Jaký je rozdíl mezi VPN, VPS a VPC?

vps vpc vpn
I když VPN (Virtual Private Network), VPS (Virtual Private Server) a VPC (Virtual Private Cloud) mohou znít podobně, ve skutečnosti jsou zcela odlišné. Tito tři jsou často zmatení, protože sdílejí některé klíčové vlastnosti a lze je dokonce použít společně. VPN může být hostována například na VPS nebo VPC. Tento článek vysvětlí rozdíly.


Nejprve si však všimneme podobností. Rozdělením zkratek můžeme vidět, jaké vlastnosti sdílejí.

 • „V“ znamená virtuální. To znamená, že síť, server nebo cloud na VPN, VPS, respektive VPC, je vytvořen virtualizací. Hardware, na který se spoléhají, je virtuální a oddělený od základních fyzických hardwarových prostředků. Hardware, operační systémy, úložná zařízení a síťové zdroje jsou v podstatě napodobeny.
 • Symbol „P“ znamená soukromý. To znamená, že k těmto prostředkům mají přístup pouze oprávnění uživatelé. Uživatelé jsou obvykle identifikováni kryptografickým certifikátem, uživatelským jménem a heslem nebo obojím.

Co je to VPN?

VPN umožňuje soukromou síť (například podnikovou síť) subjektu přístupnou prostřednictvím veřejné infrastruktury, zejména internetu. VPN může uživatelům umožnit efektivní výměnu dat ve sdílených nebo veřejných sítích, jako by byla přímo propojena se soukromou sítí.

Komerční sítě VPN zabezpečují přenos v šifrovaném tunelu a poté směrují tento provoz přes server ve vzdáleném umístění podle výběru uživatele. To maskuje umístění, IP adresu a online aktivitu uživatele.

Díky mechanismům zabezpečení VPN, jako je šifrování, mají uživatelé zaručenou bezpečnost a soukromí dat. Ať už anonymně torrentujete, přistupujete k geo-omezenému obsahu, jako je Netflix, nebo si prohlížíte soukromé věci, můžete se vždy skrýt za VPN.

Se současným důrazem na otázky zabezpečení a ochrany soukromí je průmysl zaplaven několika poskytovateli VPN, kteří nabízejí bezplatné nebo placené služby.

Bezplatné služby VPN jsou často nejisté, stagnující, nespolehlivé nebo mají datové limity. Na druhou stranu platí, že placené VPN, jako jsou ty, které jsme zkontrolovali na Comparitech, bývají efektivnější a nabírají několik užitečných funkcí. Většina z nich je cenově dostupná a vyžaduje měsíční platbu kolem 10 $.

Jak funguje VPN?

VPN je vytvořena generováním virtuálního připojení typu peer-to-peer pomocí kombinace vyhrazených připojení a šifrovacích protokolů. Veškerý internetový provoz z připojeného prochází tunelem VPN. Protože protokol tunelingu tvoří tunel mezi přijímačem a odesílatelem a šifruje veškerý přenášený přenos, snoopers nemohou sifonovat žádná data při přenosu.

VPN se soukromě připojuje k virtuální síti, aby se zabránilo neautorizovanému zachycení provozu a umožnilo efektivní tok dat bez vynaložení vysokých nákladů na výstavbu fyzické soukromé sítě nebo podnikové intranetové infrastruktury.

Chcete-li začít používat VPN, můžete do zařízení nainstalovat stolního klienta nebo vestavěnou podporu VPN. Některé z nejpopulárnějších služeb VPN jsou:

 • ExpressVPN
 • NordVPN
 • IPVanish
 • VyprVPN
 • PureVPN

Kdo potřebuje VPN?

Chcete-li bezpečně přistupovat na intranet společnosti i mimo kancelář, můžete použít firemní VPN. Jsou užitečné při bezpečném propojení geograficky rozptýlených kanceláří počítačové infrastruktury společnosti, což vede k jednotné sjednocené síti.

Pokud jste pravidelným uživatelem hotspotů Wi-Fi, VPN zabrání hackerovi, aby odposlouchával váš provoz při takzvaném útoku typu man-in-the-middle. To je zvláště důležité pro lidi, kteří hodně cestují, a pro ty, kteří pravidelně používají veřejné Wi-Fi služby, i když jsou chráněni heslem, v restauracích, na letištích nebo na jakémkoli jiném veřejném místě..

Pokud chcete zabezpečit zabezpečení online a zabránit třetím stranám v sledování vašich aktivit, ušetří vám VPN den. VPN mohou maskovat skutečnou IP adresu zařízení, což komplikuje práci někoho, kdo se vás snaží špehovat nebo sledovat online.

Kromě toho, pokud chcete obejít geo-omezení a cenzuru určitých typů online obsahu, VPN vám pomohou překonat tato omezení. To samozřejmě může být nezákonné v závislosti na předpisech vaší země. Některé webové stránky, například Hulu, také zakázaly známým službám VPN překonávat svá omezení.   

Pokud chcete soukromě procházet internet a udržovat zabezpečení online, potřebujete technologii VPN. Za zmínku stojí, že VPN nemůže poskytnout 100% anonymitu; kompetence a důkladnost na vašem konci je tedy stále nezbytná.

Co je to VPS?

