8 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě Cisco

8 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě Cisco


Cisco Systems vyrábí přepínače a směrovače a mnoho dalších typů síťových zařízení. Společnost má velký katalog síťového hardwaru včetně bran, brány firewall a bezdrátových přístupových bodů.

Ať už jste si vybrali Cisco pro všechna síťová zařízení nebo máte produkt společnosti poskytující některé z vašich síťových služeb, budete je muset sledovat a spravovat.

V této příručce vysvětlíme dostupné možnosti při hledání softwaru pro monitorování sítě. Na trhu je spousta síťových nástrojů a jejich ověření by vám trvalo dlouho. Tato příručka zúží vyhledávání na pouhých deset systémů.

Nejlepší nástroje pro monitorování sítě pro zařízení Cisco

Zde je náš seznam osm nejlepších nástrojů pro monitorování sítě Cisco:

  1. Monitor výkonu sítě SolarWinds (ZKUŠEBNÍ ZDARMA) Špičkový síťový monitor
  2. Síťový monitor Paessler PRTG (ZKUŠEBNÍ ZDARMA) Balíček síťových, serverových a aplikačních monitorů
  3. Site24x7 Cisco Network Monitoring (ZKUŠEBNÍ VERZE ZDARMA) Cloudový all-in-one monitorovací systém pro IT infrastrukturu, aplikace a koncové uživatele.
  4. ManageEngine OpManager Síťový a serverový monitorovací nástroj
  5. Cisco Network Assistant Síťový monitor vytvořený společností Cisco Systems
  6. Sledování sítě Spiceworks Zdarma síťový monitor podporovaný reklamami
  7. LogicMonitor Cloudová síťová monitorovací služba
  8. Zabbix Zdarma síťový monitor

Další informace o každém z těchto nástrojů naleznete v následujících částech.

1. SolarWinds Network Performance Monitor (ZKUŠEBNÍ ZDARMA)

Monitor výkonu sítě Solarwinds

SolarWinds je předním výrobcem nástrojů pro monitorování a správu infrastruktury a má dlouholetou zkušenost s komunikací se zařízeními Cisco. Monitor výkonu sítě SolarWinds může komunikovat Brány firewall Cisco ASA a také přepínače a směrovače společnosti.

Nástroj prohledá síť při instalaci a objeví všechna zařízení k ní připojená. To vede k automatickému generování mapy topologie sítě. Sledování výkonu sítě pokračuje v dotazování všech registrovaných zařízení na jejich stav každých pět minut. Výsledky této kontroly stavu jsou zobrazeny na ovládacím panelu nástroje - interpretovány jako barevné grafy a grafy stejně jako data. Pravidelné kontroly také automaticky aktualizují inventář zařízení a mapu topologie sítě.

Monitorovací systém umožňuje agentům zařízení upozornit Monitor výkonu sítě na problémy, aniž by museli čekat na požadavek na stav. Tato nouzová upozornění se nazývají výstrahy a zobrazují se na přístrojové desce nástroje. Monitor výkonu sítě může také předávat výstrahy členům týmu prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Tyto zprávy o kontrole stavu a výstrahy pracují na postupech stanovených v TSI Protokol Simple Network Management Protocol (SNMP). To znamená, že Monitor výkonu sítě je schopen komunikovat téměř se všemi síťovými zařízeními bez ohledu na to, kdo je vyrobil - všichni výrobci síťových zařízení načítají agenty zařízení SNMP do svých produktů před odesláním.

SolarWinds NetFlow Traffic Analyzer je schopen komunikovat s přepínači Cisco přes Síťový tok protokol. Toto je aplikace nativní pro Cisco, která zachycuje záhlaví paketů a shromažďuje statistiky provozu. Analyzátor může také shromažďovat statistiky prostřednictvím IPFIX, sFlow, a J-Flow, které jsou jazykem hlášení používaným síťovým zařízením vyráběným jinými výrobci. Analyzátor NetFlow je schopen implementovat opatření pro určování provozu vytvořením fronty na přepínačích, které upřednostňují určité typy provozu.

