Jak zgłosić oszustwo

Jak zgłosić oszustwo


Co należy zrobić po otrzymaniu wiadomości e-mail zawierającej oszustwo lub znalezieniu się na stronie o oszustwie? Fałszywe wiadomości e-mail, zwane także próbami wyłudzenia informacji, są wykorzystywane do oszukiwania ludzi w udostępnianiu danych osobowych, takich jak numery ubezpieczenia społecznego, dane konta bankowego i hasła. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać wiadomości e-mail o oszustwie, co zrobić, jeśli zauważysz wiadomość, gdzie zgłosić oszustwo, oraz kroki, które możesz podjąć, aby chronić siebie, jeśli uważasz, że zostałeś oszukany.

Jak wyglądają wiadomości e-mail oszukańcze?

Przestępcy często próbują naśladować oficjalne wiadomości e-mail od dużych, renomowanych firm, takich jak eBay, Amazon, Citibank i PayPal. Niektóre wiadomości e-mail oszukańcze odtwarzają twoje emocje lub składają oferty, które są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Oto niektóre typowe cechy e-maili oszustw, na które należy uważać w skrzynce odbiorczej:

 • E-mail nie jest do Ciebie adresowany lub przestrzeń nazw jest pusta,
 • Występują błędy ortograficzne lub gramatyczne,
 • Wysyłany adres e-mail nie ma sensu lub jest niezgodny z nazwą firmy,
 • Marki, obrazy lub kolory nie pasują do oficjalnej strony internetowej,
 • Otrzymujesz prośbę od firmy, z którą nie prowadzisz działalności,
 • Wiadomość e-mail wymaga niewielkiej płatności w zamian za znacznie większą,
 • E-mail twierdzi, że pochodzi od znajomego, który utknął za granicą i potrzebuje wysłanych pieniędzy,
 • Otrzymujesz powiadomienie o dostarczeniu, gdy nie oczekujesz poczty,
 • Zostaniesz powiadomiony o wygranej w loterii lub konkursie, jeśli się nie zgłosiłeś.

Co zrobić, jeśli znajdziesz oszustwo e-mail

Jeśli uważasz, że otrzymałeś fałszywą wiadomość e-mail, nie otwieraj jej. Jeśli otworzyłeś wiadomość e-mail, nie klikaj żadnych łączy ani załączników.

Czy zauważyłeś fałszywy e-mail, który udaje, że pochodzi od renomowanej firmy? Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail i uważasz, że to oszustwo, natychmiast skontaktuj się z przedstawicielem firmy.

Na przykład, jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail rzekomo z serwisu eBay, powinieneś przekazać ją na adres e-mail zgłaszający oszustwo. Nie dodawaj ani nie zmieniaj niczego w oryginalnym e-mailu, w tym w temacie.

Po przesłaniu wiadomości e-mail usuń ją. Oto kontaktowy adres e-mail dla niektórych najczęściej atakowanych firm. W razie wątpliwości przejdź bezpośrednio do witryny firmy i wyszukaj strony z raportami dotyczącymi oszustw, phishingu, fałszowania lub oszustw.

Możesz przesłać wiadomość e-mail z oszustwem na adres raportowy Federalnej Komisji Handlu, [email protected] oraz do Internetowego centrum reklamacji przestępstw (IC3). IC3, znana wcześniej jako Internetowe centrum skarg dotyczących oszustw finansowych, umożliwia zgłaszanie przestępstw internetowych wszelkiego rodzaju do FBI. Jeśli otrzymałeś wiadomości e-mail rzekomo z IRS, możesz przekazać je na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer 1-800-366-4484.

Zgłaszanie fałszywej wiadomości e-mail przy użyciu zaawansowanych kroków

Jeśli masz doświadczenie w kwestiach związanych z kodem, pocztą e-mail i Internetem, możesz zrobić kilka sztuczek, aby ustalić, z których serwerów wysyłane są wiadomości e-mail. Firmy serwerowe nie chcą hostować oszustów i prawdopodobnie sprawdzą raporty. Pamiętaj, że administratorzy systemu nie mają nic wspólnego z oszustami, więc bądź uprzejmy i wyjaśnij swoje obawy. Dołącz dowody, jeśli to możliwe.

