Nejlepší průvodce přepínači Cisco

Nejlepší průvodce přepínači Cisco


Cisco je nepochybně jedním z nejznámějších poskytovatelů IT řešení na světě. Tato společnost si vybudovala reputaci nejen jako průkopník moderních počítačových systémů, ale také vytváření sítí. Přepínače jsou oblastí hardwaru, kde můžete vidět dominanci společnosti Cisco z první ruky. Pouhý objem dostupných přepínačů a rozmanitost poskytovaných služeb jsou důkazem významu společnosti Cisco jako společnosti.

V tomto článku se podíváme na vše, co potřebujete vědět o přepínačích Cisco. To zahrnuje základní přehled o tom, jak fungují, a průvodce některými z jeho nejpopulárnějších sérií přepínačů, které jsou dnes k dispozici.

Přepínače Cisco: Základy

Než se ponoříte hlouběji do samotných přepínačů, je důležité si uvědomit, že společnost Cisco nabízí řadu různých přepínačů v závislosti na požadavcích uživatele. Nazývají se dvě hlavní kategorie přepínačů Katalyzátor a Nexus. Katalyzátorové spínače jsou určeny pro kampusové sítě a přepínače Nexus jsou zaměřeny datová centra. V tomto článku se zaměříme na síťové přepínače kampusu, ale probereme také řadu přepínačů Nexus.

Přepínače sítě kampusu

Cisco používá dva hlavní typy síťových přepínačů; přepínače s pevnou konfigurací a modulární spínače. Rozdíl mezi těmito dvěma je vysvětlen níže:

  • Přepínače s pevnou konfigurací - Tento typ přepínače vám neumožňuje zaměnit ani přidat další modul.
  • Modulární spínače - Modulární přepínač umožňuje přepínat a přidávat další moduly.

Přepínač, se kterým se setkáte v síťovém prostředí, závisí na požadavcích sítě. Níže uvádíme seznam některých nejoblíbenějších přepínačů kampusu Cisco. Prozatím omezíme diskusi na několik hlavních přepínačů. V hlavní vrstvě pravděpodobně najdete Cisco Catalyst 6500 nebo Catalyst 6800 series. Vysoké přenosové sítě mohou také ve vrstvě distribuce použít přepínače, jako je řada Cisco Catalyst 4500-X.

Spravované přepínače

Řada síťových přepínačů je klasifikována jako „řízená“. Spravované přepínače umožňují uživateli nakonfigurovat IP adresu v zařízení. Přepínače 2960-X, 3850-X, 4500-X a 6800-X jsou všechny typy řízených přepínačů. Výhodou těchto přepínačů je to, že můžete použít spravovanou IP adresu pro připojení pomocí Secure Shell nebo Telnet.

Řada Cisco Catalyst 3850-X (modulární přepínač)

Přepínače řady Cisco Catalyst 3850-X vám umožňují vybrat síťové moduly (Ethernet nebo optické vlákno) a moduly napájení. Tato řada je univerzální, protože ji lze nasadit v malých i velkých organizacích. Menší organizace mohou umístit přepínač do základní vrstvy, pokud nemají distribuční vrstvu a ve větších podnikových sítích ve vrstvě přístupu.

Programovatelné přepínače

Jedním z nejnovějších typů přepínačů nabízených společností Cisco je její řada programovatelných přepínačů (viz řada přepínačů Catalyst 9000). Programovatelné přepínače byly využívány jako způsob, jak Cisco implementovat sítě založené na záměru. Tyto přepínače mají vlastní ASIC, který je navržen tak, aby byl kompatibilní s novými technologiemi v budoucnosti.

Tyto programovatelné přepínače pracují se síťovou platformou založenou na záměru. Programování síťové infrastruktury prostřednictvím těchto přepínačů umožňuje správcům přizpůsobit svou infrastrukturu podle služeb a zkušeností, které se snaží poskytovat. Pokud by například tým potřeboval hostit videohovor s klientem, video aplikace by tvarovala síť podle potřeb hovoru tak, aby poskytovala nejlepší výkon.

Jádrem sítě zaměřené na záměry je spojování úsilí správců a vývojářů v synergii. Záměrem je vytvářet a udržovat služby, které koncovému uživateli nabízejí lepší zážitek. Programovatelné přepínače však také nabízejí správcům sítě příležitost k automatizaci rutinních úloh správy sítě.

Metody přepínání Cisco

Existují tři různé metody, které směrovače založené na Cisco IOS používají k předávání paketů v síti. Tyto tři metody jsou následující:

  • Přepínání procesů - Routerový procesor používá software pro směrování a přepisování paketů. Toto je nejpomalejší ze tří metod, protože není škálovatelná.
  • Rychlé přepínání (nebo ukládání do mezipaměti tras) - Zde je první paket toku toků směrován a přepsán procesorem tras a následující pakety jsou místo toho zpracovávány hardwarem.
  • Cisco Express Forwarding - Cisco Express Forwarding používá hardwarové přeposílací tabulky pro nejběžnější toky. Tím se uvolní procesor trasy pro práci na dalších úkolech.