Můžete získat 30denní bezplatnou zkušební verzi nástroje Sledování výkonu sítě a SolarWinds poskytuje stejnou zkušební nabídku pro analyzátor provozu NetFlow. Tento software běží na Windows Serveru.

SolarWinds Network Performance MonitorStáhněte 30denní zkušební verzi ZDARMA

SolarWinds NetFlow Traffic AnalyzerStáhněte si 30denní zkušební verzi ZDARMA

2. Monitor sítě Paessler PRTG (ZKUŠEBNÍ ZDARMA)

Nahrávání snímku obrazovky PRTG Network Monitor

Monitor sítě Paessler PRTG je sbírka monitorů, které se nazývají „senzory“. Nástroj je schopen monitorovat sítě, servery a aplikace. Hlavním systémem, který monitorovací sada používá ke sledování síťových zařízení, je SNMP. To dává PRTG autodiscovery funkce při instalaci a průběžně aktualizovaný inventář zařízení. Nástroj také automaticky načte mapy topologie sítě z dat inventáře.

Stavy všech síťových zařízení jsou zobrazeny na přístrojové desce. Porozumění je usnadněno vizualizací dat, jako jsou grafy, měřiče a grafy, které jsou barevně označeny. PRTG je schopen sledovat stavy všech síťových zařízení, nejen těch, která jsou produkována společností Cisco Systems.

Když si koupíte PRTG, platíte za přídavek senzorů. Paessler dodává celý balíček všech možných senzorů všem zákazníkům. Svou implementaci však přizpůsobíte rozhodnutím, které senzory se aktivují. Senzor Cisco System Health konkrétně kontroluje stavy hardwaru vašich zařízení Cisco.

Mezi další monitory v balení patří senzor NetFlow - existují také senzory pro sFlow a J-Flow. Dalším monitorem Cisco v balení je senzor IP SLA. Tím získáte přístup „dohoda o úrovni služeb“Data shromážděná na přepínačích Cisco pro kontrolu kvality přenosů VoIP. Senzor Cisco ADSL je schopen získat data o propustnosti a kapacitě propojení z routerů Cisco.

Opatření pro tvarování provozu lze sledovat pomocí PRTG pomocí senzoru Cisco CBQoS. Shromažďují informace o frontě z přepínačů Cisco. Firewall Cisco Adaptive Security Appliance (ASA) může být dotazován pomocí SNT protokolu SNMP Cisco ASA VPN Traffic Sensor a senzoru Cisco ASA VPN Users.

Můžete získat 30denní bezplatnou zkušební verzi PRTG s neomezeným počtem senzorů. Pokud aktivujete pouze 100 senzorů, software je zdarma k použití navždy. Balíček běží na Windows Serveru.

Paessler PRTG Network Monitor Plně funkční 30denní zkušební verze zdarma

3. Site24x7 Cisco Network Monitoring (ZKUŠEBNÍ VERZE ZDARMA)

8 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě Cisco

Site24x7 Cisco Network Monitoring modul spoléhá na SNMP systém pro sledování stavu síťových zařízení. Jednoduchý protokol pro správu sítě zahrnuje agentský program, který se na vyžádání hlásí zpět řadiči. Všechny přepínače a směrovače Cisco zahrnují agenta SNMP a server Site24x7 funguje jako správce SNMP a shromažďuje zprávy o stavu z těchto zařízení Cisco. Site24x7 je také schopen monitorovat brány firewall společnosti Cisco a další zařízení připojená k síti.

Site24x7 je cloudová služba, abyste jej mohli používat, nemusíte na svém webu udržovat software. Je schopen komunikovat s dlouhým seznamem zařízení Cisco. Systém SNMP umožňuje serveru Site24x7 automaticky detekovat všechna síťová zařízení v monitorované síti a z této sítě vytvoří živou mapu topologie a inventář zařízení. Jak mapa, tak inventář se aktualizují automaticky, pokud se jakékoli zařízení přesune, přidá nebo odstraní.

