SOCKS5 Proxy vs VPN – Jaký je rozdíl? Které byste měli použít?

SOCKS5
Většina z nás zná nebezpečí soukromí, které existuje online. Vzhledem k obrovskému nárůstu počtu uživatelů internetu (3,4 miliardy a rostoucích podle Internet Live Stats) a nárůstu veřejných WiFi hotspotů (423 milionů podle FierceWireless) by nemělo být překvapením, že internetová bezpečnost roste..


Stačí se podívat na to, jak důležitá je internetová bezpečnost v prezidentských volbách v roce 2016. Nezabezpečené e-mailové servery. Uniklé dokumenty. Soukromé rozhovory uvolněné pro veřejnost, aby je viděl celý svět. Jednoduchá pravda je, že pokud používáte internet, jste zranitelní. Pokud ovšem nepoužíváte vysoce zabezpečený přístup k síti nebo nepřistupujete k webům a datům online pomocí zabezpečených metod šifrování.

Metody šifrování: HTTPS je skvělá, kromě případů, kdy tomu tak není

O některé aspekty online šifrování a zabezpečení dat se postaráme za vás. Důvodem je to, že většina webů má vlastní zájem zabránit hackerům v získávání vašich dat. Porušení dat představuje rostoucí a v tomto případě mimořádně nákladný problém. Yahoo je v současné době uprostřed hry na kontrolu škod po odcizení 500 milionů účtů. Díky průměrným nákladům na narušení dat, které se nyní pohybují kolem 4 miliónů dolarů nebo přibližně 154 až 158 dolaru na účet, mohl Yahoo sledovat porušení dat a potenciální náklady pro společnost v miliardách dolarů. Ouch. Doufáme, že si zakoupili dobré pojištění kybernetické odpovědnosti.

Většina webových stránek není bezpečná. Ve skutečnosti pouze asi 25 procent využívá standardního zabezpečení HTTPS na úrovni webu. Webové stránky s šifrováním HTTPS obvykle používají šifrování SSL (Secure Sockets Layer) (SSL). Tím se vytvoří zabezpečené spojení mezi počítačem a hostitelskými servery webu. Po připojení jsou přenosy dat mezi počítačem a servery webové stránky šifrovány. Informace jsou kódovány, jak je typické u šifrovacích metod, s daty bez kódování pomocí zabezpečených klíčů na obou koncích. Je docela snadné zjistit, kdy web také používá HTTPS. Stačí se podívat na adresu webu:

Google https

Dokonce i Google používá pro svůj vyhledávací nástroj metody šifrování. Ale nenechte se zmást. Ačkoli šifrování HTTPS je mnohem bezpečnější než protokol HTTP bez šifrování, není zdaleka úplnou metodou zabezpečení. Každý, kdo se přihlásí do vaší online aktivity nebo na serverech webu, může stále vidět, co prohlížíte a ukradnete data nebo vaši identitu. V podobné poznámce, jak úžasné je šifrování HTTPS, neskryje vaši polohu. Někdo může stále identifikovat, kdo jste, prostřednictvím vaší IP adresy a připojit jej k veřejně dostupným informacím. HTTPS je dobrá a bezpečná metoda, která zajistí, že během procesu přenosu nebudou ukradena vaše data, ale nezajišťuje vaši identitu online a nezachovává vaše data zcela soukromá..

Vyzkoušená a skutečná virtuální privátní síť (VPN)

Virtuální soukromé sítě (VPN) jsou možná nejčastější metodou pro bezpečné připojení, stahování a surfování online. Všechny počítače, které používají připojení k internetu, jsou součástí větší sdílené sítě. Pokud se připojíte k internetu prostřednictvím svého poskytovatele internetových služeb, přidělí poskytovatel internetových služeb vašemu počítači jedinečnou IP adresu a pošle vás na vaší veselé cestě přes jejich síť, čímž vás připojí ke zbytku webu. Sledování vaší činnosti je velmi jednoduchá záležitost pro poskytovatele internetových služeb a pro všechny vlády nebo vládní organizace, které mají přístup k datům poskytovatele internetových služeb. Virtuální soukromé sítě však vytvářejí zabezpečený tunel mezi vámi a soukromým serverem. Připojíte se online prostřednictvím svého poskytovatele internetových služeb jako obvykle, ale poté se bezpečně a přímo připojíte k určitému serveru.

