Jak rozpoznat podvody eBay a vyhnout se jim

Jak rozpoznat podvody eBay a vyhnout se jim


Podvodníci budou používat jakoukoli dostupnou platformu k lákání nevinných lidí ze svých peněz nebo zboží a eBay není výjimkou. Online aukční web byl spuštěn v roce 1995 a podvodníci ho používají dodnes. eBay zahrnuje spoustu důvěry jménem kupujícího a prodávajícího, ale je poměrně snadné tuto důvěru využít. Společnost zavedla některá ochranná opatření, ale můžete se hodně chránit jako uživatel eBay.

Tato příručka vám řekne nejběžnější podvody eBay, co hledat a jak se chránit. Některé jsou zaměřeny na kupce, jiné na prodejce. Pokud jste byli scammed, ukážeme vám kroky, které můžete udělat pro nahlášení.

Získání scammed jako eBay kupující

Nákup produktů prostřednictvím eBay je obvykle přímočarý, ale někteří podvodníci pracují na podvádění nevinných lidí, kteří se jen snaží získat dobrý obchod. Pamatujte, že pokud nabídka vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, je to pravděpodobně. Zde jsou tři z nejčastějších podvodů eBay pro kupující eBay.

Nedodání podvod

Záruka vrácení peněz eBay chrání kupující před podvodnými prodejci, s výjimkou některých výjimek. Následuje seznam položek, na které se nevztahuje, což znamená, že prodejce může přijmout platbu, nepodaří ji odeslat, a vy jako kupující nemáte prostřednictvím webu eBay žádné prostředky. Při nákupu zboží z následujícího seznamu buďte opatrní:

  • Firmy na prodej
  • Některé kategorie podnikového vybavení
  • Webové stránky na prodej
  • Nemovitost
  • Vozidla
  • Služby
  • Položky prodávané Sotheby's
  • Inzeráty

Prodejce je na štítku uveden úmyslně nesprávným jménem

Tento podvod je chytrý, protože k podvodu dochází offline po dokončení transakce eBay. Po obvyklém dokončení prodeje zaúčtuje prodejce balíček se správnou adresou, ale nesprávným jménem. To vás jako kupujícího vede k domněnce, že jste omylem obdrželi balík někoho jiného, ​​a vrátíte jej nebo odešlete zpět na poštu. Transakce eBay je uvedena jako odmítnutá nebo vrácená, prodávající dostane produkt zpět a také si ponechá platbu. Jakmile je transakce takto dokončena, neexistuje způsob, jak zpochybnit transakci.

Podvod prázdné krabice

Toto je podvod, na který se můžete dívat, pokud hledáte vysoce oblíbenou položku, která generuje velkou pozornost médií, má omezené vydání nebo je obtížné se dostat jinde. Můžete vidět vyhledávanou položku k prodeji a rychle ji zakoupit, někdy ji zaplatit nad tržní cenu, abyste ji zajistili. Je smutné, že ve spěchu jste si možná nevšimli, že v seznamu byl uveden pouze rámeček, do kterého položka přišla, nikoli samotná položka. Nakonec vlastníte drahé balení bez požadovaného produktu.

Padělané zboží

Nevýhodou nákupu online je, že neexistuje způsob, jak ověřit pravost zboží před jeho zakoupením. Podvodníci to vědí a někdy nabídnou kvalitní, značkové předměty k prodeji za velmi atraktivní cenu. Bohužel jsou tyto položky cenově dostupné, protože se jedná o padělky nebo repliky typu „knock-off“.

Platba mimo eBay

Bezpečnostní systémy eBay mohou chránit kupující a prodávající pouze v případě, že k transakcím dochází přímo na webových stránkách. Nelegitimní prodejci mohou nabízet položku k prodeji, ale poté požádají, aby byla platba odeslána mimo platformu. Mohou například požadovat hotovost, bankovní převod, šek, peněžní poukázku nebo dokonce dárkové karty. Jakmile má scammer peníze přes nevysledovatelné prostředky, přestane s vámi komunikovat a položku neodesílá. eBay nebude pomáhat s transakcí, ke které došlo mimo její rámec.

Získání scammed jako eBay prodejce

Mohlo by to být překvapením, ale mnoho podvodů eBay není zaměřeno na nevinné kupce, kteří hledají dobrý obchod. Podvodníci často představují kupující a používají opatření na ochranu spotřebitele, aby jim pomohli podvádět čestné prodejce. Zde jsou některé z nejčastějších způsobů, jak eBay prodejci jsou scammed.

Soukromá nabídka nabízená mimo eBay

Kupující může vaši položku vidět a nabídnout, že za ni zaplatí, namísto použití oficiálních platebních kanálů eBay. Mohou způsobit, že když se prodej provádí mimo podnik, může se prodejce (vy) vyhnout placení transakčních poplatků. Zavřete seznam a odešlete položku, ale buď nezaplatí, nebo zpochybní transakci s eBay, tvrdí, že položka byla porušena nebo že byl falešný..