Pokaż źródło

 • Spójrz na źródło HTML wiadomości e-mail lub formularza internetowego.
 • W kodzie HTML wyszukaj znacznik i sprawdź, gdzie są wysyłane wyniki formularza. Formularz prawdopodobnie będzie wyglądał mniej więcej tak:
 • Możesz także poszukać ukrytego pola pod tagiem, które będzie wyglądać mniej więcej tak: To jest adres e-mail, na który będą otrzymywane wyniki formularza. Musisz wyśledzić osoby odpowiedzialne za serwery, na których znajduje się formularz i adres e-mail.

Powyższy przykład jest typowym skryptem do wysyłania skryptów opartym na języku Perl. Oszuści mogą również używać kombinacji php, asp lub innego kodu. Jeśli nie znasz nic z tego, po prostu upewnij się, że wiadomość e-mail została przesłana do firmy, aby mogły pracować nad zamknięciem strony naruszającej prawo.

Wyszukuj serwery

Po odkryciu informacji o tym, skąd pochodzą wiadomości e-mail (lub gdzie dane są wysyłane), możesz użyć nazwy domeny lub adresu IP do identyfikacji serwerów. Korzystanie z tych narzędzi wyszukiwania zwykle powoduje wyświetlenie danych kontaktowych, których można użyć do ostrzeżenia administratorów systemu.

Wyszukiwanie ICANN WHOIS

UltraTools WHOIS IP Lookup Tool

Co zrobić, jeśli uważasz, że zostałeś oszukany

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany, ważne jest, aby działać szybko, aby chronić swoje finanse, zdolność kredytową i tożsamość. Możesz zgłosić incydent wielu firmom, takim jak bank i biura kredytowe. Oto lista kroków, które należy natychmiast podjąć:

 • Skontaktuj się z instytucjami finansowymi i poinformuj ich, że Twoje konta mogą zostać naruszone. Mogą być w stanie zatrzymać, anulować lub cofnąć nieuczciwe transakcje. Przygotuj się na zamknięcie istniejących kont i otwarcie nowych.
 • Zmień swoje hasła. Jeśli podałeś dane do logowania na fałszywej stronie firmy, zacznij od tego konta za pośrednictwem prawdziwej strony internetowej lub zadzwoń do obsługi klienta przez telefon. Następnie zmień loginy bankowe, konto e-mail i hasła do mediów społecznościowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz tego samego hasła do wielu kont lub jeśli informacje dotyczące resetowania hasła są wysyłane na jedno konto.
 • Powiadom trzy główne biura kredytowe, że zostałeś oszukany (Equifax, Experian, TransUnion). Dodają ostrzeżenie o oszustwie do Twojego pliku, które powinno zapobiec przedłużeniu nowego kredytu w Twoim imieniu. Firma kredytowa powinna zostać poproszona o telefoniczne sprawdzenie, czy próba jest autentyczna, czy nie.
 • Oprócz złożenia ostrzeżenia, możesz zdecydować o zamrożeniu raportów kredytowych na pewien czas. Będzie to wymagać podania numeru PIN w celu autoryzacji pożyczek. Wszelkie próby oszustów mające na celu uzyskanie dostępu do pożyczki w Twoim imieniu powinny zostać uniemożliwione, ponieważ nie będą oni mieli tego kodu PIN, nawet jeśli będą mieli inne dane identyfikacyjne.
 • Sprawdź, czy ochrona antywirusowa na twoim komputerze jest aktywna i aktualna. Zainstaluj renomowany program antywirusowy, jeśli go nie masz. Poproś oprogramowanie, aby uruchomiło pełne skanowanie komputera.

Po zabezpieczeniu finansów, kont internetowych, oceny zdolności kredytowej i komputera ważne jest, aby powiadomić władze, w tym policję.

