Kompletny przewodnik po DRM dla początkujących

uścisk dłoni-36806_1280


DRM oznacza cyfrowe zarządzanie prawami. Jest to ogólny termin na każdą technologię używaną do kontroli dostępu i ograniczania korzystania z zastrzeżonego sprzętu i oprogramowania oraz prac chronionych prawem autorskim. Może uniemożliwić właścicielowi produktu modyfikowanie, naprawę, ulepszanie, dystrybucję i inne korzystanie z produktu w sposób nieautoryzowany przez właściciela praw autorskich.

W wielu krajach obchodzenie DRM jest nielegalne, podobnie jak tworzenie i dystrybucja narzędzi używanych do obejścia DRM.

Dlaczego DRM?

Zadaniem DRM jest zapobieganie piractwu i ochrona własności intelektualnej. Ograniczając to, co właściciel może zrobić, a czego nie może zrobić ze swoim produktem, właściciele praw autorskich mogą zapobiegać kradzieży własności intelektualnej, naruszaniu praw autorskich, zachować kontrolę artystyczną i zapewnić ciągłe dochody. DRM może pomóc zapewnić bezpieczeństwo właściciela, ograniczając sposób jego użycia.

Właściciele praw autorskich wdrażają DRM również z mniej skrupulatnych powodów. DRM może powstrzymać konkurentów przed ulepszaniem produktu. Może sprawić, że produkty będą ze sobą niezgodne, zmuszając właścicieli do kupowania tylko zgodnych produktów, z których skorzystają właściciele praw autorskich. Może zmusić właścicieli do uaktualnienia do najnowszego produktu, gdy zmieni się schemat DRM. DRM może uniemożliwić właścicielom kopiowanie, sprzedaż, rozdawanie, naprawę lub modyfikowanie ich produktów, co prowadzi do zwiększenia przychodów.

Czy DRM działa??

DRM może uniemożliwić właścicielom korzystanie z ich produktów w sposób nieautoryzowany przez właściciela praw autorskich. Jego skuteczność zależy od indywidualnej technologii DRM.

Electronic Frontier Foundation, grupa non-profit zajmująca się prawami cyfrowymi i główny krytyk DRM, twierdzi, że nie ma dowodów sugerujących, że DRM zapobiega piractwu lub chroni użytkowników.

Argument przeciwko DRM

Gdy konsument kupuje produkt, pełna własność tego produktu jest legalnie przenoszona z producenta lub sprzedawcy na konsumenta. DRM ingeruje w tę prostą przesłankę prawną, zachowując pewne elementy własności pierwotnego właściciela praw autorskich.

Wiele grup zajmujących się prawami konsumenta, w tym Electronic Frontier Foundation, zajęło zdecydowane stanowisko przeciwko DRM. Twierdzą, że DRM nie ma na celu ochrony konsumentów ani własności intelektualnej, lecz niedogodności właścicieli, tłumienia innowacji przed potencjalnymi konkurentami, ukrywania wad i uniemożliwienia im prawdziwego posiadania produktu.

  • DRM może uniemożliwić właścicielowi produktu odsprzedaż lub rozdanie go. Może to na przykład blokować prowadzenie bibliotek i wypożyczalni.
  • Zgodnie z prawem DRM badacze ds. Bezpieczeństwa mogą zostać pozwani, jeśli ujawnią luki w zabezpieczeniach produktu. Zespół badawczy uniwersytetu nie mógł opublikować informacji o usterce, która zagraża na przykład prywatnym informacjom klientów.
  • DRM może zabronić klientom dodawania lub usuwania funkcji z produktu, którego są właścicielami. Na przykład wynalazcy można zakazać sprzedaży akcesoriów w celu ulepszenia istniejącego produktu.
  • DRM może zabronić klientom zmiany formatu produktu cyfrowego, na przykład zmiany formatu pliku audio lub wideo do pracy z innym odtwarzaczem lub urządzeniem.
  • DRM może ograniczyć właścicieli do korzystania z niektórych akcesoriów i kompatybilnych produktów z urządzeniem. Wkłady do drukarek są tego godnym uwagi przykładem.
  • DRM może uniemożliwić klientom samodzielną naprawę uszkodzonych produktów. Producent komputera może unieważnić gwarancję urządzenia, jeśli klienci udają się na przykład do strony trzeciej w celu naprawy lub wymiany części.

