Przegląd TunnelBear 2020

TunnelBear z siedzibą w Kanadzie jest coraz bardziej znaną usługą, głównie dzięki bezpłatnej ofercie VPN. Ale oprócz tego reklamuje usługę premium, która umożliwia użytkownikom bezpieczne i prywatne surfowanie po Internecie, bez obawy o ograniczenia danych.


Ale jak to porównać z innymi dostawcami premium w kosmosie? Testowaliśmy usługę TunnelBear, aby zobaczyć, jak się układa w porównaniu do usług ExpressVPN i NordVPN.

Funkcje i ceny

Jak wspomniano, TunnelBear jest najbardziej znany z bezpłatnej usługi. Dzięki tej opcji masz dostęp do pełnej listy serwerów TunnelBear, która obejmuje ponad 20 krajów. Jest to wprawdzie niewielkie w porównaniu z wieloma płatnymi dostawcami, ale w rzeczywistości jest to całkiem przyzwoity wybór darmowej sieci VPN. Główną wadą bezpłatnej usługi jest to, że dostajesz tylko 500 MB grać miesięcznie, co ogranicza możliwości bezpiecznego surfowania.

Tabela cen TunnelBear.

Jeśli wolisz mieć nieograniczoną liczbę danych, możesz wybrać płatny abonament i płacić co miesiąc lub co rok. W przypadku opcji miesięcznej koszt wynosi 9,99 USD miesięcznie, ale otrzymasz zniżkę w wysokości około 50%, jeśli zdecydujesz się na roczną ofertę w wysokości 5,00 USD miesięcznie. Każdy plan umożliwia jednoczesne podłączenie do pięciu urządzeń. Ceny te są około średniej branżowej dla najwyżej ocenianych dostawców. Chociaż niektóre oferują większe rabaty na dłuższe okresy, sięgające nawet poniżej 3 USD miesięcznie.

Plany są objęte 7-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, co nie jest aż tak hojne, biorąc pod uwagę, że niektóre usługi oferują 30-dniowe okresy próbne. Opcje płatności obejmują karty kredytowe i bitcoiny, które są atrakcyjne dla bardziej świadomych prywatności użytkowników.

Rabat dla czytelników: TunnelBear oferuje obecnie naszym czytelnikom 50% zniżki tutaj.

Klienci stacjonarni są dostępni dla systemów Windows i MacOS, a aplikacje mobilne można pobrać na iOS i Androida. Rozszerzenia przeglądarki są dostępne dla Chrome i Opery, ale chronią one tylko ruch przeglądarki i nie obejmują całego urządzenia. Plany obejmują również blokadę reklam, która działa z przeglądarką Chrome. Niestety, TunnelBear nie może być skonfigurowany do pracy z routerami domowymi.

Ten dostawca kiedyś zabraniał torrentowania, ale obecnie P2P jest dozwolone, a niektóre serwery są zalecane, dzięki czemu jest to potencjalna opcja dla torrentów. Użytkownicy TunnelBear będą cieszyć się silnym bezpieczeństwem, w tym szyfrowaniem „wojskowym”, idealną tajemnicą przesyłania dalej, ochroną przed wyciekiem DNS, automatyczną ochroną Wi-Fi i wyłącznikiem awaryjnym.

Konfiguracja i interfejs

Jeśli chodzi o aplikacje, TunnelBear sprawia, że ​​wszystko jest proste. Są łatwe w konfiguracji i obsłudze. W tej recenzji testujemy klienta komputerowego Windows i aplikację mobilną na iOS. Aby rozpocząć, pobierz odpowiednią aplikację dla swojego systemu operacyjnego, zainstaluj ją w razie potrzeby i uruchom aplikację.

Warto zwrócić uwagę na jedno, zanim przejdziemy do aplikacji: bez względu na używany system operacyjny powinieneś być przygotowany na wiele, wiele „niedźwiedzi” kalamburów. Wydają się być wszędzie, rozproszone w informacjach o witrynie, nazwach funkcji i powiadomieniach o instalacji; wydaje się, że ten dostawca nie ma dość. Niektórym może się to wydawać urocze, ale innym może być denerwujące. Przechodząc dalej, spójrzmy na aplikacje.