Dlaczego ważne jest, aby zgłosić oszustwo

Zgłaszanie oszustw pomaga władzom lepiej zrozumieć, w jaki sposób są dokonywane oszustwa, aby można je było zatrzymać.

Powiadomienie agencji rządowych może działać na rzecz ochrony innych obywateli przed podobnym losem, ponieważ publiczne kampanie informacyjne pomagają ostrzec innych przed oszustwem. Co ważne, jeśli straciłeś pieniądze lub naraziłeś tożsamość, prawdopodobnie jesteś ofiarą przestępstwa i masz pełne prawo zgłosić to policji.

Wiele agencji współpracuje w celu powstrzymania oszustów internetowych - im więcej informacji, tym lepiej. Możesz zgłosić oszustwo do następujących agencji:

 • Internetowe centrum reklamacji przestępstw (IC3) skieruje skargę do odpowiedniego organu ścigania. (Uwaga: ta usługa nie powiadamia biur informacji kredytowej ani dostawców)
 • Federalna Komisja Handlu (FTC) nawiązuje również kontakty z odpowiednimi organami i doradzi, jakie kroki należy podjąć. Możesz również złożyć zgłoszenie przez telefon, dzwoniąc do centrum obsługi klienta FTC pod numerem 1-877-FTC-POMOC (1-877-382-4357).
 • Ecommerce.gov specjalizuje się w oszustwach i oszustwach związanych z zagranicznymi firmami i transakcjami.
 • Departament Sprawiedliwości (DOJ) może pomóc ci ustalić, czy dodatkowe agencje powinny zostać powiadomione o oszustwie i jego wpływie na ciebie.
 • Grupa robocza ds. Zwalczania phishingu APWG pomaga ujednolicić globalną reakcję na cyberprzestępczość.
 • Zespół ds. Gotowości na wypadek awarii komputera w Stanach Zjednoczonych (US CERT) jest flagowym centrum cyberobrony i centrum reagowania na incydenty.

Aby pomóc Ci chronić swoją tożsamość, możesz zwrócić się do tych służb rządowych po porady i działania, które należy podjąć po oszustwie.

 • Identitytheft.gov pomoże ci sformułować osobisty plan naprawczy.
 • Skorzystaj z rządowych wytycznych dotyczących odzyskiwania kradzieży tożsamości, aby dodatkowo chronić swoją tożsamość, w tym swoją zdolność kredytową.
 • Ponadto powiadom znajomych i rodzinę o oszustwie. Możesz pomóc im tego uniknąć i ostrzec ich przed dziwnymi wiadomościami e-mail wysyłanymi z twoich kont. Jeśli prowadzisz działalność, skontaktuj się ze stowarzyszeniem branżowym, aby inni mogli zostać poinformowani o zagrożeniu.

Jakie dowody powinieneś zebrać, jeśli zostałeś oszukany

Często potrzeba wielu raportów, aby zbudować silną argumentację przeciwko oszustom. Sugerowana lista przydatnych dowodów, które należy zachować, znajduje się poniżej.

W zależności od zakresu i skali oszustwa, możesz mieć różne dowody do przedstawienia władzom. Zbierz wszystko, co jest połączone z oszustwem i przechowuj je w bezpiecznym miejscu. Na żądanie może być konieczne przedstawienie tych dowodów. Jeśli nie masz pewności co do elementu, powinieneś go zatrzymać, nawet jeśli nie ma go na tej liście.