Anti-DRM nie jest piractwem

Zwolennicy DRM często utożsamiają bycie anty-DRM z pro-piractwem. To po prostu nieprawda i piętno popełniane przez tych, którzy pozbawiliby prawa konsumentów do własności.

Istnieją bardziej skuteczne sposoby walki z piractwem, które może zastosować właściciel praw autorskich, niż DRM, o czym omówimy później.

Przykłady sprzętowego DRM:

Smartfony

Najnowszy iPhone umieścił nagłówki na temat usuwania standardowych analogowych gniazd słuchawkowych, zmuszając użytkowników do słuchania muzyki i innych dźwięków za pomocą czysto cyfrowego sygnału przez bezprzewodowe łącze Bluetooth, AirPlay lub Lightning. Nie ma w tym nic złego, ale otwiera drzwi do nadużywania DRM.

Nilay Patel opublikował artykuł na temat The Verge wyjaśniający potencjalne poważne problemy:

„Ograniczenie wyjścia audio do czysto cyfrowego połączenia oznacza, że ​​wydawcy muzyki i firmy streamingowe mogą zacząć nalegać na cyfrowe mechanizmy egzekwowania praw autorskich […], można się założyć, że przemysł muzyczny i tak zacznie walczyć z„ nieautoryzowanymi ”urządzeniami do odtwarzania i nagrywania. ”

Patel wyjaśnia, że ​​przemysł rozrywkowy walczy z „luką analogową”, a teraz może lepiej kontrolować sposób odtwarzania dźwięku przez użytkowników.

DVD i Blu-Ray

Większość filmów DVD jest szyfrowana za pomocą DRM, więc nie można ich zgrywać, kopiować ani tworzyć kopii zapasowych.

Blu-Ray idzie o krok dalej z kilkoma kolejnymi warstwami DRM, uniemożliwiając odtwarzanie dysków na czymkolwiek poza odtwarzaczem Blu-Ray i telewizorem HD obsługującym szyfrowanie wideo. Podobnie, aby odtwarzać dysk Blu-Ray na komputerze, wymagana jest karta wideo i monitor zgodne z HDCP. Oprogramowanie używane do odczytu dysków nie jest darmowe i nie można ich odtwarzać w żadnym wolnym oprogramowaniu z powodu DRM.

Fundacja Wolnego Oprogramowania ogłosiła bojkot wszystkich dysków HD-DVD i Blu-Ray w 2006 roku.

Drukarki

We wrześniu 2016 r. HP niesławnie zaktualizował oprogramowanie wewnętrzne w szeregu swoich drukarek, co spowodowało, że były one niezgodne z wkładami do drukarek innych producentów. Właściciele zostali zmuszeni do zakupu pojemników z tuszem HP, które są droższe niż standardowe opcje markowe. Jeśli użyto innej marki, nawet jeśli była wcześniej kompatybilna, drukarka poinformuje właściciela, że ​​kaseta została „uszkodzona” i wymagała wymiany.

Po ogromnym oburzeniu klientów i petycji przesłanej przez Electronic Frontier Foundation, HP przeprosił za DRM i wydał opcjonalną aktualizację oprogramowania, aby przywrócić drukarki do normalnego stanu.

Telewizory

Wiele sprzedawanych obecnie telewizorów inteligentnych jest wyposażonych we wbudowaną funkcję nagrywania. Niestety zawartość nagrywana za pomocą inteligentnego telewizora jest najprawdopodobniej zablokowana na tym telewizorze za pomocą DRM i nie można go odtwarzać na żadnym innym urządzeniu. Ponadto DRM może ograniczać czas, przez który można nagrywać. Producenci telewizorów inteligentnych mogą współpracować z właścicielami praw autorskich, aby włączyć DRM dla treści, więc dotyczy to tylko niektórych programów telewizyjnych i filmów.

