IIS vs. Apache – która platforma serwerowa jest dla Ciebie najlepsza?

IIS vs Apache


Oprogramowanie serwera WWW wymaga dużo pracy od prowadzenia własnych stron internetowych. Na rynku dostępnych jest wiele opcji obsługi aplikacji internetowych, ale Internetowe usługi informacyjne i serwer HTTP Apache są na czele. Według Netcraft, IIS jest liderem rynku pod względem udziału w rynku wszystkich stron. W tej lidze IIS ma 40,65% rynku, a Apache 20,28%. Pod względem udziału domen w rynku Apache jest liderem z 33,99% rynku, podczas gdy IIS ma 26,36%. Obie te opcje są więc bardzo szeroko wdrażane. Dla porównania, oprogramowanie serwera internetowego Google jest instalowane tylko na 1,39% wszystkich witryn.

Jeśli przygotowujesz nowy serwer dla swojej witryny, prawdopodobnie zastanawiasz się, który z tych dwóch systemów wybrać. W tym przewodniku przyjrzymy się każdej opcji i wyjaśnimy zalety IIS i Apache. Uzbrojony w tę wiedzę będziesz w stanie lepiej wybrać zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, aby uruchomić serwer WWW.

Internetowe usługi informacyjne (IIS)

Microsoft IIS ma wiele do polecania. Chociaż jest to system zastrzeżony, opiera się na wielu publicznie dostępnych protokołach, które obejmują HyperText Transfer Protocol (HTTP), Prosty protokół przesyłania poczty (SMTP) oraz Protokół Przesyłania Plików (FTP). Tak więc podstawowa technologia tego systemu jest kompatybilna ze standardowymi interfejsami internetowymi na całym świecie.

Oprogramowanie jest wspierane przez Microsoft i jest często łatane i aktualizowane w celu zamknięcia nowych exploitów hakerów. Funkcje zabezpieczeń IIS sprawiły, że jest to bezpieczniejsza opcja niż Apache. Jako produkt komercyjny, IIS konkuruje na rynku z nowymi rozwiązaniami, które spełniają potrzeby marketerów. Narzędzie jest ukierunkowane na sprzedaż, co oznacza, że ​​nie jest bezpłatne. Istnieje jednak ograniczona bezpłatna wersja o nazwie IIS Express. Standardowa wersja IIS jest dołączona do systemu Windows Server.

Ogromną zaletą IIS jest to, że integruje się z innymi ofertami Microsoft, konkretnie .NETTO i ASPX język skryptowy. Ponadto konsola zarządzania jest bardzo płynna i zawiera szczegółowe raporty dotyczące wydajności i analizy. Krótko mówiąc, wybór serwera WWW produkowanego przez głównego dostawcę oprogramowania daje solidną gwarancję najnowocześniejszych poprawek bezpieczeństwa i oczekiwanie na funkcje marketingowe.

Największą szkodą dla IIS jest to jest zastrzeżony i nie jest darmowy. Innym ważnym czynnikiem, który może sprawić, że zdecydujesz się nie wybierać usług IIS, jest to działa tylko w systemie Windows środowiska. Jeśli kupiłeś już serwer Linux, to po prostu nie możesz korzystać z IIS.

Serwer HTTP Apache

The Apacz opcja jest darmowy w użyciu i jest projekt open source. Te dwa czynniki świetnie nadają się do obniżenia kosztów uruchamiania, ale oznacza to również, że Fundacja Apache nie ma żadnych pieniędzy na sfinansowanie rozwoju. Apache jest rozwijany przez entuzjastów-entuzjastów. ty nie uzyskaj dostępu do pomocy technicznej w celu uzyskania pomocy jeśli napotkasz problemy z uruchomieniem dowolnej części serwera HTTP. Istnieje jednak rozległa społeczność użytkowników i entuzjastów w sieci, a ten kanał zapewnia stały strumień porad i zaktualizowanych ostrzeżeń o tym, jak najlepiej wykorzystać system serwera. Otwarte zarządzanie tą opcją oznacza, że ​​możesz samodzielnie przeczesywać kod, a nawet dostosowywać oprogramowanie, aby stworzyć własną, niestandardową implementację.

