Przegląd ProtonVPN 2020

Nazwa Proton może zadzwonić, a jeśli kiedykolwiek używałeś ProtonMail, miałbyś rację, myśląc, że jest tu połączenie. Dostawca popularnej platformy e-mail od kilku lat prowadzi tę usługę VPN. obiecujemy dostarczyć różnorodne funkcje, w tym bardzo silne bezpieczeństwo i duże prędkości.


Ta usługa nie jest tania, więc nie ma wątpliwości, że wielu potencjalnych użytkowników będzie się zastanawiać, czy warto. Wypróbowaliśmy ProtonVPN w Twoim imieniu, aby zobaczyć, co naprawdę ma do zaoferowania.

Podstawy

ProtonVPN ma natywny aplikacje na Windows, MacOS i Android, a ostatnio dodała jedną na iOS. Linux i niektóre routery można ręcznie skonfigurować do pracy z VPN.

P2P jest dozwolone na niektórych serwerach, jeśli korzystasz z płatnego abonamentu. Dane są nieograniczone, polityka prywatności jest ścisła, a prędkości są świetne, więc może to być solidna opcja dla torrentów. Najważniejsze zabezpieczenia to silne szyfrowanie, przełącznik „zabicia” dla wszystkich aplikacji oprócz iOS oraz ochrona przed wyciekiem DNS i WebRTC.

Dodatkowe funkcje, które wyjaśnimy bardziej szczegółowo poniżej, obejmują serwery Plus, Secure Core oraz opcję korzystania z Tora przez VPN.

cennik

ProtonVPN ma cztery poziomy cenowe: Darmowy, Podstawowy, Plus, i Wizjoner. Sama strona z cenami jest nieco myląca, ponieważ musisz użyć przełącznika w prawym górnym rogu, aby przełączać się między cenami miesięcznymi i rocznymi.

Najwyraźniej firma nie chce sprzedawać użytkownikom bezpłatnej opcji, która oferuje tylko trzy lokalizacje (Japonia, Holandia i USA), jedno urządzenie i wolne prędkości. Kolejny poziom to Basic, który zapewnia dostęp do wszystkich serwerów, pozwala połączyć dwa urządzenia jednocześnie, oferuje duże prędkości i umożliwia P2P.

Miesięczne ceny ProtonVPN.

Ten abonament kosztuje 5 USD miesięcznie lub 48 USD rocznie w przypadku abonamentu rocznego. Ta ostatnia daje oszczędności w wysokości 12 USD i wynosi 4 USD miesięcznie. Ta cena jest podobna do ceny znacznie lepszych planów wielu najwyżej ocenianych dostawców, więc już widać, że jest to droga usługa.

Roczna wycena ProtonVPN.

Plan Plus to taki, który jest najbardziej porównywalny z planami premium zwykle testujemy w recenzjach i rzeczywiście to ten, nad którym próbowaliśmy pod względem wielkości. Pozwoli ci to spłacić 10 USD miesięcznie lub 8 USD miesięcznie, jeśli zapłacisz za pełny rok z góry. Dzięki pakietowi Plus, oprócz ofert planu podstawowego, masz możliwość podłączenia do pięciu urządzeń jednocześnie, dostęp do transmisji strumieniowej, serwerów Tor, serwerów „Plus” i opcji „Secure Core”.

Ponad tym jest jeszcze jeden poziom, nazwany Wizjoner. Oprócz funkcji Plus możesz podłączyć dodatkowe pięć urządzeń jednocześnie - łącznie 10 - i mieć konto ProtonMail Visionary w zestawie. Jest to o wiele droższe i kosztuje 30 USD miesięcznie miesięcznie i 24 USD miesięcznie w okresie rocznym. Pamiętaj, że konto ProtonMail Visionary ma tę samą cenę i obejmuje VPN.

Płatność można przesłać za pomocą głównej karty lub za pośrednictwem PayPal. Zgodnie z zaangażowaniem ProtonVPN w bezpieczeństwo, prywatność i anonimowość, istnieje również opcja płatności za pomocą bitcoin co będzie dobrą wiadomością dla bardziej świadomych prywatności użytkowników.

CZYTANIE CZYTELNIKA: Zapisz się na roczną ofertę plus i zaoszczędź 24 USD.

Wszystkie plany są objęte hojną 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, dzięki czemu zawsze możesz skorzystać z usługi podczas testu i otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony.

