IPV6 vs IPV4: jaké jsou, jaký je rozdíl, který je nejbezpečnější?

[ware_item id=33][/ware_item]

IPV6 vs. IPV4

IP, zkratka pro internetový protokol, je způsob, jak zařízení připojená k internetu vyhledávají a vzájemně komunikují. Každému zařízení připojenému k internetu - počítačům, chytrým telefonům, serverům, automobilům, inteligentním chladničkám atd. - je přidělena alespoň jedna adresa IP. IP adresa identifikuje zařízení a jeho umístění kdekoli na světě. IPv6 je nejnovější verzí této technologie.

Můžete si představit IP adresu, jako je telefonní číslo. Má směrové číslo oblasti směřující k obecnému umístění. Telefonní čísla jsou obvykle spojena s konkrétními lidmi nebo firmami, takže jsou spolehlivým, ale nedokonalým způsobem identifikace někoho.

IPv4 byl vytvořen v roce 1983 předtím, než se internet kdy stal globálním, a přesto zůstává hlavním prostředkem směrování internetového provozu mezi zařízeními dnes. Veřejná adresa IPv4, jako je adresa přiřazená libovolnému zařízení, ve kterém čtete tento článek, se skládá z čísel a číslic. Vypadá to takto:

123,45,67,89


Adresa IPv4 může být libovolná kombinace čtyř jednotlivých čísel od 0 do 254. To jsou čtyři bajty s celkovým rozsahem 4,3 miliardy možných adres.

Zní to jako hodně, správně?

Ale obrovský nárůst v zařízeních přicházejících do režimu online začíná systém vyčerpávat. Dochází nám čísla. Nakonec dosáhneme limitu, který by mohl ochromit internet a zabránit novým zařízením v přechodu do režimu online.

Zde přichází IPv6. V zásadě to samé jako IPv4, kromě toho, že je k dispozici mnohem více adres. Veřejná adresa IPv6 vypadá takto:

2001: db8 :: ff00: 42: 8329

IPv6 adresy obsahují 128 bitů a používají hexadecimální číslice. To znamená, že namísto nula až 10 (základ 10) mohou použít nulu až 10 plus „a“ až „f“ (základna 16). To nám dává celkový rozsah 340 undecillion (3,4 x 10 ^ 28) možných kombinací.

Nebudeme si muset dělat starosti s nedostatkem adres IPv6 v dohledné době.

Proč tedy nepřecházíme již na IPv6?

Proces přechodu byl pomalý. Úzkým místem jsou především poskytovatelé internetových služeb, ale také datová centra a koncoví uživatelé.

IP adresy jsou spravovány pěti globálními registry - jednou pro každý kontinent / region - kteří rozdávají 16,8 milionů IPv4 adres najednou. V letech 2011 až 2015 vyčerpaly všechny své nejvyšší adresy všechny z pěti registrů kromě jednoho.

Chcete-li tento problém vyřešit, většina poskytovatelů Internetu přidělí uživatelům dynamické adresy IP. To znamená, že vaše IP adresa se pravděpodobně mění pravidelně - pravděpodobně pokaždé, když se připojíte k jiné síti. Zařízení, která přejdou do režimu offline, se vzdají svých IP adres, aby je mohli používat ostatní. V podstatě si pronajímáte, ale nevlastníte svou IP adresu. To výrazně zpomaluje vyčerpání adres IPv4.

K přechodu dochází, ale prozatím IPv4 a IPv6 fungují současně. Google hlásí, že k IPv6 přistupuje přibližně 14 procent uživatelů, což je o méně než 10 procent před rokem. Postup zavádění se v jednotlivých zemích liší. Přibližně polovina amerických uživatelů nyní podle protokolu Comcast používá IPv6.

Největším faktorem, který brzdí nasazení IPv6, jsou náklady. Aktualizace všech serverů, směrovačů a přepínačů, které tak dlouho závisely pouze na IPv4, stojí čas a peníze. Zatímco většina z těchto infrastrukturních zařízení by mohla být hypoteticky upgradována, mnoho společností upřednostňuje čekání, až bude třeba je vyměnit. Tento proces opotřebení věci zpomalil.

Je IPv6 bezpečnější než IPv4?

Při prvním spuštění IPv6 vyžadovalo společnosti šifrování internetového provozu IPSec, poměrně běžný (ale ne téměř tak běžný) šifrovací standard. Šifrování zašifruje obsah internetového provozu, takže kdokoli, kdo jej zachytí, jej nemůže přečíst.

Ale aby se na palubu dostalo více společností, tento požadavek se proměnil ve více silný návrh. Šifrování a dešifrování dat vyžaduje výpočetní prostředky, které vyžadují více peněz. IPSec lze také implementovat na IPv4, což teoreticky znamená, že IPv6 je stejně bezpečný jako IPv4. Při přechodu pravděpodobně uvidíme nárůst používání IPSec celkově, ale není to od každého vyžadováno.