Nabídka přeplatek

Pokud máte položku na prodej, potenciální kupující vás může kontaktovat a nabídnout, že za ni zaplatí požadovanou cenu. Zprvu by se mohlo zdát hloupé předat štědrou nabídku, ale často je to past. Kupující zaplatí podvodným šekem. Okamžitě odešlete položku, ale o několik dní později zjistíte, že šeky poskakují, takže vám nic neostane.

Změněná adresa

Tento podvod je novým zvratem v nabídce přeplatku. Kupující nabídne nákup vaší položky a odešle větší platbu, než je požadováno. Říká se, že pokryje dodatečné náklady na dopravu, protože je najednou potřebují zaslat do cizí země (často do Nigérie, i když ne vždy). Podvodníci také požádají o vaši e-mailovou adresu PayPal. Brzy poté vás kontaktují podvodníci předstírající, že pocházejí z PayPal a žádají o poštovní sledovací čísla. V e-mailu bude uvedeno, že platba bude uvolněna, jakmile prokážete, že zboží bylo odesláno. Pokud jste důvěryhodná osoba, můžete ji odeslat v dobré víře za předpokladu, že e-mail je autentický. Protože se jedná o podvod, už nikdy neuvidíte své peníze ani své předměty.

Nárok na prázdné pole

V takovém případě může být nákup dokončen bez vady. Kupující platí rychle a zboží odesíláte bez obav. Kupující obdrží zboží, ale tvrdí, že jste poslali prázdnou krabici - jinými slovy, obviňuje vás z podvodu. eBay bude požadovat vrácení peněz a kupující vám pošle prázdnou krabici zpět, zboží a peníze si ponechá, jak je vrácena.

Kupující tvrdí, že položka nebyla přijata

Ochrana prodejce PayPal existuje, aby pomohla prodejcům s důvěrou obchodovat na eBay. Aby to fungovalo, musí prodejci předložit doklad o dodání zboží. Pokud byla dodávaná položka prodána za méně než 750 USD, oznámení o doručení je dostatečným důkazem. Pokud je položka prodána za více než 750 USD, musí mít položka důkaz o doručení podpisu. Zkušení podvodníci to vědí a mohou využít výhod prodejců, kteří si nejsou vědomi tohoto dodatečného požadavku na důkazní břemeno. Mohou požadovat, aby položka nebyla přijata, požadovat vrácení peněz a rozdávat se s drahou položkou.

Zlomený replika podvod

Kupující šťastně nakoupí vaši položku. Jakmile je platba potvrzena, odešlete ji okamžitě. V tomto podvodu vás kupující obviňuje z odeslání poškozené položky. Mohou dokonce poskytnout fotografie rozbité položky. Bohužel pro vás je tato položka replikou té, kterou jste odeslali. Kupující může nahlásit zboží jako poškozené společnosti eBay a získat vrácení peněz, přičemž vás opustí bez vaší položky nebo platby.

Neoprávněné zpětné zúčtování

Scammer se nemusí snažit ukrást peníze, protože většina transakčních webů je chráněna kupujícím. Pokud úspěšně dokončíte transakci a kupující zaplatí kreditní kartou nebo PayPal, mohou se snadno obrátit na poskytovatele a transakci zrušit. Peníze vám budou vráceny a bude vám účtován dodatečný poplatek za zpětné zúčtování (to je 20 $ pro PayPal, jednotlivé společnosti vydávající kreditní karty se liší). Scammer musí pouze říci, že má podezření, že se něco stalo, a většina institucí se okamžitě vrátí zpět, bez ohledu na to, zda již mají danou položku nebo v jakém stavu je. Spor o zpětné zúčtování může trvat hodně času a problémů za vás.

Vydírání zpětné vazby

Protože eBay funguje jako prostředník mezi soukromými kupci a prodávajícími, myšlenka budování reputace online na webu je velmi důležitá. Každá transakce vytváří příležitost pro kupující i prodávající nechat veřejnou zpětnou vazbu o této zkušenosti. Obvykle není dobrý nápad obchodovat s účty, které mají špatnou zpětnou vazbu. S vědomím toho si někteří podvodníci kupují od vás a poté požadují peníze zaslané soukromými prostředky, aby na vašem účtu nezůstala negativní zpětná vazba. Toto je druh vydírání. Vzhledem k tomu, že úplnou zpětnou vazbu nelze zpochybnit, staví někteří lidé do situace, kdy mají pocit, že musí vyhovět nebo riskovat integritu svého účtu..

Vyvarujte se podvodům

Vypadá to jako dlouhý seznam, ale je důležité být při nákupu nebo prodeji na platformě eBay velmi pečlivý. Některé z těchto rad mohou být pro vás druhoradé nebo nemusí platit pro všechny prodeje. Buďte si vědomi a jednejte opatrně, protože finanční transakce online mohou být riskantní bez ohledu na to, jak opatrní jste.

Nikdy nepřijímejte šeky jako platbu. Je to velmi riskantní, protože jsou často terčem podvodu. Pokud přijmete šeky, počkejte, až vyjdou. Po uložení šeku se zůstatek na vašem účtu zobrazí, ale ověření může trvat týden nebo dva. Pokud zásilku odešlete před vymazáním šeku, může vám zanechat prázdný bankovní účet a žádnou položku. Vždy používejte schválené platební metody eBay.