Serwery i wydajność

ProtonVPN oferuje nieco ponad 380 serwerów w 32 krajach. Widzieliśmy, że mniejsze sieci VPN radzą sobie bardzo dobrze, takie jak PrivateVPN, który ma mniej niż 100 serwerów, chociaż ten dostawca rzeczywiście obejmuje więcej krajów. Ale wtedy masz znacznie większe sieci VPN, które oferują ogromne sieci tysięcy serwerów (NordVPN ma 5000) w wielu innych krajach (ExpressVPN obejmuje 94). Większość serwerów ProtonVPN wydaje się być skoncentrowana w Europie i Ameryce Północnej, niektóre w Azji i kilka w Australii i Afryce Południowej.

Wybierając serwer, możesz po prostu wybrać według kraju lub możesz użyć menu rozwijanego dla każdego kraju, aby wybrać dokładnie, który serwer chcesz.

Jedną specjalną funkcją oferowaną przez ProtonVPN jest Secure Core. Kiedy to jest włączone, ruch będzie kierowany przez dwa serwery zamiast jednego. Serwery Secure Core znajdują się w Szwajcarii, Islandii i Szwecji i mogą być używane tylko w połączeniu z niektórymi innymi serwerami.

Bezpieczne serwery Core.

Na przykład możesz wybrać połączenie z serwerem kanadyjskim za pośrednictwem jednego w Szwajcarii. Funkcję Secure Core można włączać i wyłączać na liście serwerów w aplikacji. Pamiętaj, że może to spowolnić proces, dlatego należy go stosować tylko tam, gdzie prywatność stanowi poważny problem.

Testowaliśmy serwery w różnych lokalizacjach na wschodzie Stanów Zjednoczonych, Zachodzie USA i Wielkiej Brytanii, wykonując kilka codziennych zadań online, takich jak ogólne przeglądanie, przesyłanie strumieniowe wideo HD i granie w gry online. Nie mieliśmy problemów z opóźnieniami ani buforowaniem i nie zauważyliśmy zauważalnego spowolnienia po podłączeniu do różnych serwerów. Co więcej, rozłączanie i łączenie się z serwerami było szybkie i bezbolesne.

Wydajność testu prędkości ProtonVPN

Przetestowaliśmy również każdy z powyższych serwerów pod kątem szybkości. Kiedy przeprowadzamy te testy, staramy się być jak najbardziej empiryczni, pobierając ten sam plik testowy (rozmiar 100 MB) w trzech różnych porach dnia. Testy są przeprowadzane w Toronto, a plik jest pobierany z serwera w Oregonie.

W każdym punkcie czasowym przeprowadzamy również test kontrolny bez połączenia VPN. Wyniki można zobaczyć na wykresie poniżej - linia, w której spotykają się ciemne i jasnoniebieskie pola, pokazuje medianę prędkości. Niższe jest lepsze. Rozmiar pudełka jest wskaźnikiem spreadu w wynikach. Mniejszy oznacza bardziej spójny.

<a href = ’#’><img alt = ’„ src = ’https:&# 47;&# 47; public.tableau.com&# 47; statyczny&# 47; obrazy&# 47; VP&# 47; VPNSpeedTestResultsManualtesting&# 47; Arkusz 1&# 47; 1_rss.png ’style =’ border: none ’/></za>

var divElement = document.getElementById ('viz1538588508649'); var vizElement = divElement.getElementsByTagName ('object') [0]; vizElement.style.width = '100%'; vizElement.style.height = (divElement.offsetWidth * 0,75) + 'px'; var scriptElement = document.createElement ('script'); scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'; vizElement.parentNode.insertBefore (scriptElement, vizElement);

Jak widzisz, ProtonVPN wypadł bardzo dobrze podczas tych testów. W przypadku serwerów amerykańskich prędkość ta była o 0-30% wolniejsza niż kontrola, co w świecie VPN jest doskonałe. W przypadku serwerów w Wielkiej Brytanii często obserwujemy znaczne spowolnienia, ale w przypadku ProtonVPN prędkości były tylko kilka sekund wolniejsze niż w przypadku serwerów w USA. Co więcej, mały rozmiar pudełka pokazuje, że wyniki były bardzo spójne, więc nie będziesz się zastanawiać, czy usługa będzie szybka czy wolna z różnymi serwerami o różnych porach dnia.

Należy pamiętać, że wyniki te mogą służyć jedynie jako przybliżony wskaźnik tego, czego możesz doświadczyć podczas korzystania z usługi. Zmienność internetu dodaje czynnik losowości, dlatego testy należy wykonywać z odrobiną soli. Zostały one uruchomione przy użyciu połączenia 60 Mb / s, więc możesz zobaczyć dłuższy czas oczekiwania przy wolniejszym połączeniu i potencjalnie mniejsze lub większe rozbieżności.