Apache nie jest ograniczony do jednego systemu operacyjnego. Tak jednak jest lepiej dostosowane do systemu Linux środowisko. Do tego stopnia, że ​​stał się częścią pakietu rozwiązań usług internetowych znanych jako LAMPA. Skrót ten oznacza Linux dla systemu operacyjnego, Apacz dla serwera WWW, MySQL dla systemu zarządzania bazą danych, oraz PHP do pisania skryptów. Jest to uważane za „gotowe do użycia” rozwiązanie serwera WWW i przez długi czas było liderem w branży. IIS dopiero niedawno wyprzedził Apache jako wiodący system serwerów WWW. Nie jesteś ograniczony do PHP do tworzenia skryptów z Apache HTTP Server, ponieważ obsługuje on również Perla i Pythona.

Rdzeń Apache można rozszerzyć do dodaj Transport Layer Security i zabezpiecz HTTPS. Kolejny dodatek zapewni możliwości dostarczania FTP.

Dokonać wyboru

Jeśli twoja strona jest bogaty w media, prawdopodobnie byś był lepiej wybrać IIS. Serwer integruje się z innymi produktami Microsoft i ma lepsze metody radzenia sobie z odtwarzaniem audio i wideo. Innym powodem, dla którego usługi IIS byłyby lepsze dla witryn medialnych, jest to, że dużo z nich korzystają mniej zasobów do przetwarzania dla każdego połączenia i transmisji pliku multimedialnego może zająć dużo czasu przetwarzania.

Dla ruchliwość, byłoby lepiej z Serwer HTTP Apache. Jeśli masz zamiar wkrótce wymienić sprzęt serwerowy, niezależność systemu operacyjnego od Apache rozszerza możliwości zakupu. Serwer HTTP Apache może działać zarówno w systemie Windows, jak i Linux.

Powodem tego, że te dwa systemy mają bardzo bliski udział w rynku jest to, że jest bardzo mała różnica między nimi pod względem podatności i wydajności. W Internecie dostępnych jest wiele wyników testów, które pokazują, że jeden lub drugi ma lepszy czas reakcji. Jednak wyniki są zwykle bardzo bliskie, a zwycięzca w tych testach zwykle okazuje się systemem, który tester preferował od samego początku.

Społeczność programistów jest bardzo wyraźnie podzielona, ​​podobnie jak Apache i IIS programiści stają się biegli w jednym języku a jedno środowisko i pracodawcy nie zachęcają ich do przejścia na drugą stronę. Zatem wybór serwera WWW może zablokować Cię w jednej puli umiejętności.

The największy wpływ na twój wybór między tymi dwoma systemami będzie istniejące zasoby sprzętowe i programowe. Jeśli jesteś startupem bez lokalu ani sprzętu, możesz wybrać jeden z tych systemów. Jeśli masz już sprzęt z systemem Linux, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wybierzesz serwer HTTP Apache. Chociaż Apache może działać w systemie Windows, jeśli masz już firmę opartą na produktach Microsoft, masz już umiejętności w terenie, które są bardziej kompatybilne z IIS niż Apache.

Prowadzenie firmy online

Jeśli nie masz jeszcze zasobów na miejscu, możesz skorzystać z opcji serwerów internetowych opartych na chmurze. Dużą zaletą tych usług jest to, że będą one zawierać oprogramowanie serwera. Zatem twoje decyzje będą oparte na strukturach cenowych, skalowalności i innych usługach dołączonych do serwera WWW.

Podejmowanie decyzji jest trudnym zadaniem, a fakt, że istnieje niewielkie zróżnicowanie wydajności między IIS a Apache, sprawia, że ​​wybór jest jeszcze trudniejszy. Istnieje jednak plus tego podobieństwa. Oba te systemy są ugruntowane i szeroko stosowane. Dlatego istnieje niewielkie ryzyko, że którykolwiek z tych dwóch użyjesz, zrobiłbyś „zły” wybór.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 4