Směrovače Cisco mají za cíl upřednostnit Cisco Express Forwarding pokud je to možné. Pokud toto nebo rychlé přepínání není možné, lze použít přepínání procesů. Většina přepínačů Cisco má procesory tras, které nejsou navrženy pro přepínání procesů, a při použití tak zažijí slabý výkon. Většinu času však budete používat Cisco Express Forwarding nebo Rychlé přepínání.

Přepínače LED: Monitorování výkonu

Pokud jste v minulosti používali přepínače Cisco Catalyst, budete vědět, že mají různé indikátory LED, které slouží jako ukazatele výkonu. V závislosti na modelu přepínače budou různé LED diody od produktu k produktu. U všech produktů mají tato světla různý význam. Níže uvádíme některé z klíčových LED indikátorů pro přepínač Cisco Catalyst 2960.

Kontrolky LED Cisco Switch

1. Systémová LED

Systémová LED je zobrazen v horní části kontrolek LED a jednoduše ukazuje, že spínač je připojen ke zdroji napájení a funguje správně. Přepínač v pracovní operaci je označen zelenou barvou, zatímco oranžová barva označuje, že existuje problémové připojení a přepínač není správně připojen. Pokud kontrolka LED nesvítí, znamená to, že uživatel musí zkontrolovat, zda je spínač správně připojen ke zdroji napájení.

2. LED dioda redundantního energetického systému (RPS)

Tato LED ukazuje stav vašeho Redundantní systém napájení (RPS). RPS je funkce, kterou Cisco používá k ochraně vašeho přepínače před výpadky napájení, které by mohly zařízení poškodit. Zelená LED indikuje, že RPS je v provozu. Pokud kontrolka RPS nesvítí, není spínač připojen k záložnímu napájení. Pokud vidíte blikající zelenou LED, znamená to, že RPS je připojen, ale poskytuje napájení jinému zařízení. Jantarová LED signalizuje, že zařízení je v pohotovostním režimu. Pokud však tato kontrolka bliká, znamená to, že zařízení selhalo a systém RPS poskytuje záložní energii.

3. Kontrolka stavu portu

LED stavu portu světlo se používá, aby vám řeklo, kdy stav portu režim byl vybrán. Pokud LED svítí zeleně, znamená to, že režim stavu portu je v provozu. Toto je výchozí režim přepínače. Zelená kontrolka LED označuje, že port právě odesílá nebo přijímá data. Pokud je LED zcela zhasnutá a neaktivní, znamená to, že neexistuje žádný odkaz. Podobně, pokud se LED střídá mezi zelenou a jantarovou, došlo k chybě spojení. V případě zablokování portu budete upozorněni žlutým světlem.

4. Port Duplex LED

Port Duplex LED světlo se používá k označení, kdy režim duplexního portu je aktivováno. Pokud vidíte zelené světlo, jsou všechny porty, které jsou vypnuty, v poloduplexním režimu. Zelená LED také znamená, že port je považován za plně duplexní.

5. Kontrolka rychlosti portu

Port Speed ​​LED se používá k označení výkonu vašeho přepínače z hlediska rychlosti. Pokud není aktivní žádná LED, víte, že port pracuje rychlostí 10 Mb / s. Zelené světlo LED vám oznamuje, že port pracuje rychlostí 100 Mb / s. Blikající zelený LED port oznamuje, že port pracuje rychle rychlostí 1000 Mb / s.

6. Režim napájení přes Ethernet (PoE)

Je-li vybrán režim PoE, bude svítit LED dioda. Pokud však LED dioda neexistuje, znamená to, že režim PoE nebyl pro použití vybrán. Zelená LED znamená, že byl vybrán PoE a na portových LED diodách budou také zobrazeny další barvy displeje obsahující další informace. Pokud se LED střídá mezi zelenou a žlutou, znamená to, že PoE je odepřen. Důvodem je, že zajištění napájení zařízení vyžaduje více energie, než poskytuje přepínač. Blikající žlutá LED dioda znamená, že PoE není k dispozici kvůli poruše.

Přepínače Cisco Catalyst

Přepínače Cisco Catalyst jsou speciálně navrženy pro podniková síťová prostředí. Cisco má rozsáhlou řadu těchto síťových přepínačů kampusu, proto jsme vám níže poskytli průvodce nejvýznamnějšími přepínači.