Czy ProtonVPN odblokowuje serwis Netflix i inne popularne witryny do przesyłania strumieniowego?

Tak, ProtonVPN działa z Netflix. Wielu dostawców VPN oznaczy określone serwery do użytku z usługami przesyłania strumieniowego, ale ProtonVPN tego nie robi, więc nie jest od razu oczywiste, z których serwerów należy korzystać. Jeśli spróbujesz losowego serwera, prawdopodobnie nie będziesz miał szczęścia.

Zamiast tego musisz przejść do strony internetowej ProtonVPN i wybrać Wsparcie > Dostęp do treści > Czy możesz oglądać Netflix za pomocą ProtonVPN? znaleźć zaktualizowaną listę serwerów współpracujących z Netflix. Tutaj znajdziesz także notatkę z informacją, że „Bezpieczne przesyłanie strumieniowe Netflix nie jest obecnie dostępne w telefonach komórkowych z VPN, obsługiwane są tylko urządzenia stacjonarne”.

W momencie testowania na liście było nieco ponad 20 serwerów, a my wypróbowaliśmy kilka losowych. Wszystkie te, które przetestowaliśmy, działały bez problemów, aby odblokować Netflix. Pamiętaj, że na liście znajdują się tylko serwery w USA, więc prawdopodobnie nie będziesz miał szczęścia, odblokowując biblioteki Netflix z innych krajów. Przetestowaliśmy kilka losowych serwerów w Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii, ale nie mogliśmy uzyskać dostępu do odpowiednich lokalnych wersji Netflix.

Aby przetestować problem z urządzeniami mobilnymi, wypróbowaliśmy jeden z wymienionych serwerów Netflix na iOS i faktycznie zadziałało odblokowanie Netflix.

A co z innymi usługami przesyłania strumieniowego? Wypróbowaliśmy Amazon Prime Video, ale nie byliśmy w stanie go odblokować, nawet z udanymi serwerami Netflix. ProtonVPN twierdził, że jest w stanie odblokować Amazon Prime Video i Hulu na wszystkich serwerach, chociaż informacje te uległy zmianie na stronie internetowej podczas przeprowadzania tej recenzji. Teraz twierdzi tylko, że odblokował Netflix i Hulu.

Wreszcie próbowaliśmy uzyskać dostęp do niektórych popularnych usług transmisji strumieniowej w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem serwera w Wielkiej Brytanii z mieszanymi wynikami. Nie udało nam się odblokować bardzo surowego BBC iPlayera, ale ITV Hub i All 4 działały bez problemów.

Czy ProtonVPN działa w Chinach?

Tak, ProtonVPN powinien działać w Chinach, ale tylko na niektórych serwerach. Poprosiliśmy obsługę klienta o aktualną listę serwerów, a oni byli w stanie zapewnić nam wybór kilkunastu serwerów, w tym kilku w USA.

To powiedziawszy, użytkownicy publikujący w subredditach ProtonVPN wyrazili obawy dotyczące niemożności połączenia w Chinach jeszcze w połowie 2018 roku. W związku z tym, jeśli jest to twoje główne zastosowanie dla VPN, możesz chcieć szukać bardziej niezawodnego dostawcy.

Bezpieczeństwo i prywatność

Obszar bezpieczeństwa i prywatności jest zdecydowanie mocną stroną ProtonVPN i jest przedmiotem zainteresowania w materiałach marketingowych. Ten dostawca ma siedzibę w Szwajcarii, kraju o jednych z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności na świecie.

Szwajcarska informacja ProtonVPN.

Twórca ProtonVPN, Proton Technologies AG, może również zawiesić swoją reputację jako bezpiecznego dostawcy e-maili, oferując popularny ProtonMail od 2014 roku.

Logowanie

Jak stwierdzono na stronie internetowej ProtonVPN: „Zgodnie z prawem szwajcarskim nie jesteśmy zobowiązani do zapisywania dzienników połączeń użytkowników ani nie możemy być zmuszani do ukierunkowanego logowania określonych użytkowników. To pozwala nam upewnić się, że Twoja prywatna historia przeglądania faktycznie pozostaje prywatna i nie może być przekazana stronie trzeciej pod żadnym pozorem. ”

Zagłębiając się w politykę prywatności ProtonVPN, stwierdziliśmy, że usługa nie prowadzi dzienników ruchu i zapisuje bardzo minimalne metadane w postaci znacznika czasu ostatniej próby logowania. Jest to nadpisywane przy każdej udanej próbie i nie jest powiązane z rzeczywistym adresem IP użytkownika.

