9 najlepszych narzędzi do dokumentacji baz danych

9 najlepszych narzędzi do dokumentacji baz danych


Podczas zarządzania bazą danych dokumentacja nie zawsze jest najważniejsza. Ponadto pisanie szczegółowej dokumentacji na temat baz danych to nie lada wyczyn. Jednak dokumentacja ułatwia dostęp do ważnych informacji w dalszej części linii. Posiadanie punktu odniesienia pomoże każdemu, kto potrzebuje interakcji z bazą danych. Wszyscy architekci baz danych, programiści, analitycy biznesowi i administratorzy będą mieli szczegółowe zasoby, które pomogą zrozumieć Twoje dane.

Posiadanie zasobów, na których można polegać, oznacza wyższą wydajność w całej organizacji, ponieważ użytkownicy mają dostęp do potrzebnych im danych. Korzystanie z narzędzia do dokumentacji bazy danych jest bardzo skutecznym sposobem tworzenia dokumentacji.

Masz czas na szybkie spojrzenie? Oto lista 9 najlepszych narzędzi do dokumentacji baz danych:

  1. ApexSQL Doc Narzędzie do dokumentacji bazy danych dla SQL, MySQL, SSIS, SSAS, SSRS i Tableau. Dostępne w wersjach Developer i DBA.
  2. RedGate SQL Doc Automatycznie dokumentuje bazy danych. Część paska narzędzi SQL RedGate.
  3. dbForge Documenter Zautomatyzowana dokumentacja dla MySQL i MariaDB. Kompatybilny z usługami chmurowymi.
  4. Dataedo Narzędzie to, obejmujące długą listę systemów zarządzania bazami danych, obejmuje tworzenie ERD i śledzenie zmian.
  5. DBScribe Oparte na DDL narzędzie do dokumentowania baz danych MySQL.
  6. SentryOne DOC xPress Asystent dokumentacji dla SQL Server. Kup oprogramowanie bezpośrednio lub wybierz roczną subskrypcję.
  7. Innovasys Document X Narzędzie do dokumentacji baz danych dla baz danych Oracle, SQL Server, OLE DB i Access.
  8. Notatnik bazy danych Ma na celu wspieranie projektowania, tworzenia i obsługi baz danych.
  9. Kod źródłowy GenesisOne T-SQL Unscrambler Generator kodu umożliwiający automatyczne tworzenie skryptów w celu replikacji lub przywrócenia bazy danych.

Najlepsze narzędzia do dokumentacji baz danych

Wiele wymienionych poniżej narzędzi wykorzystuje automatyzację, aby usprawnić proces tworzenia dokumentów, dzięki czemu spędzasz mniej czasu na ręcznym wykonywaniu zadań, a więcej na faktycznym zarządzaniu bazą danych.

1. ApexSQL Doc

ApexSQL

ApexSQL to narzędzie do dokumentacji bazy danych SQL, MySQL, SSIS, SSAS, SSRS, i Żywy obraz. Użytkownik może utwórz niestandardowe opisy dla obiektów SQL za pośrednictwem GUI. Układy dokumentów można dostosować, zapewniając użytkownikom pełną kontrolę nad strukturą ich dokumentacji.

Automatyzacja i planowanie umożliwiają użytkownikowi regularne tworzenie dokumentów bez ręcznego wprowadzania danych. ApexSQL generuje dokumenty w CHM, HTML, PDF, DOC, i DOCX aby dokumentacja mogła zostać dostarczona w wybranym przez Ciebie formacie.

Dostępne są dwa główne pakiety: Deweloper i DBA. Wersja dla programistów zawiera 20 narzędzi, w tym ApexSQL Analyze, ApexSQL Build, ApexSQL Doc, ApexSQL Script i kosztuje 1 299 USD (1 003 GBP).

Wersja DBA zawiera 10 narzędzi, takich jak ApexSQL Audit, ApexSQL Backup, ApexSQL Manage i kosztuje 2499 USD (1 930 GBP) za instancję. Możesz zarejestrować się i pobrać bezpłatną wersję próbną.