Řada Cisco Catalyst 9000

Řada Cisco Catalyst 9000 je řada přepínačů, které byly umístěny jako síťové přepínače příští generace společnosti Cisco. Tyto přepínače jsou navrženy s použitím datového letadla Cisco Unified Access Data Plane (UADP) a integrovaného obvodu specifického pro aplikace (ASIC). Konečným výsledkem jsou přepínače, které nabízejí přístup definovaný softwarem (SD-Access). SD-Access je výhodný, protože umožňuje uživateli rychle vytvářet a poskytovat služby.

Řada Cisco Catalyst 9500

Jedná se o přepínače kampusu s přepínacími platformami s pevným jádrem, které jsou speciálně navrženy pro IoT a cloud. Nabízejí podporu pro VPN VPN MPLS, MVPN, NAT a Layer 2/3. Mají také vlastní SD-Access schopnosti a jsou virtualizovanou technologií Cisco StackWise Virtual.

Řada Cisco Catalyst 9400

Přepínače řady Cisco Catalyst 9400 jsou odpovědí společnosti Cisco na modulární podnikové přepínání. Nabízejí podporu až do šířky pásma systému 9 Tbps a mohou škálovat až 384 přístupových portů. Toto je možnost bezpečného přepínání, která také nabízí Cisco DNA a SD-Access. Řada 9400 je dobrou volbou pro organizace, které hledají škálovatelnost a schopnost zvětšit velikost.

Řada Cisco Catalyst 9300

Přepínače Cisco Catalyst 9300 jsou označovány jako stohovatelná podniková přepínací platforma. Přepínače 9300 nabízejí podporu pro přístupové body 802.11ax a 802.11ac Wave 2. Je to také dobrá volba, pokud jde o flexibilní nasazení z důvodu využití virtuální technologie StackWise, která podporuje architekturu NSF / SSO. Nejunikátnějším aspektem těchto přepínačů je to, že je to jediná přepínací platforma s podporou stohování předního a zadního panelu.

Řada Cisco Catalyst 6800

Řady Cisco Catalyst 6800 jsou přepínače kampusu speciálně optimalizované pro zabezpečené služby 1, 10 a 40 Gbps. Nabízejí podporu pro Cisco DNA a SD-Access a jsou plně kompatibilní s podvozkem řady Cisco Catalyst 6500-E. Modulární design této řady je ideální pro organizace, které hledají bezpečné a škálovatelné řešení.

Řada Cisco Catalyst 6500

Řada Cisco Catalyst 6500 je považována za součást páteřních přepínačů. Jedná se o populární řadu kvůli svému robustnímu výkonu a škálovatelnosti. Nabízí až 44 portů 40 GE a 534 1GE. K dispozici je také úplná podpora pro Cisco DNA a SD-Access.

Řada Cisco Catalyst 3650 a 3850

Řada Cisco Catalyst 3650 a 3850 jsou stohovatelné přepínače určené pro výkon dat, hlasového videa, kabelové a bezdrátové komunikace. Vedle přístupu k vrstvám 2 a 3 je integrovaný bezdrátový ovladač. K dispozici je plná podpora pro Cisco DNA a SD-Access. Tato řada používá technologii multigigabit Ethernet k udržení vysokého výkonu.

Řada Cisco Catalyst 2960-X / XR

Přepínače řady Cisco Catalyst 2960-X / XR jsou škálovatelné přepínače určené pro data, hlas a video. Tato řada má přístup k vrstvám 2 a 3 a stohování až 80 Gb / s. K dispozici je také 10 Gbps SFP + uplinky. Mají dvojí redundantní napájecí zdroje se zabudovanými ventilátory, které zajišťují stabilitu služby.

Řada Cisco Catalyst 4500E

Přepínače řady Cisco Catalyst 4500 jsou přepínače s pevným jádrem s modulárním přístupem určené pro organizace, které hledají škálovatelnost. Tato řada přepínačů byla speciálně navržena pro služby 1 Gbps a 10 Gbps. K dispozici je také úplná podpora pro Cisco DNA a SD-Access.

Řada Cisco Catalyst 3560-CX a 2960-CX

Přepínače Cisco Catalyst 3560-CX a 2960 CX jsou přepínače s pevnou konfigurací zaměřené na podnikové uživatele. Byly navrženy pro služby 8 a 12 Gbps. Tyto přepínače mají kapacitu pro podporu Cisco FlexStack-Plus. Tyto přepínače jsou určeny pro připojení počítačů, bezdrátových přístupových bodů, IP telefonů a sledovacích kamer.

Řada Cisco Catalyst 2960-L

Další populární druh přepínačů s pevnou konfigurací je řada Cisco Catalyst 2960-L. Přepínače řady Cisco Catalyst 2960-L jsou jednou z nejspolehlivějších linií kolekce Catalyst. Tato řada je k dispozici v 8 až 48 konfiguracích portů. Verze 8, 16 a 24 portů nabízejí design bez ventilátoru. Všechny verze podporují Power Over Ethernet (PoE).