Szyfrowanie

Oprócz solidnej prywatności. ProtonVPN oferuje silny pakiet funkcji bezpieczeństwa, w tym 256-bitowe szyfrowanie AES, które uważa się za tak dobre, jak to możliwe. Jest to w połączeniu z idealną tajemnicą przekazywania, hashem SHA256 i 2048-bitowymi kluczami RSA.

Jeśli chodzi o protokoły, masz tylko jedną opcję: OpenVPN. To jest ten, który zalecamy użytkownikom, więc nie jest to złe, ale fajnie jest mieć dostępne opcje. Na przykład IKEv2 to szybsza alternatywa dla niektórych urządzeń mobilnych, która może być świetna do surfowania lub przesyłania strumieniowego w podróży.

Ochrona przed wyciekiem

Silne szyfrowanie ma kluczowe znaczenie, ale należy je zabezpieczyć przed wyciekiem, aby mieć pewność, że wszystkie informacje pozostaną bezpiecznie w zaszyfrowanym tunelu. ProtonVPN zapewnia ochronę przed wyciekiem DNS i WebRTC oraz ma wbudowany przełącznik zabicia we wszystkich aplikacjach (oprócz iOS). Ten ostatni zabije internet, jeśli połączenie VPN zostanie utracone. ProtonVPN korzysta z własnych prywatnych serwerów DNS, co jest zaletą dla osób dbających o prywatność. Oznacza to, że Google (lub inny zewnętrzny dostawca DNS) nie może szpiegować żądań ruchu.

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa

Wspomnieliśmy wcześniej o serwerach Secure Core (zasadniczo podwójnej sieci VPN), ale warto zauważyć, że ProtonVPN stara się chronić te serwery. Te szwajcarskie znajdują się w byłym schronie dla armii szwajcarskiej, 1000 m pod ziemią; Islandczycy mieszkają w bezpiecznej byłej bazie wojskowej; a szwedzkie serwery Secure Core znajdują się w podziemnym centrum danych. Oczywiste jest, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dla tego dostawcy.

Ustawienia i interfejs

W większości przypadków rozpoczęcie korzystania z ProtonVPN jest proste. W tym teście testowaliśmy aplikację Windows i ręczną konfigurację OpenVPN na iOS.

Pulpit

Po zalogowaniu się do klienta pulpitu Windows pojawi się ekran główny. ProtonVPN przyjął podejście oparte na szerokim interfejsie aplikacji w porównaniu z projektem mobilnym, którego używa wielu dostawców. Chociaż nie wygląda to tak schludnie, oznacza to, że masz wiele informacji w jednym miejscu. Tutaj możesz zobaczyć listę serwerów wraz z mapą serwerów, a także informacje o sesji, takie jak twój obecny widoczny adres IP i czas trwania sesji.

Główny ekran ProtonVPN.

Pamiętaj, że aby połączyć się z serwerem, musisz wybrać z listy rozwijanej, ponieważ mapa wydaje się być tam tylko w celach wyświetlania. Możesz wybrać kraj z alfabetycznej listy serwerów lub wybrać strzałkę po prawej stronie kraju, aby zobaczyć rozszerzoną listę wszystkich serwerów dla tej lokalizacji. Tutaj możesz zobaczyć, w którym mieście się znajdują, w którym pomaga, jeśli problem dotyczy odległości geograficznej lub możliwości odblokowania treści lokalnych.

Dla każdego serwera obciążenie jest pokazane przez częściowo wypełnione zielone kółko i wartość procentową obok nazwy serwera. Serwery torrentowania są oznaczone ikoną wyświetlającą dwie przeciwległe strzałki. Jest to nieco mylące, ponieważ wielu dostawców oznacza serwery torrentowe za pomocą „P2P”. Na liście serwerów ProtonVPN „P” symbolizuje serwery Premium, co oznacza, że ​​serwer jest dostępny tylko w pakietach Plus lub Visionary. Serwery Tora są oznaczone symbolem cebuli.

Aby uzyskać dostęp do ustawień, kliknij ikonę menu w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Ustawienia.

Ustawienia ProtonVPN.

W tym miejscu możesz dostosować opcje uruchamiania, zmienić domyślny protokół, a także włączyć i wyłączyć przełącznik Kill i ochronę przed wyciekiem DNS. Pamiętaj, że przełącznik „zabicia” jest domyślnie wyłączony, gdy włączona jest ochrona przed wyciekiem DNS.

Z powrotem w menu głównym ekranu, drugą opcją jest Profile.

Profile ProtonVPN.