VPS označuje sdílení výpočetních zdrojů hlavního hostitele v datovém centru. Protože je jeden hostitel rozdělen do několika virtuálních oddílů, kde každá jednotka je schopna fungovat nezávisle, každá „instance“ je tzv. Virtuální privátní server..

Pokud jste se přihlásili k VPS, bude se to zobrazovat stejně jako váš domácí počítač se systémem Windows, kromě několika estetických rozdílů. Technologie VPS se běžně používá pro různé funkce, včetně hostování webových stránek a hostování vzdálených aplikací.

Zde jsou některé z nejpopulárnějších poskytovatelů VPS na trhu.

 • Jdi táto
 • Hostgator
 • V pohybu
 • 1&1

Jak funguje VPS?

VPS pracuje s konceptem virtualizace. Je vytvořen, když je gigantický fyzický server rozdělen, takže na něm může běžet několik samostatných serverů bez závislosti na sobě.

Poté jsou vytvořeny virtuální vrstvy, aby se zajistilo, že každý virtuální oddíl bude fungovat jako „soukromý“ samostatný server, se schopností provozovat vlastní kopii operačního systému, který lze samostatně provozovat jako virtuální instanci..

Uživatelé mají navíc přístup k této instanci OS na úrovni superuživatele, což jim umožňuje spouštět aplikace a instalovat veškerý potřebný software.  

Protože každému virtuálnímu oddílu jsou přiděleny nezávislé serverové prostředky (CPU, RAM, diskové úložiště, šířka pásma atd.), Výkon každého virtuálního počítače není ovlivněn ostatními..

Technicky jsou VPS spuštěny na stejném fyzickém serveru a sdílejí jeho výpočetní zdroje, uživatelé mají plný přístup root k jejich serverům, jako by provozovali vyhrazené servery. VPS je skvělý pro sklízení výhod drahého dedikovaného serveru bez vynaložení vysokých nákladů.

Nakonec lze VPS vysvětlit tímto vzorcem:

VPS = Sdílený hosting + Nezávislé prostředí + Přístup na úrovni Superuser + Dedikované výpočetní prostředky

Kdo potřebuje VPS?

Pokud vaše potřeby překonaly sdílený plán hostování a vlastnictví vyhrazeného serveru je stále nedosažitelné, může účet VPS vyhovovat. Pokud chcete mít úplnou kontrolu nad svými hostitelskými službami a provádět určité pokročilé akce, jako je instalace softwaru třetích stran nebo změna nastavení serveru, pak VPS je to, co potřebujete.  

Chcete-li využívat výhody vysokorychlostního připojení pro napájení webových stránek a vzdálených aplikací, může VPS těmto potřebám vyhovět.

V prostředí hostingu, které je téměř totožné s prostředím vyhrazeného hostingu, aniž byste obětovali zabezpečení, spolehlivost a vysoké náklady, vám VPS pomůže rozšířit se, aniž by došlo k rozbití banky.  

Co je to VPC?

VPC nebo virtuální privátní cloud je podobný VPS. Pokud však VPS používá pevnou část serveru s pevnými prostředky, může VPC spravovat velké množství virtuálních počítačů a není omezen na jediný server s pevnými prostředky. Uživatelé nejsou vázáni omezením základního hardwaru.

VPC navíc svým uživatelům umožňují spravovat vlastní služby. Ve svém volném čase mohou servery zapínat a vypínat. To umožňuje namísto měsíčního modelu hodinové oceňování.

Mezi nejoblíbenější poskytovatele VPC patří:

 • Amazon Web Services Elastic Cloud 2 (EC2)
 • Google Cloud
 • Digitální oceán
 • Rackspace

Kdo potřebuje VPC?

VPC jsou ve dvou scénářích lepší než VPS. První z nich je, pokud nemáte relativně pevné množství provozu přicházejících a vystupujících. Pokud například hostujete web a tento web najednou dosáhne obrovského nárůstu provozu, může VPC automaticky rozšířit množství virtuálních zdrojů, aby jej zvládl. Toto je známé jako „elasticita“.

VPC jsou také lepší, když je server potřebný pouze na několik hodin nebo pár dní. Protože VPC mají tendenci účtovat každou hodinu, je mnohem dostupnější než platit za VPS, která se účtuje do měsíce.

Jaký je tedy rozdíl mezi VPN, VPC a VPS?

Přestože VPN, VPC a VPS nabízejí nákladově efektivní techniky řešení aspektů technologických potřeb společnosti, odkazují na úplně jiné věci, jak je popsáno výše.  

VPN je technologie, kterou můžete použít k bezpečnému a soukromému provádění online aktivit.

VPS je technologie, kterou můžete použít k hostování vašich webových stránek a aplikací, kde můžete těžit z přístupu na server superuživatele a přitom sdílet počítačové zdroje.

VPC je elastická cloudová služba, kterou lze použít k hostování webových stránek a aplikací. Lze jej podle potřeby vypnout nebo zapnout a rychle přizpůsobit potřebám zdrojů.

Software VPN lze konfigurovat a hostovat na VPS nebo VPC. Například máme návod pro nastavení OpenVPN na instanci EC2 společnosti Amazon Web Services. Příklad EC2 je příkladem VPC.

„Nevidím zlé mluvit Žádné zlo neslyšet žádné zlo“ od Japanexperterna.se licencované podle CC BY-SA 2.0

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 7 =