Pulpit

Klient stacjonarny jest taki sam, niezależnie od tego, czy korzystasz z darmowej, czy płatnej wersji TunnelBear. Jedyną różnicą w wersji darmowej jest to, że zobaczysz, ile danych wykorzystałeś, i przycisk aktualizacji na dole aplikacji. Pamiętaj, że do naszych testów używamy wersji premium.

Po zalogowaniu się do aplikacji zobaczysz serię powitalnych okien z poradami dotyczącymi korzystania z klienta. Następnie dojdziesz do serwer strona. Na górze jest On / Off przełącznik, którego możesz użyć do połączenia lub rozłączenia z VPN. Domyślnie w Automatyczny w trybie połączenia nastąpi połączenie z serwerem, który zapewni najlepszą wydajność.

Ekran główny TunnelBear.

Jeśli wolisz wybrać lokalizację, możesz to zrobić, klikając jedną z ikon „honeypot” w wybranym kraju. Po prostu przytrzymaj i przeciągnij, aby dostać się do wybranej lokalizacji, kliknij ikonę i wybierz tak połączyć. Alternatywnie możesz użyć listy rozwijanej, aby wybrać swój kraj.

Zazwyczaj u innych dostawców widzimy opcje organizowania list serwerów, na przykład według miasta lub ulubionych. Jednak biorąc pod uwagę niewielką liczbę lokalizacji serwerów, nie jest to problemem w przypadku TunnelBear.

Główny ekran TunnelBear podczas połączenia.

Patrząc na menu po lewej stronie, poniżej serwer zakładka, masz Ustawienia który jest podzielony na Generał, Bezpieczeństwo, Zaufane sieci, i Konto.

W Generał, możesz dostosować ustawienia uruchamiania, powiadomień i wyglądu. Jedną z opcji uruchamiania jest zastąpienie protokołu TCP, które może pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów, takich jak ograniczanie przepustowości lub blokowanie ruchu UDP przez usługodawcę internetowego.

Ustawienia TunnelBear.

Bezpieczeństwo opcje obejmują przełączniki VigilantBear i GhostBear, które wyjaśnimy poniżej. Są one domyślnie wyłączone.

Karta Zabezpieczenia TunnelBear.

w Zaufane sieci zakładkę, możesz zdecydować o dodaniu niektórych sieci do białej listy. Gdy funkcja zaufanych sieci jest włączona, TunnelBear zostanie automatycznie aktywowany w każdej sieci Wi-Fi, która nie znajduje się na liście zaufanych sieci. Jeśli więc połączysz się z hotspotem Wi-Fi w kawiarni lub hotelu i nie umieścisz sieci na białej liście, VPN automatycznie się uruchomi.

Karta Zaufane sieci TunnelBear.

Niektórzy zaawansowani użytkownicy mogą przegapić dodatkowe funkcje, w tym szerszy wybór serwerów i możliwość przełączania protokołów, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to dobrze zaprojektowana i solidna aplikacja.

mobilny

Aplikacja mobilna TunnelBear jest bardzo podobna do komputera, choć ma mniej opcji ustawień. Po uruchomieniu aplikacji pojawi się monit o zezwolenie TunnelBear na zainstalowanie ustawień VPN na twoim urządzeniu. Następnie zapoznasz się z prostym interfejsem.

Mobilny ekran główny TunnelBear.

Podobnie jak w kliencie stacjonarnym, ekran główny pokazuje mapę lokalizacji serwerów. Możesz znaleźć żądaną lokalizację na mapie lub użyć menu rozwijanego, aby wybrać swój kraj. Wybieranie Automatyczny połączy Cię z serwerem, który zapewni najlepszą wydajność.

Lista serwerów mobilnych TunnelBear.

Na ekranie głównym kliknij ikonę menu, aby przejść do ustawień.

Ekran ustawień mobilnych TunnelBear.

Jedyną cechą wartą uwagi jest tutaj Zaufane sieci opcja, która działa tak samo jak w aplikacji komputerowej. Tutaj możesz dodać zaufaną sieć, jeśli wolisz nie korzystać z VPN podczas połączenia z tą siecią.