2. RedGate SQL Doc

Redgate SQL Doc

RedGate SQL Doc jest rozwiązanie dokumentacji dla SQL automatycznie dokumentuje bazy danych. Użytkownik może uzyskać przegląd schemat bazy danych, zależności między obiektami, zależności między bazami danych, z adnotacje aby pomóc użytkownikom znaleźć to, czego potrzebują. Możesz dokumentować bazy danych w SSMS, klikając prawym przyciskiem myszy eksplorator obiektów.

Narzędzie jest kompatybilne z HTML, PDF, Microsoft Word, i Obniżka cen akta. Aby dodać osobisty akcent, firmy mogą generować niestandardową dokumentację z własnym brandingiem.

RedGate SQL Doc jest dostępny jako część RedGate SQL Toolbelt. Cena zależy od liczby użytkowników, których potrzebujesz wspierać. Od jednego do czterech użytkowników cena wynosi 385 USD (297,41 GBP) za użytkownika.

W przypadku organizacji posiadających od pięciu do dziewięciu użytkowników cena spada do 327 USD (252,61 GBP) i 308 USD (237,93 GBP) w przypadku organizacji z 10 użytkownikami. Możesz pobrać 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

3. Dokumentacja dbForge

dbForge Documenter

dbForge Documenter jest narzędzie do tworzenia dokumentów dla MySQL i MariaDB który automatycznie tworzy dokumentację bazy danych MySQL. Detale dbForge Documenter ściąga z baz danych m.in. typy obiektów, nieruchomości, zależności między obiektami, i Kody DDL. Po pobraniu danych z bazy danych można je przedstawić jako HTML, PDF i OBNIŻKA CEN akta.

Narzędzie jest łatwe w użyciu i wysoce konfigurowalne. Na przykład użytkownik może wybierać między zakresem tematów a dostosuj układ poszczególnych dokumentów. Całą dokumentację można przeszukiwać, aby użytkownik mógł łatwo nawigować. Na przykład podczas wpisywania obiektu w polu wyszukiwania interfejs użytkownika podświetli dowolny pasujący tekst.

dbForge Documenter to rozwiązanie o wysokiej użyteczności i konkurencyjnej cenie. Wersja standardowa kosztuje 99,95 USD (77,21 GBP) za licencję. Oprogramowanie jest również kompatybilne z Amazon RDS, Google Cloud, Amazon Aurora, Wyrocznia, MySQL Cloud, i Alibaba Cloud. Możesz pobrać bezpłatną wersję próbną.

4. Dataedo

9 najlepszych narzędzi do dokumentacji baz danych

Dataedo to zaawansowane narzędzie do dokumentacji bazy danych, które może tworzyć pliki HTML, PDF i Excel. Dataedo obsługuje takie bazy danych jak SQL Server, MySQL, Wyrocznia, PostgreSQL, MariaDB, IBM Db2, Azure SQL, Amazon RDS, Amazon Aurora, Google Cloud SQL, Percona MySQL, Azure SQL Data Warehouse, Amazon Redshift, i więcej.

Aby utworzyć dokumentację, możesz dodaj opis obiektów bazy danych, stoły, i kolumny do słownik danych. Wizualizacja modelu danych ułatwia zrozumienie sposobu działania bazy danych Diagramy ER.

Możesz stworzyć Diagramy ER przez przeciąganie i upuszczanie tabel z bazy danych do sekcji ERD. Istnieje również możliwość tworzenia baz danych między bazami danych i platform między platformami w celu ujednolicenia zarządzania danymi.

Istnieją trzy wersje Dataedo dostępne do zakupu: Zawodowiec, Zawodowiec+, i Przedsiębiorstwo. Wersja Pro kosztuje 39 USD (30,11 GBP) na użytkownika miesięcznie ze standardową obsługą poczty e-mail i pięcioma niestandardowymi polami. Wersja Pro + kosztuje 79 USD (60,99 GBP) na użytkownika miesięcznie z 10 niestandardowymi polami i priorytetową obsługą.