Agenti zařízení nemusí čekat na žádost o informace, pokud zjistí problémy se zařízením, které monitorují. V tomto případě agent odešle „past“Do systému Site24x7, který tuto zprávu interpretuje alarm nebo varování na hlavním panelu systému.

Site24x7 je k dispozici v bezplatné i placené verzi. Bezplatná verze je omezena na sledování pouze pěti webových stránek nebo serverů. Tato služba je tedy vhodná pro velmi malé podniky. Existují čtyři placené edice se nazývají Startér, Pro, Klasický, a Podnik. Každý z nich je k dispozici pro 30denní bezplatná zkušební verze.

Site24x7 Cisco Network MonitoringStart 30denní zkušební verze ZDARMA

4. ManageEngine OpManager

Obrazovka OpManager Plus

OpManager od ManageEngine je síťový a serverový monitorovací balíček. Je schopen řídit Zařízení Cisco ASR, Catalyst, Nexus a UCS. Jedná se o obecný nástroj pro monitorování sítě, který může komunikovat se zařízeními vyrobenými všemi dodavateli, nejen společnostmi Cisco Systems. Je schopen sledovat bezdrátové sítě i běžné LAN pomocí nasazení systému Cisco WLC bezdrátových přístupových bodů společnosti.

Monitor sítě je schopen komunikovat v protokolech NetFlow, IP SLA, CBQoS a NBAR vytvořených Cisco. Systém NBAR je Rozpoznání aplikací založených na síti. To identifikuje aplikace při předávání provozu běžícího přes směrovače. Tento systém umožňuje provádět opatření pro vytváření provozu podle aplikace, blokovat určité aplikace nebo přesměrovat provoz podle jeho aplikace.

Aplikace OpManager umožňuje zobrazit všechna tato nastavení přepínačů a routerů pro všechna vaše zařízení z jedné konzole. Hlavním protokolem, který používá OpManager pro monitorování sítě, je SNMP, což znamená, že neustále kontroluje stav všech zařízení, včetně zařízení poskytovaných společností Cisco Systems. Stejně jako u většiny implementací SNMP kompiluje OpManager a inventář zařízení když začne fungovat. Nástroj také nakreslí a mapa topologie sítě a pravidelně aktualizuje mapu i inventář prostřednictvím pravidelných dotazů na stav SNMP.

Přístrojová deska nástroje je velmi dobře naplánovaná a dokáže na každé obrazovce zobrazit spoustu informací. To zahrnuje poutavé grafy a grafy a zobrazuje výstrahy zasílané agenty zařízení, které detekují problémy se stavem. Můžete si vytvořit vlastní pravidla upozornění a dokonce přizpůsobit řídicí panel. ManageEngine nabízí OpManager na 30denní zkušební verzi zdarma. Software běží na Windows Server a Linux.

5. Cisco Network Assistant

Cisco Network Assistant

Monitorovací systém sítě od společnosti Cisco Systems se zdá být ideálním řešením pro ty, kteří spravují síť, která zahrnuje zařízení Cisco. Skutečnost, že tento nástroj je volný, uvolnit je to ještě lákavější. Existuje však háček. Tento nástroj může sledovat pouze síť, která má maximálně 80 zařízení. To by byla dobrá volba pro malou až střední společnost. Další nevýhodou je, že většina jeho funkcí funguje pouze pro produkty Cisco, takže pokud máte web s poskytovateli smíšených zařízení, nebudete dostávat úplné informace o zařízeních jiných výrobců než Cisco.

Asistent sítě bude sledovat a zaznamenávat všechna vaše zařízení Cisco a také nakreslí mapa topologie sítě. Systém zahrnuje zprávy o stavu, naplánované i na vyžádání, a zobrazuje upozornění na prahy výkonu a podmínky zařízení. Ukáže také záruční informace o každém zařízení a délce životnosti, převzaté z databáze poprodejních produktů Cisco.

