach innych osób, zmieniać zdjęcie profilowe i prosić o konto zostanie usunięte. Różni się to od pozostawienia komuś nazwy użytkownika i hasła, ponieważ starsze kontakty nie mogą zalogować się na konto, czytać wiadomości zmarłej osoby, usuwać znajomych ani wysyłać nowych zaproszeń.

Jeśli nikt nie zostanie przypisany do starszego kontaktu, konto można nadal zapamiętać, ale nikt nie będzie mógł się nim zająć. Zweryfikowani członkowie najbliższej rodziny mogą poprosić o usunięcie, ale wymaga to czasu. Jeśli nikt nie zgłosi użytkownika na Facebooku jako zmarłego, konto może pozostać aktywne przez czas nieokreślony.

Według badań na Uniwersytecie Oksfordzkim spośród ponad 2 miliardów użytkowników Facebooka 1,4 miliarda umrze przed 2100 rokiem, a umarli przewyższą poziom życia na Facebooku do 2070 roku. I to nie uwzględnia nawet nowych osób, które dołączają do Facebooka po raz pierwszy. Wraz z nimi Facebook może mieć 21,9 miliarda zmarłych członków do 2100 roku.

Oszuści atakują bezczynne konta na Facebooku: studium przypadku

Konta zmarłych na Facebooku mogą być celem hakerów i oszustów, o czym przekonała się jedna kobieta z Wielkiej Brytanii. Matka Sarah Smith (nie prawdziwe nazwisko) zmarła po walce z rakiem na początku 2018 roku. Podczas ślubu później tego samego roku Sarah zaczęła otrzymywać wiadomości od swojej rodziny, mówiąc, że matka skontaktowała się z nią na Facebooku.

Ku alarmowi Sary konto jej matki na Facebooku zostało sklonowane.

profil na Facebooku klon zmarłego profilu

Sklonowane konta to fałszywe kopie legalnych kont Facebooka służących do podszywania się pod inne osoby. Oszuści często atakują nieużywane konta, takie jak konta zmarłego, w celu hakowania i klonowania, ponieważ pierwotny właściciel nie jest obecny, aby je zatrzymać lub zgłosić.

Osoba, która sklonowała konto matki Sary, wysyłała wiadomości przekierowujące ze sklonowanego konta do znajomych i rodziny na Facebooku. Oszust twierdził między innymi, że znajomi z Facebooka mogą otrzymywać pieniądze w ramach programu kompensacyjnego dla pracownika federalnego. Wiadomości spowodowały niepokój i zamieszanie wśród tych, którzy wiedzieli, że matka Sary nie żyje, podczas gdy inni mogli zakochać się w oszustwie, zakładając, że pochodzi od zaufanego kontaktu.

facebook zhakowany konto phishing

W końcu Sarah mogła zapamiętać konto i zatrzymać wiadomości oszustwa. Ale ponieważ matka Sary nie nawiązała wcześniejszego kontaktu, proces nie był natychmiastowy, a klonowane konto mogło kontynuować wysyłanie wiadomości oszustwa na jakiś czas.

Obsługa Facebooka nie była pomocna. Firma po prostu przekierowała ją na strony wsparcia dotyczące zgłaszania zhakowanych kont i sposobu ich upamiętniania, ale nic w tym, jak radzić sobie z klonem upamiętnionego konta. W rzeczywistości Facebook ma mechanizm zgłaszania fałszywych kont, ale nigdy nie został on przekazany Sarah i nie gwarantuje, że konto zostanie usunięte.

obsługa sklonowanego konta na Facebooku

Przewijamy rok do początku 2019 r., Kiedy przyjaciele ostrzegają Sarah, że znów otrzymali prośby i wiadomości od jej matki. Kolejne - lub być może to samo - sklonowane konto.

Tym razem oszust podszywający się pod matkę Sarah wysłał wiadomości i linki, które twierdzą, że odbiorcy mogą otrzymać pieniądze z „Funduszu Demokracji Stanów Zjednoczonych”. Mimo że konto było świeże i nie miało wspólnych znajomych, wiele osób po prostu zaakceptowało zaproszenie do znajomych i wiadomości oparte na samej nazwie i zdjęciu profilowym. Comparitech nie mógł potwierdzić, czy ktokolwiek zakochał się w oszustwie.

drugie sklonowane konto na Facebooku

Ponownie Facebook bardzo powoli zdejmował konto, chociaż wiadomości oszustwa ostatecznie przestały działać.