Ogólnie rzecz biorąc, ta aplikacja jest atrakcyjna i bardzo prosta w użyciu. Jednak, podobnie jak w przypadku klienta stacjonarnego, zaawansowani użytkownicy mogą szukać dodatkowych funkcji, takich jak możliwość dostosowania funkcji zabezpieczeń i wyboru serwerów na podstawie funkcji.

Serwery i wydajność

Jak wspomniano, TunnelBear nie ma dużego wyboru serwerów. W przeciwieństwie do większości dostawców, którzy mocno promują całkowitą liczbę serwerów, TunnelBear nie mógł nam powiedzieć, ile ich ma, tylko że liczba się zmienia. Wiemy to sieć obejmuje tylko 22 kraje. Większość z nich znajduje się w Europie, cztery w obu Amerykach, cztery w Azji i po jednym w Australii i Nowej Zelandii. Kiedy weźmiesz pod uwagę, że dostawca taki jak NordVPN ma prawie 5000 serwerów, a ExpressVPN obejmuje 94 kraje, zaczynasz widzieć, jak stosunkowo niewielka jest sieć TunnelBear.

Ten dostawca różni się również od większości sieci VPN tym, że wszystkie jego serwery są wirtualne i zarządzane zdalnie. Są to serwery chmurowe dostarczane przez firmy zewnętrzne - w przypadku TunnelBear są to między innymi Digital Ocean i Vultr. Chociaż TunnelBear zauważa, że ​​są to „renomowani dostawcy”, serwery wirtualne są nadal uważane za mniej bezpieczne, ponieważ wprowadzają osoby trzecie do zarządzania serwerami. Ponadto mogą wpływać na wydajność, ponieważ wiele firm współużytkuje zasoby na tym samym serwerze wirtualnym.

Przetestowaliśmy serwery w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ponieważ są to popularne lokalizacje wśród użytkowników. Ogólne połączenie na wszystkich serwerach było dobre, a zmiana serwerów była szybka i bezbolesna.

Byliśmy w stanie przesyłać strumieniowo wideo HD, przeglądać internet i grać w gry online bez żadnych problemów. To powiedziawszy, pojawiły się doniesienia o tym, że użytkownicy bezpłatnej usługi mają zauważalne problemy ze spowolnieniem podczas przeglądania. Niestety jest to ogólne oczekiwanie w przypadku bezpłatnych usług VPN, a nawet może być taktyką zachęcającą użytkowników do aktualizacji.

Wydajność testu prędkości TunnelBear

Staramy się być jak najbardziej empiryczni, przeprowadzając nasze testy prędkości i testując wiele serwerów VPN dla każdego dostawcy. Zwykle testujemy dwa serwery w USA, a także jeden w Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę, że istnieje tylko jedna opcja w USA, postanowiliśmy przetestować lokalizację TunnelBear w Kanadzie. Testy są przeprowadzane w Toronto i są podobne do tych, które prowadziliśmy dla innych dostawców.

Po połączeniu z testowym serwerem VPN pobieramy plik (o wielkości 100 MB) z serwera w Oregonie. Testy powtarzamy trzy razy w ciągu dnia. W każdym punkcie czasowym przeprowadzamy również testy kontrolne bez serwera VPN.

Wyniki pokazano na poniższych wykresach. Linie, w których spotykają się ciemne i jasnoniebieskie pola pokazują medianę prędkości. Niższy jest szybszy. Ogólny rozmiar pudełka wskazuje na rozrzut wyników. Mniejszy oznacza bardziej spójny.