Vždy provádějte transakce prostřednictvím oficiálních kanálů eBay. Komunikujte pomocí poskytované služby. eBay nemůže sledovat transakce uzavřené mimo platformu a nemůže ověřovat komunikaci nebo dohody uzavřené na soukromých kanálech. Dopřejte si každou šanci na ochranu tím, že ukážete eBay, že jste jednali v dobré víře.

Dokumentujte vše. Snažte se zaznamenat balení a účtování každé položky, včetně všech použitých sledovacích čísel. Pomůže to chránit vás před nepodloženými nároky na podvody. eBay bude obvykle na straně kupujícího, takže popírejte jakékoli nároky, o kterých si myslíte, že jsou nepravdivé, a zálohujte je svými fotografickými důkazy.

Spolu s fotografováním všeho se pokuste zaznamenat jakékoli identifikační údaje o předmětu. Zejména pokud je položka drahá, oblíbená nebo žádoucí (například nové mobilní telefony nebo herní konzole). Zaznamenejte všechna sériová čísla nebo jedinečné kódy.

Vždy zajistěte sledovací číslo za jakékoli dodávky, které odešlete. Pokud má položka hodnotu vyšší než 750 $, zajistěte podpis při dodání. Pomůže vám to chránit vás před ochranou PayPal Seller Protection (ale ne nutně jinými způsoby platby dostupnými prostřednictvím eBay). Použijte nejvyšší sledování zabezpečení, které považujete za vhodné pro hodnotu odeslané položky. Nezapomeňte, že čím více důkazů si můžete domluvit, tím bezpečnější bude vaše transakce v případě podvodného sporu.

Pokud si myslíte, že je podvodný, ale měli byste být ochotni poskytnout důkaz, měli byste mít možnost proti sporu s bankou napadnout. Ochrana prodejce PayPal má také mechanismy na ochranu před falešnými kompenzacemi, takže pokud máte dojem, že je nesprávná, neváhejte a vyzvěte je. Pokud máte nešťastného zákazníka, může být také chytré vydat vrácení peněz. Bude vás stát pouze částka položky, než dodatečné náklady na poplatky za zpětné zúčtování, pokud zákazník záležitost vezme do styku s finanční institucí.

Zkontrolujte, zda se obrázek použitý k zobrazení položky používá také v jiných seznamech, nebo zda se jedná o obrázek z webu. Pokud ano, a prodejce není ochoten poslat další fotografie nebo informace o předmětu, mohlo by to být podvod a nemělo by se mu vyhýbat.

Porovnejte cenu s jinými podobnými položkami. Pokud je silně diskontována bez dobrého důvodu (jako například uvedená škoda), může to být podvod nebo dokonce odcizená nemovitost. Vyhýbat.

Prozkoumejte stránku zpětné vazby. Pokud je dobrá zpětná vazba od prodejců nízkorozpočtových položek, může být strategické, aby profil vypadal pravě. Může to být také nezkušený prodejce, takže neváhejte a otevřete konverzaci o položce v systému zasílání zpráv eBay.

Pokud se na zboží nevztahuje záruka vrácení peněz, můžete udělat jen málo, proto nejprve prozkoumejte podrobně profil prodejce a jednejte opatrně, pokud je položka velmi nákladná a mimo ochranu zásady.

Pokud dostanete zásilku, která není určena vám, pečlivě si promyslete. Očekáváte zásilku kolem této doby? Zkontrolujte, zda nejsou dodací čísla nebo kódy transakcí, které můžete použít k ověření, že se jedná o váš balíček. Pokud se shoduje každý detail kromě názvu, můžete jej otevřít a ověřit, že se tam nachází vaše zboží.

Nikdy nespěchejte na nákup položky na eBay. Přečtěte si seznam pečlivě. Pokud je položka uvedena jako pole pouze v nadpisu výpisu nebo jasně v popisu, bude málo, co můžete udělat pro podání námitky proti transakci, protože poskytnuté informace byly pravdivé a správné.

Co dělat, když jste byli na eBay scammed

eBay si je velmi dobře vědoma toho, že na webu dochází k podvodům. Snadno spolupracují s orgány činnými v trestním řízení a vybízejí podvodníky k tomu, aby se svými místními úřady podali policejní zprávu. Pokud chcete pochopit postup hlášení podvodů policii a způsob zapojení eBay, navštivte Centrum zabezpečení eBay..

Problém s prodejcem můžete nahlásit na eBay přímo zde.

Pokud najdete na eBay položku, o které si myslíte, že je podvodná, nahláste ji přímo.

Nahlaste kupujícího, pokud si myslíte, že zde jednal nezákonně nebo podvodně.

Také by se vám mohlo líbitIdentity Theft ProtectionFalse identita, federální zločin: Theft Identity Theft and Assault Deterrence ActIdentity Theft ProtectionWhat jsou super cookies a jak je odstranitIdentity Theft ProtectionFacebook Kvízy: Sdílení vašich soukromých datIdentity Theft ProtectionAirport Wireless Networks - není tak bezpečné, jak si myslíte

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 1 =