IPVanish, jedna z největších dostupných služeb VPN, poskytuje užitečnou grafiku pro vizualizaci toho, co máme na mysli:

jak vpn chrání vaše data

Zabezpečený tunel vytvořený sítí VPN znamená, že se mezi vámi a webovými stránkami, ke kterým se pokoušíte získat přístup, vytvoří přímé spojení. Hackeři, vlády a dokonce i váš vlastní poskytovatel internetových služeb se nemohou na to, co děláte, dívat.

Výhody jsou zde také zcela jasné, ale VPN je v mnoha ohledech omezená. Protože vaše data musí cestovat dále a během procesu je několikrát šifrována a dešifrována, vaše původní rychlost internetu se výrazně sníží. Podobně, pokud se připojujete k VPN serveru, který je daleko od vás, zažijete například, co se stane, když jste v USA, a připojte se k VPN serveru v Austrálii, versus když Nejste vůbec připojeni k VPN serveru:

Žádná VPN:

žádná rychlost vpn

Austrálie VPN Server:

Australská rychlost VPN

Ping (čas potřebný k tomu, aby paket dat cestoval tam a zpět mezi dvěma místy) dramaticky stoupá. K tomu také došlo, když jsme využili bezplatnou službu VPN, TunnelBear:

Rychlost VPN tunelu

Zvýšený ping by neměl příliš zvyšovat uživatele, pokud vysoký ping ne vždy odpovídá nižší rychlosti stahování. Vyšší ping však může být také známkou spíše zabaleného serveru, což je často případ více populárních služeb VPN a zejména bezplatných služeb VPN. Služby VPN to obvykle obcházejí zvýšením počtu serverů, které nabízejí.

Pokud jde o rychlost stahování, zde je jednoduché srovnání mezi rychlostmi (v sekundách), jako je stahování prostřednictvím placené služby VPN (IPVanish), bezplatné VPN (TunnelBear) a žádné VPN:

Výsledky testů rychlosti VPN

Jak vyplývá z výsledků, stahování bez VPN přináší nejlepší rychlosti, zatímco VPN výrazně ovlivňují rychlost stahování. Jak je běžné, placená služba VPN byla rychlejší než bezplatná služba. Další informace o rychlostech VPN naleznete v našem článku o nejrychlejších službách VPN a o tom, proč není měření rychlosti VPN přímé.

VPN jsou také omezeny bezpečnostními opatřeními implementovanými hostitelskou společností VPN. Většina placených služeb VPN zvyšuje úsilí o zabezpečení a nabízí všechny formy šifrování na vysoké úrovni a ve většině případů zachovává přísné zásady bez protokolování. Mnoho uživatelů samozřejmě váhá, aby vydělali peníze na službu VPN, když je online k dispozici nespočet VPN služeb online zdarma.

Existuje dobrý důvod, proč se mnoho uživatelů rozhoduje, že je lepší platit za službu VPN, než jít s bezplatným. Bezplatné sítě VPN často omezují data nebo šířku pásma, zaznamenávají vaši aktivitu a / nebo vkládají reklamy do webového prohlížeče. Nejen, že bezplatné služby mají méně zdrojů k nalití do šířky pásma a serverů, mnohým chybí bezpečnostní funkce.

Bezplatné VPN jsou často poháněny reklamami, zobrazují reklamy ve svých vlastních aplikacích, vkládají reklamy do vašeho prohlížeče nebo do obou. Jak již mnozí z nás možná vědí, mohou hackeři (tzv. „Malvertising“) reklamy používat k infikování počítačů viry a malwarem různých druhů. Sítě VPN založené na reklamách jsou stěží bezpečné.

Otázka proxy serveru SOCKS5

Možná si myslíte, že existuje způsob, jak se bezpečně připojit k VPN bez zpomalení přidaných dat. A existuje. Proxy servery to prostě dělají. Proxy server funguje jako VPN, ale bez přidaného šifrování. Proxy server vám při připojení k serveru přiřadí novou IP adresu a poté vás nasměruje kamkoli se pokusíte jít. V tom je jistota. Každý, kdo hledá, bude vaši polohu vnímat jinak díky nové IP adrese. Nedostatek šifrování však znamená, že data jsou v podstatě nezabezpečená. Jeden z nejbezpečnějších druhů proxy, SOCKS5, pracuje na zmírnění některé z nejistot

IPVanish a VPN služby NordVPN a soukromý přístup k internetu poskytují účastníkům proxy servery SOCKS5. NordVPN popisuje přínos SOCKS5 tímto způsobem:

„Hlavní výhodou systému SOCKS5 je další schopnost poskytovat ověřování, takže k serveru mají přístup pouze oprávnění uživatelé. Díky tomu je bezpečnější než jiné proxy servery. “

Ve skutečnosti je to problém, který jsme řešili dříve v naší stručné diskusi o HTTPS. I když se budete moci bezpečně připojit k webovému serveru a přenášet data tam a zpět, aniž by na ně někdo kradl nebo slíbil, pokud má někdo přístup k serveru, ke kterému se připojujete, je ve skutečnosti bezvýznamný. Protože proxy servery SOCKS5 používají protokol SSH (secure socket shell), lze k nim přistupovat pouze prostřednictvím ověření. Připojit se může nejen kdokoli, a někdo, kdo se pokouší získat nesprávný přístup, musí zvládnout velké množství šifrování.