Przegląd TunnelBear 2020

var divElement = document.getElementById ('viz1538588508649'); var vizElement = divElement.getElementsByTagName ('object') [0]; vizElement.style.width = '100%'; vizElement.style.height = (divElement.offsetWidth * 0,75) + 'px'; var scriptElement = document.createElement ('script'); scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'; vizElement.parentNode.insertBefore (scriptElement, vizElement);

Jak widać z wyników, TunnelBear nie wypadł dobrze w testach. Zaskakujące jest to, że serwery kanadyjskie, które były prawdopodobnie geograficznie najbliższe testowej lokalizacji, ustalały czasy trzykrotnie wyższe niż kontrolne. Lokalizacja w Stanach Zjednoczonych wypadła znacznie lepiej, ale serwer w Wielkiej Brytanii dał niektóre z najwolniejszych prędkości, jakie widzieliśmy w tych testach. Oczekuje się, że odległe geograficznie serwery będą powolne, ale spowolnienia te są bardzo znaczące.

Warto wspomnieć, że testy te służą jedynie jako przybliżony wskaźnik tego, co możesz zobaczyć podczas korzystania z usługi. Nieodłączna zmienność Internetu dodaje znaczący czynnik losowości, dlatego testy te należy wykonywać z odrobiną soli. Zostały uruchomione przy użyciu połączenia 60 Mb / s, więc prawdopodobnie zobaczysz dłuższy czas oczekiwania przy wolniejszym połączeniu i potencjalnie mniejsze lub większe rozbieżności.

Czy TunnelBear odblokowuje serwis Netflix i inne popularne witryny do przesyłania strumieniowego?

Nie, TunnelBear nie odblokowuje Netflix. Zazwyczaj wypróbowujemy co najmniej kilka amerykańskich serwerów za pomocą Netflix, ale jest tylko jedna opcja serwera amerykańskiego z TunnelBear. Próbowaliśmy tego bez powodzenia. Jednym z zaleceń na stronie FAQ TunnelBear jest próba rozłączenia i ponownego połączenia w celu zmiany adresów IP, w nadziei, że wylądujesz z takim, który nie jest zablokowany. Próbowaliśmy tego kilka razy, ale ponownie nie udało nam się uzyskać dostępu do Netflix.

Skontaktowaliśmy się z obsługą klienta, a przedstawiciel udzielił nam niejasnej odpowiedzi, stwierdzając, że „mamy wielu użytkowników, którzy mogą korzystać z naszych usług, aby uzyskać dostęp do treści zablokowanych w regionie” i kierując nas do artykułu na temat rozwiązywania problemów. Niestety nadal nie udało nam się uruchomić Netflix.

Wypróbowaliśmy także Netflix, gdy był podłączony do serwerów w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Francji. Te też nie działały, choć nie jest to duża niespodzianka, ponieważ bardzo niewiele usług VPN może odblokować biblioteki Netflix inne niż amerykańska.

Próbując uzyskać dostęp do innych usług przesyłania strumieniowego, uzyskaliśmy mieszane wyniki. Podczas gdy kanadyjski serwer pracował nad odblokowaniem Amazon Prime Video, amerykański i brytyjski nie. Serwer w Wielkiej Brytanii nie był w stanie zapewnić dostępu do BBC iPlayer, chociaż umożliwił dostęp do All 4 i ITV Hub.

Czy TunnelBear działa w Chinach?

Tak, TunnelBear działa w Chinach. Chociaż wydaje się, że nie nakłada dużo zasobów na umożliwienie dostępu do usług przesyłania strumieniowego, ma on metodę umożliwiającą użytkownikom obejście chińskiej Wielkiej Zapory. Wspominaliśmy o GhostBear wcześniej i można go włączyć w Bezpieczeństwo zakładka Ustawienia menu.

Ta funkcja - dostępna dla systemów Windows, MacOS i Android - zaciemnia zaszyfrowany ruch, aby wyglądał jak zwykły ruch internetowy. Chińska zapora ogniowa używa funkcji Deep Packet Inspection (DPI) do blokowania niektórych form ruchu, ale ruch zaciemniony przez GhostBear może latać pod radarem.

Należy zauważyć, że proces zaciemniania sprawi, że będzie trochę wolniej, ale jest to niewielka cena za dostęp do bezpłatnej sieci.

Zobacz też: Jaki jest najlepszy VPN dla Chin?