Powinieneś upamiętnić lub usunąć swoje konto Facebook po śmierci?

Możesz poprosić o usunięcie konta w przypadku śmierci w ustawieniach Facebooka. Zastanów się jednak dokładnie nad potencjalnymi konsekwencjami.

Usunięcie może być najbardziej prywatną opcją, ale weź pod uwagę, że po prostu zniknięcie z witryny może przeszkadzać znajomym. Ponadto, jeśli Twój profil zostanie usunięty, hakerzy i oszuści ułatwią ci podszywanie się pod Ciebie bez konkurencji z oryginalnego konta. Konta upamiętnione mają swoje zastosowania, takie jak informowanie znajomych i rodziny o nabożeństwach.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje, dlaczego dobrym pomysłem może być utrzymywanie pośmiertnej obecności na Facebooku. To z rozmowy sklonowanego konta z krewnym zmarłej osoby. Istnienie dwóch identycznych kont podpowiada krewnym, że może to być oszustwo.

zduplikowane konto na Facebooku

Można argumentować, że upamiętnione konta zniechęcają oszustów w ten sposób, ale upamiętniony status może być tym, co przyciągnęło oszusta.

Pamiętaj, że konto może zostać usunięte przez jego starszy kontakt, więc zawsze możesz przypisać starszy kontakt i poprosić go, aby najpierw go upamiętnił, opublikował nekrolog i informacje o usługach pamięci, pozwolił przyjaciołom zostawić kondolencje, a następnie usunąć konto.

Cokolwiek wybierzesz, wybierz coś, ponieważ domyślna opcja Facebooka jest najgorsza. Domyślnie twoje konto nie zostanie usunięte po śmierci. Załóżmy, że nie masz skonfigurowanego starszego kontaktu, a Twoi znajomi zgłaszają Cię jako zmarłego. Gdy Facebook zweryfikuje twoje przejście, twoje konto zostanie zapamiętane, ale nikt nie będzie w stanie się tym zająć. Bezpośredni członkowie rodziny mogą poprosić o usunięcie, ale jest to kłopot. Jeśli to i tak będzie efekt końcowy, oszczędzaj rodzinie i znajomym kłopotów i wybierz usunięcie konta. Będzie to nadal wymagało od innych zgłaszania cię na Facebooku jako zmarłego, ale jest to o wiele prostszy i szybszy proces.

2/3 osób nie ma starszych kontaktów na Facebooku: podział ankiety

Dwie trzecie użytkowników Facebooka zapytanych w ankiecie stwierdziło, że nie ma starszego kontaktu, a dwie trzecie stwierdziło również, że nie wie, co to jest starszy kontakt. W ankiecie przeprowadzonej przez OnePoll przesłuchano dorosłych w USA i Wielkiej Brytanii, którzy zalogowali się na Facebooku w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Podzielmy liczby według wieku, płci i kraju:

  • Brytyjczycy (21%) mieli mniej niż połowę prawdopodobieństwa, że ​​Amerykanie (47%) dowiedzą się, co to jest starszy kontakt
  • Mężczyźni częściej kontaktowali się ze starszymi osobami (45%) niż kobiety (27%).
  • Brytyjczycy rzadziej mieli kontakt ze starszymi osobami (10,4%) niż Amerykanie (35,8%).
  • Amerykańscy mężczyźni najczęściej kontaktowali się ze starszymi osobami (45%) w porównaniu do amerykańskich kobiet (27%), brytyjskich mężczyzn (11%) i brytyjskich kobiet (9%).
  • Młodsi ludzie byli zazwyczaj bardziej skłonni do przypisania starszego kontaktu niż starsi

Co ludzie myślą o zapamiętywaniu na Facebooku?

Jakie są ogólne odczucia dotyczące upamiętnienia na Facebooku?

Zapytaliśmy respondentów, co chcieliby się stać ze swoimi kontami na Facebooku, gdyby zmarli; 27% wybrało upamiętnienie, a 34% stwierdziło, że chce, aby ich konta zostały usunięte.

Najstarsi respondenci, w wieku 55+, byli najbardziej skłonni (44%) do wybrania usunięcia.

Na koniec zapytaliśmy respondentów, jak by się czuli, gdyby zobaczyli zmarłego członka rodziny lub przyjaciela na Facebooku:

Około połowa respondentów miałaby negatywne odczucia: niewygodna, zła lub smutna. 14,5% stwierdziło, że byliby szczęśliwi, a 18,4% stwierdziło, że poczują się obojętni.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 1