Urządzenia

Nawet urządzenia domowe i kuchenne mogą korzystać z DRM. Keurig, firma zajmująca się produkcją kawy, która produkuje ekspres do kawy za pomocą jednorazowych kapsułek, próbowała tego w 2014 roku. Firma zauważyła, że ​​klienci zaczęli używać torebek markowych i torebek wielokrotnego użytku, aby zaoszczędzić pieniądze. Aby zmusić klienta do kupowania tylko strąków marki Keurig, maszyna Keurig 2.0 zawiera funkcję skanowania, która blokuje strąki konkurencji, które nie mają specjalnego znaku.

DRM nie powiodło się, a sprzedaż nowego Keuriga gwałtownie spadła. Nie tylko nie można było używać strąków innych firm, ale również starsze wersje strąków marki Keurig zostały zablokowane. Właściciele byli przewidywalnie oburzeni.

Przykłady oprogramowania DRM

Cyfrowa muzyka, wideo i książki

iTunes jest prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem użycia DRM do ochrony multimediów cyfrowych, w tym muzyki i wideo. Wykorzystuje wewnętrzny schemat DRM o nazwie FairPlay, który jest wbudowany we wszystkie urządzenia Apple i odtwarzacze multimedialne. FairPlay zapewnia, że ​​multimedia zakupione w App Store i iTunes mogą być odtwarzane tylko za pośrednictwem produktów Apple. Mogą to być filmy, muzyka, programy telewizyjne, książki elektroniczne i aplikacje.

Aplikacje

O ile nie złamiesz zabezpieczenia telefonu iPhone lub iPada, co spowoduje utratę gwarancji, urządzenia iOS mogą korzystać tylko z aplikacji wymienionych w App Store. W przeciwieństwie do Androida nie ma ustawienia pozwalającego na instalację aplikacji od zewnętrznych programistów.

Ta taktyka uniemożliwia właścicielom iPhone'a i iPada korzystanie z aplikacji, których Apple nie akceptuje. Te aplikacje mogą być pirackie, zawierać wyraźne treści, wyrządzać szkody na urządzeniu lub być używane do modyfikowania urządzenia w sposób, który w innym przypadku nie byłby korzystny dla Apple. Niemożliwe jest na przykład sfałszowanie lokalizacji GPS lub modyfikacja portów i aplikacji, które mogą być używane na iPhonie bez jailbreaka.

Oprogramowanie i gry wideo

Oprogramowanie komercyjne wykorzystuje DRM na wiele sposobów, aby zapobiec nieautoryzowanej dystrybucji i piractwu. Może to ograniczyć liczbę urządzeń, na których można zainstalować pojedynczą kopię oprogramowania (Evernote, Microsoft Office). Inną taktyką jest trwałe uwierzytelnianie online, które wymaga połączenia z Internetem, aby oprogramowanie mogło „zadzwonić do domu”, aby upewnić się, że jest to legalna kopia (Diablo 3, Assassin's Creed II). Klucze produktu są również prostym sposobem weryfikacji zakupu oprogramowania, ale zwykle są ograniczone do dysków fizycznych, a nie do pobierania online.

Motywacja do zapobiegania piractwu jest zrozumiała, ale ograniczenie liczby urządzeń i wymuszenie użycia kluczy produktu może ograniczyć odsprzedaż lub rozdawanie używanego oprogramowania, co właściciel powinien mieć prawo. Trwałe uwierzytelnianie online stwarza komplikacje w zakresie prywatności i może uniemożliwić właścicielom korzystanie z ich oprogramowania bez połączenia z Internetem.

Oprócz zapobiegania nieautoryzowanemu kopiowaniu i dystrybucji DRM może również uniemożliwić użytkownikom modyfikowanie, ulepszanie lub usuwanie funkcji z oprogramowania. Zamierzonym celem jest ochrona własności intelektualnej, ale może to również utrudnić konkurencję.

Co nie jest DRM

Usługi przesyłania strumieniowego

Treści w bezpłatnych i subskrypcyjnych serwisach streamingowych, takich jak Netflix i Spotify, nie kwalifikują się jako chronione DRM. To, że płacisz 10 USD miesięcznie za subskrypcję Netflix, nie oznacza, że ​​jesteś właścicielem każdego filmu i programu telewizyjnego w bibliotece Netflix.