Wersja Enterprise kosztuje 159 USD (122,74 GBP) za użytkownika miesięcznie za 100 niestandardowych pól z dodatkowymi funkcjami, takimi jak Śledzenie zmian schematu i Glosariusz biznesowy. Możesz pobrać bezpłatną wersję próbną.

5. DBScribe

DbScribe 2

DBScribe jest narzędzie do dokumentacji bazy danych dla serwera SQL obsługującego formaty takie jak HTML, Format pomocy Microsoft HTML, i Microsoft Word. Program używa Kod DDL / XMLA udokumentować swoją bazę danych. Możesz współdziałać z narzędziem za pomocą kreatora i interfejsu wiersza poleceń, co pomaga przyspieszyć proces tworzenia dokumentacji.

Istnieje również konfigurowalne szablony możesz użyć do buduj profesjonalne dokumenty dzielić się z innymi członkami swojego zespołu. Możesz nawet zapisz profile niestandardowe do wykorzystania w przyszłych dokumentach. Funkcje te zapewniają wysoki stopień kontroli nad sposobem prezentacji dokumentacji.

Jeśli chodzi o zarządzanie tabelami, DBSribe ma edytor opisu. Edytor opisu pozwala zarządzać takimi elementami jak stoły, kolumny, indeksy, wyzwalacze, Klucze, i więcej z jednej lokalizacji.

Jeśli szukasz narzędzia, które jest łatwe w użyciu i konkurencyjne cenowo, to DBScribe zaznacza wszystkie pola. DBScribe 1.4 dla SQL Server kosztuje 99 USD (76,44 GBP) za licencję. Istnieją inne wersje DBScribe dostępne dla Oracle, MySQL, PostgreSQL i DB2. Istnieje również 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

6. SentryOne DOC xPress

SentryOne DOC xPress

SentryOne DOC xPress jest narzędziem do dokumentacji baz danych. Z SentryOne DOC xPress możesz automatycznie dokumentuje bazy danych dla SQL Server w różnych formatach, w tym SSAS, SSIS, SSRS, Przewyższać, i więcej.

Narzędzie również automatycznie skanuje metadane bazy danych aktualizować dokumenty bez jakiejkolwiek ręcznej interakcji użytkownika. Aby pomóc w zarządzaniu bazą danych i zgodności z przepisami, istnieje funkcja analizy linii danych. Ta funkcja pozwala zobaczyć, w jaki sposób zmiany w jednym obiekcie wpłyną na resztę bazy danych. Możesz także wizualizować zależności danych aby zrozumieć, co się dzieje. Możesz tworzyć słowniki z adnotacje aby pomóc monitorować zmiany danych.

Dostępne są dwie opcje wyceny SentryOne DOC xPress: Roczna licencja subskrypcyjna i licencjonowanie dla przedsiębiorstw. Roczna licencja subskrypcyjna kosztuje 749 USD (578,50 GBP) miesięcznie dla maksymalnie 10 źródeł. Pakiet licencjonowania korporacyjnego jest dostosowany do potrzeb Twojej firmy. Możesz pobrać dwutygodniowy bezpłatny okres próbny.

7. Dokument Innovasys! X

Dokument X

Dokument Innovasys! X to narzędzie do dokumentacji bazy danych Wyrocznia, SQL Server, OLE DB, i Dostęp bazy danych. Możesz użyć tego narzędzia do dokumentowania tabel, kolumn, widoków, relacji, indeksów, zależności, wyzwalaczy, ról, użytkowników i innych baz danych.

Tam jest konfigurowalny szablon oparty na HTML którego możesz użyć, aby wybrać sposób organizacji dokumentacji. Dla większej wygody możesz dodać hiperłącza do zewnętrznych stron internetowych, aby pomóc w opisie elementów.