Řada digitálních budov Cisco Catalyst

Cisco Catalyst Digital Building je řada pevných přepínačů s konfigurací. Byly navrženy s ohledem na lehkou instalaci a správu sítě. Stejně jako řada Cisco Catalyst 2960-L i tato řada pracuje tiše a bez ventilátoru, což snižuje riziko selhání hardwaru.

Přepínače datového centra Nexus

Jak bylo zmíněno na začátku tohoto článku, řada Nexus byla navržena s ohledem na datová centra. V této části se podíváme na některé z nejlepších přepínačů datových center, které společnost Cisco nabízí.

Řada Cisco Nexus 9000

Řada Cisco Nexus 9000 byla vytvořena s cílem poskytnout datovým centrům vysoký výkon a nízkou latenci. Tyto přepínače pracují ve dvou režimech: Cisco NX-OS Software a Application Centric Infrastructure (Cisco ACI). Cisco ACI funguje podobně jako řešení SDN a uvádí samotnou aplikaci jako jedno z center. Důsledkem je přepínač, který je přístupný, transparentní a bezpečný.

Řada Cisco Nexus 9200

Platforma řady Nexus 9200 byla postavena s přepínači s pevnou konfigurací navrženými pro podporu řady připojení. Tyto přepínače například podporují připojení 1, 10, 25, 40, 50 a 100 Gbps. Řada Cisco Nexus 9200 také používá operační systém softwaru Cisco NX-OS.

Přepínače listových a přístupových datových center; Cisco Nexus 9300 a 9300-EX, FX a F2

Přepínače tezí se staly jedněmi z nejpokročilejších, které má společnost Cisco k dispozici. Platforma Cisco Nexus 9300 používá ASIC a byla vytvořena pro výslovné účely vytváření cloudových implementací. Architektura je vysoce škálovatelná s podporou pro Cisco ACI a Cisco NX-OS.

Řada Cisco Nexus 9500

Řada Cisco Nexus 9500 je jedním z nejvšestrannějších přepínačů, které nabízí společnost Cisco. K dispozici jsou tři modulární možnosti: přepínač Cisco Nexus 9504 (zahrnuje čtyři sloty), přepínač Cisco Nexus 9508 (zahrnuje osm slotů) a přepínač Cisco Nexus 9516 (zahrnuje 16 slotů). Každý z těchto přepínačů nabízí podporu pro 1, 10, 25, 40, 50 a 100 gigabitových ethernetových rozhraní.

Řada Cisco Nexus 7000

Řada Cisco Nexus 7000 je řada modulárních přepínačů, které zahrnují Cisco NX-OS. To, co tuto řadu opravdu činí, je však to, že zahrnuje nástroje s otevřeným zdrojovým kódem, které lze programovat a strukturovat podle potřeb softwarové platformy. Jednou z výhod této řady je to, že architektura distribuované textilie z něj dělá jeden z více škálovatelných přepínačů na trhu.

Řada Cisco Nexus 5000

Tyto přepínače byly navrženy tak, aby přivedly 10/40 gigabitového Ethernetu na vrstvu 2 a vrstvu 3. Tato řada zahrnuje Cisco NX-OS a škálovatelný zážitek. Řada 5000 zahrnuje platformy Cisco Nexus 5500 i 5600. Tato řada může také podporovat působivé 2304 porty prostřednictvím jediné domény pro správu.

Řada Cisco Nexus 3000

Řada Cisco Nexus 3000 je známá svou schopností poskytovat službu s nízkou latencí. Hlavním záměrem těchto přepínačů je poskytnout vám spolehlivý přepínací režim vrstvy 2 a 3. Jsou zvláště ideální pro škálovatelná datová centra a cloudové služby.

Přepínače Cisco: Cisco Catalyst Series

Tím se uzavírá náš průvodce přepínači Cisco. Jak vidíte, v řadě Catalyst a Nexus existuje spousta možností. Pokud chcete najít další informace o přepínačích Cisco, můžete to udělat kliknutím na tento odkaz zde. Na webu Cisco si můžete vybrat z následujících přepínačů: LAN Access, LAN Digital Building, LAN Core and Distribution, Data Center, Cloud-Scale Data Center, Industrial Ethernet a Small Business.

Co tyto přepínače dělají, ale pokud pracujete v podnikovém nebo kancelářském prostředí, doporučujeme podívat se zejména na řadu Catalyst. Tyto přepínače jsou vytvořeny speciálně pro toto prostředí a nejsou příliš složité.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

57 + = 60