Więc gdzie jest linia? DRM w szczególności ingeruje w własność. Jeśli coś posiadasz, powinieneś być w stanie robić to, co chcesz, z wyjątkiem wykonywania nieograniczonej liczby kopii i dystrybucji ich do nieznajomych. Przesyłanie strumieniowe treści nie oznacza, że ​​jesteś jej właścicielem.

Streaming jest usługą, a usługi nie są produktami, dlatego nie mogą być własnością, a DRM w tradycyjnym sensie nie może być stosowany.

Niezgodność

DRM uniemożliwia ci robienie tego, co byłoby możliwe bez tego. Jeśli kaseta drukarki jest w pełni kompatybilna z drukarką pod każdym względem, z wyjątkiem niektórych arbitralnych ograniczeń mających na celu zablokowanie stron trzecich, to DRM.

Jednak DRM nie wpływa na technologię bazową. Jeśli tylko jedna firma produkuje kompatybilny wkład do drukarki i nie ma dostępnych opcji innych firm, nie jest to DRM.

Bezpieczeństwo

Jest to chyba najmniej wyraźna linia tego, co jest DRM, a co nie. Załóżmy, że Apple ograniczył użytkowników komputerów Macbook i iPhone do kabli ładujących marki Apple, ponieważ produkty innych producentów konsekwentnie wybuchały w płomieniach. Celem tego ograniczenia nie byłaby ochrona praw autorskich Apple'a, ale najlepszy interes jego klientów.

To tylko hipotetyczny przykład, ale w którym momencie ograniczenie bezpieczeństwa zamienia się w DRM? Należy to ocenić na podstawie produktu po produkcie.

DMCA

Ustawa Digital Millenium Copyright Act z 1998 r. Zabrania w Stanach Zjednoczonych wytwarzania lub rozpowszechniania jakiejkolwiek technologii, która pozwala właścicielom obchodzić zabezpieczenia DRM na swoich produktach. DMCA sprawia, że ​​omijanie DRM z jakiegokolwiek powodu jest przestępstwem.

Celem tego prawa było ograniczenie piractwa produktów cyfrowych, ale zostało ono zastosowane w celu uciszenia badaczy bezpieczeństwa, którzy znajdują wady produktów, a także uniemożliwienia konkurentom korzystania z produktów inżynierii odwrotnej i zagraża dozwolonemu użytkowaniu.

Pomimo prawa, DMCA była w dużej mierze nieskuteczna w ochronie systemów DRM i produktów, które rzekomo chronią przed piratami programowymi. Darmowe oprogramowanie do omijania DRM jest dostępne w Internecie. Podobnie jak w przypadku przepisów DRM, źli ludzie uwalniają się, a dobrzy zostają karani.

Zwalczanie DRM

Być może najbardziej frustrującym faktem związanym z DRM jest to, że nie działa. Google którykolwiek z powyższych przykładów, a na pewno znajdziesz sposób na obejście DRM na pierwszej stronie wyników. DRM zwykle służy jedynie niedogodnościom i karaniu uczciwych konsumentów i niewiele robi, aby zapobiec piractwu i kradzieży własności intelektualnej.

Mimo że łamanie DRM jest nielegalne w wielu krajach, przepisy są trudne do egzekwowania i niewiele robią, aby powstrzymać osoby naruszające prawa autorskie.

Jak walczyć z DRM? Nie możemy zachęcić Cię do korzystania z oprogramowania do usuwania DRM i angażowania się w piractwo, ale istnieją inne alternatywy zarówno dla twórców, jak i konsumentów.

Streaming

W przypadku multimediów cyfrowych treści przesyłane strumieniowo pomijają wiele najbardziej kontrowersyjnych aspektów DRM. Zapewnia lepszą obsługę klienta, nie wymaga zakupu produktu i jest stosunkowo trudny do piractwa, przynajmniej w wysokiej jakości. Nie musisz szukać dalej niż Netflix, aby zobaczyć, w jaki sposób model przesyłania strumieniowego przynosi korzyści zarówno klientom, jak i właścicielom praw autorskich.