Ta funkcja umożliwia tworzenie niestandardowych „profili połączeń”, do których można łatwo uzyskać dostęp z ekranu głównego.

Ekran Utwórz profil ProtonVPN.

Po utworzeniu profilu możesz zacząć od wyboru odpowiedniego serwera wraz z protokołem, którego chcesz używać, kraju serwera i określonego serwera. Możesz nazwać i przypisać kolor do każdego profilu, aby ułatwić rozpoznanie.

Po utworzeniu profilu pojawi się w Profile zakładka na ekranie głównym (za Kraje patka). Ta funkcja jest przydatna, jeśli używasz różnych ustawień dla różnych scenariuszy. Na przykład możesz wybrać szybszy protokół i serwer amerykański do przesyłania strumieniowego US Netflix.

Ta aplikacja jest dość intuicyjna dla początkujących i prawdopodobnie ma wystarczająco dużo opcji i funkcji, aby zadowolić zaawansowanych użytkowników.

mobilny

Do niedawna użytkownicy iOS musieli łączyć się za pośrednictwem aplikacji OpenVPN Connect, a konfiguracja zajęła nam około 20 minut, kiedy ostatni raz ją testowaliśmy. Jednak jest teraz dostępna jest natywna aplikacja na iOS za pośrednictwem App Store, który umożliwia natychmiastowe uruchomienie.

Możesz po prostu wprowadzić swoje dane uwierzytelniające, wybrać serwer i zezwolić aplikacji na wprowadzanie zmian i możesz zacząć.

Przegląd ProtonVPN Aplikacja na iOS.

Możesz wybrać serwer z listy rozwijanej lub mapy i utworzyć profil, który pozwala zapisywać określone serwery. Serwery są oznaczone aktualnym obciążeniem, aby pomóc Ci w wyborze. Omówiona wcześniej funkcja Secure Core jest dostępna w aplikacji i można ją włączyć podczas tworzenia profilu.

Recenzja ProtonVPN Aplikacja na iOS Ekran Profile i ustawienia.

Samotne ustawienie w Ustawienia ekran jest Zawsze włączony VPN który przywróci połączenie VPN tak szybko i automatycznie, jeśli z jakiegoś powodu zostanie zerwane. Nie zastępuje to funkcji przełącznika „zabicia”, ale może być pomocne.

Nowa aplikacja jest dość prosta, ale działa i jest znacznie lepszą opcją niż konfiguracja ręczna.

Obsługa klienta

Aby uzyskać pomoc dotyczącą konfiguracji, rozwiązywania problemów i innych problemów, ProtonVPN udostępnia kilka ogólnych przewodników, samouczków i często zadawanych pytań na stronie pomocy technicznej. Nie ma tam tony, ale prawdopodobnie jest wystarczające, aby pomóc w najczęstszych problemach.

Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, niestety nie ma funkcji czatu na żywo, więc musisz skorzystać z formularza kontaktowego. Gdy próbowaliśmy, wyskakujące okienko poinformowało nas, że możemy spodziewać się odpowiedzi w ciągu 1-2 dni, co nie jest idealne, jeśli masz naglący problem.

Komunikat odpowiedzi obsługi klienta ProtonVPN.

Ostatecznie otrzymaliśmy odpowiedź w ciągu około 14 godzin. Nieźle, ale może być szybszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak funkcji czatu na żywo. Co więcej, w odpowiedzi na wiadomość e-mail pojawiła się informacja, że ​​została przekazana firmie Zendesk, więc nawet nie cieszysz się dodatkową prywatnością, którą uzyskałbyś dzięki wewnętrznemu wsparciu.

Werdykt

ProtonVPN ma wiele do zaoferowania. Jeśli chodzi o przesyłanie strumieniowe, prędkości są fantastyczne, a odblokowanie Netflix było dość proste. Problemem okazały się inne popularne witryny do przesyłania strumieniowego, więc to naprawdę zależy od tego, co chcesz przesyłać strumieniowo. Dzięki P2P na wielu serwerach, ścisłej polityce prywatności i nieograniczonej przepustowości torrenterzy będą zadowoleni. A usługa była szybka i niezawodna, więc dobrze nadaje się do ogólnego przeglądania.

Jeśli chodzi o wady, obsługa klienta jest nieco powolna, co będzie przeszkodą dla początkujących, którzy mogą potrzebować pomocy na początku. Wreszcie usługa nie jest tania, więc możesz poszukać lepszej oferty gdzie indziej.

CZYTANIE CZYTELNIKA: Zapisz się na roczną ofertę plus i zaoszczędź 24 USD.

Odwiedź ProtonVPN

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 10 =