Jedinou jedinečnou vlastností tohoto produktu je jeho služba přístupu k zařízení. Většina síťových monitorů bude interpretovat příkazy a implementovat je do zařízení - například akce, jako je implementace front. Tento nástroj umožňuje přístup k nabídce správy zařízení prostřednictvím ovládacího panelu monitoru.

Software monitoru běží Windows Professional, Windows Ultimate, Windows Server, a Operační Systém Mac. Tento nástroj může být užitečným společníkem k úplnému softwaru pro monitorování sítě, ale pokud vaše síť má a bude mít pouze zařízení Cisco, nebude stačit sledovat váš web..

6. Spiceworks Network Monitor

Snímek koření

Spiceworks mohou spravovat sítě se směsí značek zařízení, včetně zařízení dodávaných společností Cisco Systems. Tento nástroj je určen pro malé sítě, protože má limit 25 zařízení. Použití je však zdarma. Společnost vydělává peníze z reklamy na palubní desce, takže se s tím budete muset vyrovnat.

Tento nástroj funguje jako standardní síťový monitor a nemá konkrétní nástroje pro správu zařízení Cisco. Zahrnuje však autodiscovery funkce, která vám poskytne seznam síťových zařízení, které jsou neustále aktualizovány. Monitor používá SNMP k dotazování všech zařízení na stavy v pravidelných intervalech a také zahrnuje SNMP past systém, jehož výsledkem jsou varovné zprávy zobrazené na hlavním panelu. Upozornění lze přizpůsobit.

Spiceworks produkuje další nástroj, nazvaný Spiceworks Inventory, který vám dává lepší přehled o všech vašich zařízeních a také zahrnuje software pro audit a aktualizaci. Tento nástroj provádí vyhledávací procedury na vyžádání.

Další nástroj Spiceworks, který vám pomůže zkontrolovat výkon vašich zařízení Cisco, se nazývá Dashboard Connectivity Dashboard. Tento nástroj je nástroj pro odstraňování problémů, který kontroluje stavy připojení mezi dvěma koncovými body, které mohou být přes síť nebo přes internet. Ať tak či onak, zpětná vazba od tohoto zařízení bude identifikovat jakékoli problémy, které máte se zařízením Cisco.

Přestože je producentem bezplatného nářadí, společnost Spiceworks poskytuje plná profesionální podpora pro svůj software pro monitorování sítě. Společnost také provozuje působivou komunitu uživatelů, ze které můžete získat tipy od ostatních uživatelů Spiceworks.

Instalace Spiceworks Network Monitor, Dashboard Connectivity a Spiceworks Inventory Okna. Spiceworks Inventory je také k dispozici jako online služba.

7. LogicMonitor

LogicMonitor

LogicMonitor je online služba, takže se nemusíte starat o instalaci nebo údržbu svého softwaru. V systému musíte nainstalovat agenta sběru dat. Komunikace mezi kolektorem a nástrojem pro vzdálenou správu je veškerá šifrované.

Tento monitor automaticky zjistí všechna vaše zařízení, přihlásí je do registru a vytvoří mapa topologie sítě. Soupis obsahuje značku a model každého zařízení, takže budete moci rychle identifikovat své zařízení Cisco.

Monitor sítě LogicMonitor používá protokol SNMP k protokolování stavů zařízení a také zpracovává depeše SNMP do výstrah na palubní desce. Tento nástroj používá Cisco Síťový tok systém pro sledování úrovně provozu a šířky pásma.

Agent LogicMonitor bude komunikovat se svými směrovači Cisco, přepínači a bezdrátovými přístupovými body (AP). Bude sledovat stavy modulů zařízení a procesorů CPU, fondu paměti a teploty. Může shromažďovat statistiky provozu a nastavení týkající se kvality služeb VoIP, IP SLA a opatření pro utváření provozu. Nástroj má při práci zvláštní funkce Cisco Nexus spínače.