Výhodou proxy služby SOCKS5 je rychlost. Nedostatek šifrování pomocí proxy serveru a dokonce bezpečnější SOCKS5 pomáhají zajistit vyšší rychlost. Mějte na paměti, že z velké části nejsou data, která se pohybují tam a zpět, opravdu šifrována, pouze přístup k proxy serveru SOCKS5. Většina služeb, které poskytují proxy servery SOCKS5, poskytuje pokročilé varování, že servery proxy jsou méně bezpečné. Vezměte si úvodní varování od IPVanish, například:

Socks5 vs VPN

Z tohoto důvodu jsou proxy servery SOCKS5 častěji používány pro webové aktivity, které nezahrnují připojení k různým webům, na kterých lze snadno získat vaše data. Mimo méně šifrování proxy servery také často zaznamenávají aktivitu. To znamená, že kdokoli, kdo může získat přístup k těmto protokolům, může zjistit, kdo jste a co jste dělali při směrování dat přes proxy. Navíc jsou hackerské servery, které byly napadeny hackery, s větší pravděpodobností tlačí malware a viry do vašeho počítače.

Kdy použít proxy servery SOCKS5, VPN nebo obojí

Jak byste mohli očekávat, použití proxy serveru SOCKS5 přes VPN je zřejmé a naopak.

Nejlepší použití pro proxy servery SOCKS5:

  • Vyžaduje se větší šířka pásma
  • Torrentování nebo používání služeb typu peer-to-peer (pouze pro účely rychlosti) *
  • Skrytí vaší polohy
  • Vynechání geografického blokování nebo blokování obsahu
  • Vylepšené zabezpečení oproti běžným serverům proxy

Nejlepší využití pro VPN:

  • Bezpečné prohlížení webu
  • Torrentování nebo používání služeb typu peer-to-peer (je-li požadováno více šifrování a zabezpečení)
  • Dostat se přes brány firewall
  • Vynechání geografického blokování nebo blokování obsahu
  • Lepší ochrana soukromí než SOCKS5

SOCKS5 proxy vs VPN pro torrenting a P2P

Pokud je vaším cílem torrentovat nebo využívat službu P2P s nejvyšší rychlostí, nejlepší možností může být použití proxy serveru SOCKS5. Vyšší rychlost však bude stát za cenu výrazně menšího soukromí, s rizikem upoutání pozornosti na vaši VPN. Pokud je však vaším cílem torrent s maximálním množstvím šifrování a soukromí, použijte VPN. Rychlost bude znatelně pomalejší, ale při správné službě VPN může být poškození mírně sníženo (další podrobnosti naleznete v našem článku o nejlepších VPN pro torrenting). Navíc, SOCKS5 proxy připojuje pouze vybrané aplikace k webu, takže je důležité si uvědomit, že všechny aktivity vašeho počítače spojené s internetem nejsou při připojení k proxy serveru SOCKS5 skryté..

Pokud je vaším cílem udělat velké množství surfování na webu, dostat se přes brány firewall nebo jednoduše chránit celou online přítomnost bez ohledu na online aktivitu, je lepší používat VPN. Šířka pásma bude horší, ale ne nesnesitelně, pokud využíváte kvalitnější placené služby, jako jsou služby od IPVanish a NordVPN. Obě služby mají ve skutečnosti proxy servery SOCKS5 a servery VPN.

Pro lepší představu o dalších výhodách poskytovaných službami VPN si můžete prohlédnout naše recenze IPVanish, NordVPN a Private Internet Access.

* Torrentování při připojení k serveru proxy není zcela anonymní. Váš poskytovatel internetových služeb může stále vidět, že nahráváte a stahujete velké množství dat. Hlavním přínosem použití proxy serveru SOCKS5 pro P2P je vyšší rychlost odesílání a stahování a také skutečnost, že monitorovací organizace vám nemohou nově přidělenou IP adresu připojit zpět. Výsledkem je více soukromí než úplná anonymita.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 26 = 35