Interakcja z zawartością bazy danych w Dokument Innovasys! X jest niezwykle proste. W rzeczywistości, jeśli używałeś SQL, T-SQL lub PL-SQL, komentarze do kodu źródłowego, zostaną one automatycznie wykorzystane w twojej dokumentacji. Aby ułatwić czytanie i nawigację, kod źródłowy jest pokolorowany.

Alternatywnie możesz użyć Edytor plików treści do tworzenia dokumentów i zarządzania nimi, jeśli wolisz. Wprowadź opisy za pomocą Narzędzia do zarządzania programem SQL Server lub Uzyskaj dostęp do Projektanta tabel aby dodać opisy elementów takich jak tabele i indeksy.

Dokument Innovasys! X jest dostępny jako pojedynczy produkt lub jako pakiet z HelpStudio 2019.1 o nazwie Dokument! Pakiet X i Help Studio 2019.1 Innovasys kosztuje 482 USD (379 GBP) za licencję subskrypcyjną lub 380 USD (299 GBP) za licencję. Wersja pakietu kosztuje 698 USD (549 GBP) za licencję subskrypcyjną lub 571 USD (449 GBP) za licencję. Możesz pobrać bezpłatną wersję próbną.

8. Notatnik bazy danych

Notatnik bazy danych

Notatnik bazy danych jest narzędzie do dokumentacji bazy danych upraszcza to zarządzanie bazami danych dla wielu baz danych, w tym Microsoft SQL Server. Możesz utworzyć nowy projekt w programie i wybrać typ bazy danych, z której chcesz importować dane schematu. Następnie możesz zarządzać obiektami bazy danych za pośrednictwem Eksplorator obiektów.

The Eksplorator obiektów wyróżnia obiekty bazy danych, które nie są obsługiwane w dokumentacji. Na przykład istnieje czerwona ikona ostrzeżenia obok elementów tabeli, które wymagają dodatkowej dokumentacji. Następnie możesz kliknąć obiekt, aby edytować informacje. Po zakończeniu edycji możesz go opublikować XML lub HTML format.

Aby pomóc przedsiębiorstwom współpracować przy zmianach w bazie danych, Notatnik bazy danych ma śledzenie historii. Śledzenie historii informuje, kto i kiedy współpracował z dokumentacją. Funkcja śledzenia umożliwia śledzenie zmian i zmian.

Jedną z największych zalet Notatnik bazy danych jest to, że jest dostępny bezpłatnie do użytku osobistego i komercyjnego. Możesz bezpłatnie pobrać program do oceny.

9. Unscrambler kodu źródłowego GenesisOne T-SQL

Kod źródłowy GenesisOne TSQL Unscrambler

Kod źródłowy GenesisOne T-SQL Unscrambler to narzędzie do dokumentacji bazy danych, które automatycznie generuje dokumentację kodu dla bazy danych. Możesz współdziałać z bazą danych za pomocą edytora opisu tabeli, a następnie generować dokumentację w PDF, PNG, i SVG formaty.

Istnieje również szereg funkcji ułatwiających nawigację GenesisOne. Wbudowane hiperłącza pozwalają na przemieszczanie się między elementami bazy danych i istnieje opcja automatycznie drukuje dokumentację po zmianach. Jeśli potrzebujesz więcej wrażeń wizualnych, perspektywa graficzna relacji między obiektami pomaga poprawić przejrzystość.

Dla tych firm, które szukają narzędzia do dokumentacji bazy danych, które mogą obsługiwać użytkownicy techniczni i nietechniczni, nie powinny szukać dalej Unscrambler kodu źródłowego Genesis One T-SQl.

Istnieją dwie wersje Kod źródłowy GenesisOne T-SQL Unscrambler dostępne do zakupu: subskrypcja miesięczna i Premium. Wersja z abonamentem miesięcznym kosztuje 29,95 USD (23,14 GBP) miesięcznie. Wersja Premium kosztuje 195 USD (150,65 £) i 49,95 $ (38,59 £) za każdy dodatkowy serwer. Istnieje również bezpłatna wersja próbna.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 72 = 81