S přepínači Nexus může LogicMonitor provádět správu konfigurace i monitorování. Kromě sledování stavu CPU a paměti může monitor sledovat stav karty supervize a stavy redundance, stavy vyhazovače a řádkové karty, stav FRUN a čerpání energie, stav VDC, výkon ventilátoru a teplotu.

LogicMonitor je k dispozici ve třech úrovních služeb: Starter, Pro a Enterprise - žádná z nich není zdarma. Můžete však získat 14denní bezplatnou zkušební verzi programu LogicMonitor.

8. Zabbix

8 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě Cisco

Zabbix je skvělý zdarma síťový monitor které lze rozšířit o konkrétní funkce. Mechanismus doplňků se nazývá „šablony“V Zabbixu. Standardní monitorovací systém používá protokol SNMP, takže pomocí tohoto monitoru získáte zjišťování zařízení, dotazování stavu a upozornění.

Šablony dostupné pro zařízení Cisco umožňují kanálům přímo se připojit k zařízením Cisco, vyhledávat je a aktualizovat jejich nastavení. Existují šablony pro všechny typy zařízení Cisco, včetně bran firewall. Tyto šablony jsou k dispozici pro volný, uvolnit z uživatelské komunity.

Přístrojová deska služby je velmi atraktivní a je také přizpůsobitelná. Získáte síťovou mapu, která je automaticky aktualizována z běžných SNMP stavové recenze. Na palubní desku získáte také inventář zařízení. Stavy zařízení a události se na obrazovce zobrazují v textu a také v barevně kódovaných grafech a grafech. Monitor je dodáván s řadou standardních sestav, ale můžete také napsat vlastní, nebo je získat z uživatelské komunity.

Na rozdíl od jiných bezplatných síťových monitorů není počet zařízení, která můžete pomocí Zabbixu sledovat, omezen. Velké organizace se mohou vyhýbat standardnímu systému Zabbix, protože nezahrnují profesionální podpůrnou službu. Můžete však platit za podporu, který je k dispozici v pěti balíčcích úrovní služeb: bronz, stříbro, zlato, platina a podnik. Společnost provozuje podpůrná centra v USA, Irsku, Japonsku a Rusku.

Zabbix obsahuje některé další funkce, které obvykle nejsou součástí standardních síťových monitorů. Patří sem analýza provozu, předpovědní funkce a detekce anomálií pro prevenci vniknutí.

Výběr monitorovacího nástroje Cisco

Náš seznam obsahuje nástroje, které jsou vhodné pro malé sítě a další, které by byly dobré pro velké systémy. Někteří by dobře fungovali společnosti jakékoli velikosti. Další fází zúžení možností je odstranění těch nástrojů, které nejsou vhodné pro velikost vaší sítě a počet zařízení. Musíte také věnovat pozornost poskytovatelům síťových zařízení. Pokud veškeré vaše síťové zařízení pochází od společnosti Cisco Systems, můžete použít libovolný z monitorů v tomto seznamu. Pokud máte zařízení od jiných výrobců, pravděpodobně byste se raději vyhnuli aplikaci Cisco Network Assistant.

Vaše další úvahy při výběru monitorovacího nástroje by měly být rozpočet a počet webů a serverů. Většina nástrojů v tomto seznamu může sledovat WAN a zahrnout Cloudové služby. Některé z nich, například PRTG, však účtují poplatky za software za web a server.

Zjistíte, že SolarWinds a ManageEngine produkují další nástroje pro správu infrastruktury, které se integrují s nástroji vysvětlenými v této příručce. Tato rozšiřitelná funkčnost by pro vás mohla být výhodná, pokud potřebujete monitorovat mobilní zařízení, přidávat funkce na helpdesku nebo přidávat speciální monitorovací nástroje pro virtualizace nebo bezpečnostní zařízení.

Užijte si hledání nového monitoru pro vaše zařízení Cisco. Nyní víte, jaké nejlepší nástroje se zaměřit, časový tlak je vypnutý a vy můžete co nejlépe využít bezplatnou nabídku těchto doporučených nástrojů, abyste je mohli opravdu prokázat svými tempy.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

68 + = 72