 • Cyfrowe kopie wiadomości e-mail (nie edytuj tematów ani nagłówków i dołącz wszystkie informacje, jeśli muszą zostać wydrukowane),
 • Paragony kart kredytowych i wyciągi bankowe,
 • Zrzuty ekranu transakcji, podejrzanych działań lub innych istotnych informacji,
 • Anulowane czeki,
 • Potwierdzone lub inne potwierdzenia pocztowe,
 • Potwierdzenia przekazów pieniężnych,
 • Potwierdzenia przelewów (takie jak Western Union),
 • Księgi wirtualnych walut / kryptowalut,
 • Rachunki kart przedpłaconych, w tym cyfrowe karty podarunkowe,
 • Koperty (jeśli otrzymałeś przedmioty za pośrednictwem FedEx, UPS lub poczty amerykańskiej),
 • Broszury lub broszury,
 • Rachunki za telefon,
 • Wydrukowane lub najlepiej elektroniczne kopie wiadomości e-mail (jeśli są wydrukowane, zawierają pełne informacje nagłówka wiadomości e-mail),
 • Prezenty fizyczne,
 • Wydrukowane lub najlepiej elektroniczne kopie stron internetowych,
 • Obrazy dysku twardego,
 • Pliki PCAP zawierające złośliwy ruch sieciowy,
 • Dzienniki sieci, systemu hosta i / lub urządzenia bezpieczeństwa,
 • Kopie lub szczegóły wykorzystywanego złośliwego oprogramowania,
 • Transkrypcje czatów i / lub dzienniki telefoniczne.

Bycie oszukanym może być bardzo denerwujące, ale wiedza, co robić, może pomóc ci odzyskać kontrolę nad sytuacją. Działaj szybko, aby się chronić, a następnie skontaktuj się z władzami.

Jak zgłaszać wiadomości e-mail oszukańcze w Kanadzie

Tutaj możesz przesłać informacje do Centrum zgłaszania spamu, które zostaną przekazane odpowiednim organom rządowym. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich kont, natychmiast skontaktuj się z instytucjami finansowymi. Skontaktuj się z Equifax (zadzwoń pod numer 1-800-465-7166) lub TransUnion, aby zabezpieczyć swoją zdolność kredytową i wprowadzić alert o oszustwie. Możesz uzyskać dostęp do porad i informacji, jeśli zostałeś oszukany przez Kanadyjskie Centrum Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Jak zgłaszać wiadomości e-mail oszukańcze w Wielkiej Brytanii

ActionFraud, krajowe oszustwo & Centrum zgłaszania cyberprzestępczości ma formularz do wypełnienia, jeśli musisz zgłosić oszustwo e-mail, próbę wyłudzenia informacji lub próby oszustwa, a także szczegółowe informacje o tym, jak chronić swoją tożsamość. Jeśli zostałeś oszukany i straciłeś pieniądze, możesz zgłosić stratę jako przestępstwo. Skontaktuj się z agencją informacji kredytowej (CRA), aby złożyć wniosek o powiadomienie o oszustwie w celu ochrony Twojej zdolności kredytowej. Agencje ratingowe to Experian, Equifax i TransUnion (wcześniej Callcredit).

Co zrobić, jeśli znajdziesz oszustwa w Australii

Jeśli chcesz zgłosić oszustwo w Australii, skorzystaj z formularza strony internetowej ACCC Scamwatch. W zależności od rodzaju oszustwa możesz zgłosić się do określonych organów, korzystając z listy tutaj. Powinieneś skontaktować się bezpośrednio z bankami i instytucjami finansowymi. Skontaktuj się z głównymi agencjami kredytowymi, aby umieścić alert kredytowy w swoim pliku. Australijskimi organami zgłaszającymi kredyty są Equifax (zadzwoń 13 8332), illion (wcześniej Dun & Bradstreet) (zadzwoń 1300 734 806) i Experian.

Jeśli jesteś ofiarą kradzieży tożsamości, skontaktuj się z iD Care, aby uzyskać dostęp do wsparcia i porady wspieranej przez rząd i ubiegać się o certyfikat Ofiary kryminalnej tożsamości.

Ochrona przed kradzieżą tożsamości Dowiedz się o oznakach kradzieży tożsamości Ochrona przed kradzieżą tożsamości Odzyskiwanie kradzieży tożsamości: Oto, co zrobić, jeśli twoja tożsamość zostanie skradziona Ochrona przed kradzieżą tożsamości Dowiedz się, co zniszczyć: niszczenie dokumentów zapobiega kradzieży tożsamości Ochrona przed kradzieżą tożsamości Oszustwa loteryjne - jak działają?

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 3 =