Bezpieczeństwo i prywatność

TunnelBear ma siedzibę w Kanadzie, która jest znana z posiadania mniej niż pożądanych przepisów dotyczących zatrzymywania danych i neutralności sieci. Projekt ustawy 51, który daje kanadyjskiemu wywiadowi moc gromadzenia mnóstwa prywatnych informacji, jest szczególnie kłopotliwy dla osób dbających o prywatność. Jednak nic z tego nie jest niepokojące, gdy VPN prowadzi minimalne dzienniki.

Logowanie

Na szczęście TunnelBear przestrzega ścisłej zasady braku logów: „TunnelBear NIE przechowuje użytkowników pochodzących z adresów IP po połączeniu z naszą usługą i dlatego nie może zidentyfikować użytkowników, gdy poda się im adresy IP naszych serwerów. ”

Gromadzi niewielką ilość danych, w tym używanego systemu operacyjnego, niezależnie od tego, czy byłeś aktywny w ostatnim miesiącu, oraz całkowitą ilość danych wykorzystanych w tym miesiącu. Jest to dość standardowe dla wielu dostawców i nie narusza twojej prywatności.

Szyfrowanie

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, TunnelBear wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie AES, które uważa się za tak dobre, jak to tylko możliwe. Jest to w połączeniu z skrótem SHA1 lub SHA256 (w zależności od systemu operacyjnego) i 2,048-bitowymi kluczami RSA do uwierzytelnienia, a także doskonałą tajemnicą przekazywania. Opcje protokołu obejmują OpenVPN, IKEV2, IPSec.

Zobacz też: Przewodniki i zasoby dotyczące szyfrowania

Ochrona przed wyciekiem

Ochrona przed wyciekami WebRTC i DNS jest wbudowana i zawsze włączona. Ten dostawca korzysta z własnych prywatnych serwerów DNS, co stanowi plus dla prywatności. Wspominaliśmy wcześniej o VigilantBear; to jest przełącznik zabijania TunnelBear. W przypadku utraty połączenia VPN, VigilantBear zablokuje niezabezpieczony ruch do momentu ponownego połączenia VPN. Ta funkcja jest dostępna na klientach stacjonarnych, ale nie w aplikacjach mobilnych.

Obsługa klienta

Jeśli potrzebujesz pomocy podczas rozpoczynania korzystania z TunnelBear lub korzystania z niego, masz kilka opcji. Strony pomocy witryny zawierają sekcje dotyczące Pierwsze kroki i Rozwiązywanie problemów. Jeśli nie możesz znaleźć tam tego, czego szukasz, możesz użyć Skontaktuj się z nami Formularz. Niestety nie ma opcji czatu na żywo.

Kiedy przesłaliśmy formularz kontaktowy, otrzymaliśmy wyskakujące okienko z informacją, że możemy oczekiwać odpowiedzi w ciągu 48 godzin. Długo trzeba czekać, biorąc pod uwagę, ilu dostawców rozwiąże problem w ciągu kilku minut na czacie na żywo.

Komunikat obsługi klienta TunnelBear.

Na szczęście nie musieliśmy czekać dwa dni i otrzymaliśmy odpowiedź w ciągu około 21 godzin. Jest to wciąż dość długi okres oczekiwania, szczególnie jeśli masz problem z kilkukrotnym przechodzeniem do przodu i do tyłu.

Werdykt

Ogólnie rzecz biorąc, TunnelBear nie spełnił oczekiwań. Umożliwia P2P i zapewnia nieograniczoną liczbę danych, więc może być dobrą opcją dla torrentów, chociaż prędkości nie są świetne. Niektórzy użytkownicy chcący odblokować platformy do przesyłania strumieniowego mogą mieć szczęście. Jeśli jednak chcesz uzyskać dostęp do bardziej rygorystycznych witryn, takich jak Netflix, Amazon Prime Video i BBC iPlayer, musisz szukać gdzie indziej.

TunnelBear oferuje solidną politykę prywatności i silne bezpieczeństwo, więc jeśli Twoim głównym celem jest bezpieczne i prywatne przeglądanie, to może być dobre dopasowanie. Po prostu przygotuj się na czekanie na obsługę klienta; nie ma funkcji czatu na żywo, a obsługa poczty e-mail jest dość powolna.

Odwiedź TunnelBear VPN

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 2