Zatímco jsme v přechodné fázi, někteří odborníci tvrdí, že uživatelé IPv6 jsou ve skutečnosti více ohroženi než ti, kteří se drží IPv4. Někteří poskytovatelé internetových služeb používají přechodové technologie -Tunely IPv6, zejména - díky nimž jsou uživatelé zranitelnější vůči útoku. A tunelový makléř ISP obvykle používají k tomu, aby uživatelům ve svých sítích IPv4 poskytovali přístup k obsahu IPv6. Hackeři mohou cílit na uživatele tunelu IPv6 pomocí útoků na injekce paketů a reflexe. Upozorňujeme, že někteří zprostředkovatelé tunelů nabízejí lepší zabezpečení než ostatní.

Očekává se, že přechod bude trvat ještě několik let, než bude dokončen, takže tyto metody přechodu zůstanou nějakou dobu v platnosti.

Další potenciální problém se zabezpečením přichází s novou funkcí IPv6: autokonfigurace. To umožňuje zařízením přiřazovat IP adresy bez nutnosti serveru. Tyto adresy jsou generovány pomocí jedinečné MAC adresy zařízení, kterou má každý telefon, počítač a router. Tím se vytvoří jedinečný identifikátor, který by třetí strany mohly použít ke sledování konkrétních uživatelů a identifikaci jejich hardwaru. Zařízení Windows, Mac OSX a iOS již mají ve výchozím nastavení nainstalovaná a povolená rozšíření ochrany osobních údajů, takže to nebude pro většinu lidí problém.

Je IPv6 rychlejší než IPv4?

IPv6 nebude mít žádný významný dopad na rychlost internetu ve srovnání s IPv4.

Jak již bylo řečeno, některé metody přechodu, jako jsou tunely IPv6, vytvoří dodatečnou latenci, když jsou požadavky převedeny na IPv4 a naopak..

Existují nějaké další velké rozdíly mezi IPv4 a IPv6?

Vytvoření většího adresního prostoru je primárním cílem IPv6, ale zahrnuje i některé další zvonky a píšťalky, které jej odlišují od IPv4. Většina z těchto upgradů pro vás nebude tak zajímavá, pokud nejste správce sítě, ale přesto je zde uvedeme..

  • Multicasting umožňuje přenos jednoho paketu do více cílů v rámci jedné operace odeslání.
  • Automatická konfigurace umožňuje zařízením automaticky nakonfigurovat jejich IP adresu a další parametry bez nutnosti serveru
  • Zabezpečení na síťové úrovni přidává šifrování IPSec do všech uzlů, i když to již není přísný požadavek
  • IPv6 bude lépe fungovat na mobilních zařízeních odstraněním trojúhelníkového směrování
  • Zpracování, které vyžadují směrovače zpracovávající žádosti, je mnohem efektivnější a zjednodušené

Jak IPv6 ovlivňuje moji VPN?

Bohužel téměř všechny VPN fungují výhradně na IPv4. Pokud odešlete požadavek na web, který má výchozí IPv6 adresu, vyřeší se to pomocí DNS serveru IPv6, který je mimo vaši síť VPN. Tomu se říká únik IPv6 a může odhalit vaši skutečnou polohu na geo-zamčené webové stránce nebo aplikaci, jako jsou Hulu a Netflix. Pokud je web nastaven tak, aby detekoval takové úniky, může vám zablokovat prohlížení obsahu. Zde můžete testovat úniky DNS IPv6 (také testuje úniky IPv4).

Přestože doporučujeme uživatelům, aby se dostali na palubu s IPv6, v tomto případě byste ji museli deaktivovat v počítači, tabletu nebo smartphonu. To lze obvykle provést někde v nastavení internetového připojení, v závislosti na vašem zařízení.

Jen velmi málo poskytovatelů VPN vůbec podporuje IPv6 kvůli dodatečným nákladům na provozování DNS serveru IPv6.

Jak otestovat připojení IPv6

Pokud chcete zjistit, zda vaše zařízení nebo VPN podporuje IPv6, jděte na tento web a okamžitě to provede test.

Pokud chcete otestovat, zda je konkrétní web přístupný prostřednictvím IPv6, přejděte na tuto stránku a zadejte adresu URL. Nezapomeňte vybrat HTTP nebo HTTPS z rozbalovací nabídky.

Jak lze přepnout na IPv6?

Na IPv6 se můžete jednoduše přepnout tak, že jej povolíte ve svém počítači nebo smartphonu. Většina novějších zařízení bude ve výchozím nastavení povolena. Pokud ne, můžete jej zapnout v nastavení internetového připojení.

Jak povolit nebo zakázat IPv6 ve Windows:

Zde je stručný návod pro Windows 10:

Jak povolit nebo zakázat protokol IPv6 v systému Mac OS:

  1. Klikněte na ikonu Ikona Apple, pak jdi na Systémové preference > Síť.
  2. Klikněte na Pokročilý a klikněte na TCP / IP tab
  3. Klikněte na rozbalovací nabídku vedle Konfigurace IPv6 a vyberte požadované nastavení

Když poskytovatelé internetových služeb, webové společnosti a výrobci routerů wifi zjistí, že protokol IPv6 používá více zákazníků, odpoví naturálně.

Můžete také pomoci šířením slova 6. června, což je každoroční Světový den IPv6.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 5 =