Lekka ochrona treści

Lightweight Content Protection, lub LCP, zastępuje szyfrowanie DRM, które jest wciąż w fazie rozwoju. Deweloper GiantSteps, którego celem są przede wszystkim książki elektroniczne, twierdzi, że stworzy ustandaryzowane szyfrowanie dla wszystkich wydawców, którzy nie zablokują klientów na określonej platformie. Teoretycznie zapewniłoby to zakup produktu cyfrowego, ale umożliwiłoby jego stosowanie na wielu platformach, takich jak tablety, smartfony i czytniki elektroniczne, takie jak Kindle i Nook.

LCP ma być mniej inwazyjny, zapewniać lepszą obsługę i być łatwiejszy do wdrożenia niż tradycyjny DRM. To, jak dokładnie zostanie wdrożony, może jednak być sprzeczne z zasadami przeciwdziałającymi DRM, określonymi w EFR i innych grupach praw konsumentów.

Przejdź na DRM za darmo

Firmy wystarczająco odważne, aby wypuszczać produkty wolne od DRM, często zyskują szacunek i powtarzają interesy swoich klientów. Przejście bez DRM pokazuje, że firma jest przekonana, że ​​ma najlepszy możliwy produkt, a konsumenci są gotowi za to zapłacić.

CD Projekt Red, twórcy popularnej serii gier Wiedźmin, wydał dwie ostatnie części serii bez DRM. Firma zauważyła, że ​​po wydaniu gry Wiedźmin 2: Zabójca Królów wersja dysku chroniona DRM dystrybuowana przez Atari była piracka więcej razy niż wersja wolna od DRM sprzedawana do pobrania online. Wiedźmin 3: Dziki Gon pobił rekordy sprzedaży.

Klienci mogą wspierać oprogramowanie wolne od DRM, nie tylko kupując je, ale także kupując w sklepie, który obsługuje produkty wolne od DRM. Na przykład GOG.com sprzedaje wyłącznie gry bez DRM, w tym serię Wiedźmin.

Uczciwe etykietowanie

W ubiegłym roku EFF zwrócił się do Federalnej Komisji Handlu o ustanowienie zasad etykietowania, które wymagałyby od sprzedawców ostrzegania klientów, jeśli produkty zawierają DRM.

Dozwolonego użytku

Przepisy dotyczące dozwolonego użytku stanowią, że materiały chronione prawem autorskim mogą być kopiowane w celach „ograniczonych i przekształcających” bez zgody właściciela praw autorskich. DRM często stoi w sprzeczności z tymi przepisami, zakłócając możliwość kopiowania lub udostępniania ograniczonego materiału. Dozwolony użytek może służyć do komentowania, krytykowania lub parodowania dzieła chronionego prawem autorskim. Jest często używany przez dziennikarzy i inne formy mediów.

Przyszłość DRM: technologia blockchain

Blockchain to zdecentralizowana, niezmienna, publiczna księga transakcji. Jest najbardziej znany przez Bitcoin, aby uniemożliwić użytkownikom wydawanie tego samego bitcoina dwa razy i wprowadzanie nowych bitcoinów do gospodarki w ustalonym tempie.

Ale blockchain rośnie jako przełomowa technologia z nieograniczonymi aplikacjami. Jedną z takich aplikacji jest pochodzenie lub dowód własności. W tym sensie blockchain można wykorzystać w schematach DRM, aby upewnić się, że ktoś, kto odtwarza multimedia cyfrowe, takie jak utwór lub wideo, faktycznie jest jego właścicielem.

Systemy oparte na technologii Blockchain DRM są wciąż w fazie rozwoju i mogą pomóc lub zranić konsumentów w zależności od sposobu ich wdrożenia. Może służyć jako wspólne repozytorium praw dla właścicieli treści, a nawet umożliwiać przenoszenie praw między użytkownikami. Można go również wykorzystać do egzekwowania wszystkich złych zasad, które wskazaliśmy powyżej, ponieważ łańcuchy bloków są znacznie trudniejsze do zhakowania lub ominięcia.

Związane z: Co to jest blockchain? 10 ekspertów wyjaśnia łańcuch bloków w 150 słowach lub mniej.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 45 = 55